Elektriksiz işləyən kondisioner hazırlanıb
“SoundEnergy” startapının mühəndisləri sənaye istehsalından əldə olunan enerji və günəş enerjisi əsasında işləyən elektrik tələb etməyən kondisioner hazırlayıblar. Qurğu sayəsində ətraf mühitə ziyan vurulmasının qarşısı alınacaq, otağın soyudulması üçün xərclər azalacaq.
Beynəlxalq Energetika Agentliyinin məlumatına görə, 2050-ci ilədək 6 milyard kondisioner dünya elektrik enerjisinin 37%-ni istifadə edə bilər. Bu, Çin və Hindistanın aktiv inkişaf edən bazarıyla əlaqəlidir. Əsas səbəb ölkə vətəndaşlarının maddi imkanlarının artması ilə qlobal hava temperaturunun yüksəlməsi şəraitində daha çox kondisioner almaq ehtiyaclarının yaranmasıdır.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, mövcud kondisionerlərdə karbon qazı ayrılır və qlobal istiləşməni sürətləndirən soyuduculardan istifadə edilir. “SoundEnergy” tərəfindən hazırlanan cihaz 200 il əvvəl 1800-cü illərin əvvəllərində təqdim olunmuş “Stirling” mühərrikinə bənzəyir. Kondisioner halqalanmış boruda akustik dalğanın yaradılması üçün temperatur fərqindən istifadə edərək təzyiqin düşməsinin köməyi ilə dalğanı gücləndirir.
Şirkət kondisionerlərin ilk buraxılışını 50 min dollara satıb. “SoundEnergy”i nümayəndəsinin sözlərinə görə, istehsal artdıqca qurğunun dəyəri azalacaq.

Инженеры создали кондиционер, который работает без электричества
Инженеры из стартапа SoundEnergy создали кондиционер, который работает на основе тепла от промышленного производства или солнечной энергии и не требует электричества. Устройство позволит снизить ущерб экологии и издержки на охлаждение помещений.
По данным Международного энергетического агентства, к 2050 году почти 6 млрд кондиционеров могут использовать 37% мирового электричества. Это связано с активно развивающимися рынками Китая и Индии — граждане стран становятся богаче, и покупают больше кондиционеров в условиях повышения глобальной температуры воздуха.
Кроме того, существующие кондиционеры выделяют углекислый газ и используют хладагенты, которые ускоряют глобальное потепление.
Созданное SoundEnergy устройство работает аналогично с двигателяем Стирлинга , который впервые был представлен 200 лет назад в начале 1800-х годов. Кондиционер использует разницу температур для создания акустической волны в закольцованной трубе и усиливает эту волну с помощью перепада давления, пока она не достигнет высокой интенсивности. После того, как перепад тепла был преобразован в перепад давления, перепад давления снова преобразуется в тепло, на этот раз — со знаком минус.
Компания уже продала первую партию кондиционеров по цене в $50 тыс. за устройство. По словам представителя SoundEnergy, по мере роста производства стоимость устройства будет снижаться.