AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında antiplagiat xidmətinin yaradılması haqqında məruzə ilə çıxış edən institutun böyük elmi işçisi Rəhilə Həsənova plagiatlığın növləri haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, plagiatlıq birbaşa köçürmək, minimalist (mənbə materialından bir neçə söz və ya frazanın dəyişdirilməsi, lakin əsas məzmun və strukturun eyni saxlanılması), birləşdirmək və digər üsullarla həyata keçirilir.
O, həmçinin lisenziyasız proqram təminatı yükləmələri reytinqini və “Symantec” şirkətinin İnternet təhlükəsizliyi təhdidləri hesabatını təqdim etdi. Məruzəçinin sözlərinə görə, 2015-ci il hesabatına əsasən, həmin ildə hər gün 1 milyondan çox yeni təhdid yaradılıb, kibercinayət hücumlarının sayı 35% artıb və bu hücumların 65%-i kiçik və orta həcmli təşkilatlara hədəflənib.
R.Həsənova İnternetdə onlayn olaraq təqdim olunan antiplagiat sistemlərindən danışdı, plagiatlıqla mübarizə yollarını diqqətə çatdırdı. Antiplagiat sistemlərinin mətnin şəklini çəkib onu digər mətnlərlə müqayisə etməklə qiymətləndirilməsi, mətnlərin avtomatik avtoreferatının çıxarılması və onların yoxlanılması, latın və kiril əlifbalarına uyğun mümkün variasiyaların yoxlanılmasını həyata keçirdiyini qeyd etdi.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev antiplagiat sistemlərinin elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrində tətbiqinin plagiatlıqla mübarizə baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırdı. Alim, həmçinin ölkəmizdə milli antiplagiat sisteminin yaradılmasının zəruriliyini vurğuladı.
Akademik antiplagiat sahəsində elmi-tədqiqatların aparılmasının vacibliyini önə çəkərək institutda bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirlməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.

В Институте информационных технологий НАНА будет создан служба антиплагиата
На заседание Научного совета Института информационных технологий НАНА с докладом на тему создания службы антиплагиата выступила старшая научная сотрудница института Рахиля Гасанова. Она сказала, что плагиатом является метод прямого копирования, изменение нескольких слов или фраз из исходного материала, но с сохранением того же содержания и структуры и другие методы.
Она также представила рейтинг загрузок нелицензионного программного обеспечения и отчет об угрозах Интернет-безопасности компании Symantec. Согласно отчету, за 2015 год, каждый год создавалось более 1 миллиона новых угроз, а количество киберпреступлений увеличилось на 35%, и 65% этих атак были направлены на малые и средние организации.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев отметил, что применение систем антиплагиата в научно-исследовательских и образовательных учреждениях имеет особое значение с точки зрения борьбы с плагиатом. Ученый также подчеркнул необходимость создания национальной системы антиплагиата в нашей стране.
Он отметил важность научных исследований в области системы антиплагиата и подчеркнул необходимость дальнейшего углубления исследований в этом направлении в институте.