AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin əməkdaşı Aydın Qurbanlının “Gonex” layihəsi Bakı Ekspo Mərkəzində 24-cü Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisi – “Bakutel-2018”də nümayiş olunur.
A.Qurbanlının Bakı Mühəndislik Universitetinin İnformasiya texnologiyaları fakültəsinin 3-cü kurs tələbəsi Adil Qafarlı ilə birgə hazırladığı, sərgi iştirakçıları tərəfindən böyük marağa səbəb olan “Gonex” layihəsi gənclərə informasiya texnologiyaları sahəsində real iş imkanları təklif edən, onların virtual layihələrlə işləyib təcrübə qazanmasına kömək edən platformadır. Gənclər bu layihədə fəaliyyət göstərərək öz portfoliolarını qururlar. Layihənin əməkdaşlıq etdiyi şirkətlər bu platforma vasitəsilə gənclərlə əlaqə saxlayaraq onlara iş imkanları təklif edirlər.
Qeyd edək ki, builki sərgidə dünyanın 20 ölkəsindən 230-dək şirkət iştirak edir. Onların arasında aparıcı İKT şirkətləri, habelə Azərbaycanın mobil rabitə operatorları, İnternet provayderləri, sistem inteqratorları və məşhur brendlərin distribüterləri yer alır. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi ilə keçirilən sərgidə 10 ölkə – ABŞ, Türkiyə, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Fransa, İtaliya, Polşa, Xorvatiya, İran, Sloveniya milli pavilyonla təmsil olunur.

Project is co-authored by the Institute's employee displayed at the "Bakutel-2018" exhibition
The Gonex project of the AzScienceNet Science and Computer Network employee of the Institute of Information Technology of ANAS, Aydin Gurbanli is demonstrated at the 24th Azerbaijan International Telecommunications, Innovations and High Technologies Exhibition "Baku-2018" at Baku Expo Center.
"Gonex" project, created by Adil Gafarli, a third-year student at the Faculty of Information Technology of Baku Engineering University, with Adil Gafarli, is a platform for young people to offer real business opportunities in the field of information technology, to work with virtual projects and gain experience. The project partners collaborate with young people through this platform and offer them job opportunities.
It should be noted that this year's exhibition is attended by about 230 companies from 20 countries. Among them are leading ICT companies, as well as mobile communication operators, Internet providers, system integrators and distributors of famous brands. The exhibition, organized by the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, International Telecommunication Union, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and National Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan Republic, is attended by representatives of 10 countries: USA, Turkey, Belarus, United Arab Emirates, France, Italy, Poland, Iran, Slovenia.