AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin əməkdaşı Aydın Qurbanlının “Gonex” layihəsi Bakı Ekspo Mərkəzində 24-cü Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisi – “Bakutel-2018”də nümayiş olunur.
A.Qurbanlının Bakı Mühəndislik Universitetinin İnformasiya texnologiyaları fakültəsinin 3-cü kurs tələbəsi Adil Qafarlı ilə birgə hazırladığı, sərgi iştirakçıları tərəfindən böyük marağa səbəb olan “Gonex” layihəsi gənclərə informasiya texnologiyaları sahəsində real iş imkanları təklif edən, onların virtual layihələrlə işləyib təcrübə qazanmasına kömək edən platformadır. Gənclər bu layihədə fəaliyyət göstərərək öz portfoliolarını qururlar. Layihənin əməkdaşlıq etdiyi şirkətlər bu platforma vasitəsilə gənclərlə əlaqə saxlayaraq onlara iş imkanları təklif edirlər.
Qeyd edək ki, builki sərgidə dünyanın 20 ölkəsindən 230-dək şirkət iştirak edir. Onların arasında aparıcı İKT şirkətləri, habelə Azərbaycanın mobil rabitə operatorları, İnternet provayderləri, sistem inteqratorları və məşhur brendlərin distribüterləri yer alır. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi ilə keçirilən sərgidə 10 ölkə – ABŞ, Türkiyə, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Fransa, İtaliya, Polşa, Xorvatiya, İran, Sloveniya milli pavilyonla təmsil olunur.

Проект, соавтором которого является сотрудник института, представлен на выставке «Bakutel-2018»
Проект «Gonex» сотрудника научно-компьютерной сети AzScienceNet Института информационных технологий НАНА Айдына Гурбанлы представлен на 24-й Азербайджанской Международной Выставке и Конференции «Телекоммуникации, инновации и высокие технологии» Bakutel 2018, которая стартовала 4 декабря в Баку Экспо Центре.
Проект «Gonex», созданный А.Гурбанлы и студентом третьего курса факультета информационных технологий Бакинского инженерного университета Адилем Гафарлы, является платформой для молодых людей, которые предлагают реальные возможности для бизнеса в области информационных технологий, для работы с виртуальными проектами. Молодые люди работают в этом проекте и создают свои собственные портфели. Партнеры проекта сотрудничают с молодежью через эту платформу и предлагают им возможности для трудоустройства.
Официальную поддержку выставке оказывает Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, ITU - Международный Союз Электросвязи, Региональное Содружество в области Связи (РСС), Агентство Развития Малого и Среднего Бизнеса Азербайджанской Республики, Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Национальная Конфедерация Предпринимателей  (Работодателей) Организаций Азербайджанской Республики. Организатором выставки является компания Caspian Event Organisers. Генеральным спонсором выставки является компания Azercell Telecom, которая является участником выставки уже 20 лет. Выставка завершит свою работу 7 декабря.