Bu gündən Avropa İttifaqı ölkələrindən olan mütəxəssislərin iştirakı ilə “Telekommunikasiya sahəsində tətbiq olunan tariflər” mövzusunda ikigünlük seminar öz işinə başlayıb.
Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə, AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan seminarda nazirliyin, eləcə də “Aztelekom”, “Bakı Telefon Rabitəsi”, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, “Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə Nazirliyin Maliyyə və iqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Gülru Hüseynova məruzə ilə çıxış edib.
G.Hüseynova bildirib ki, bir çox sahələrdə olduğu kimi, telekommunikasiya sahəsində də ölkəmiz Avropa İttifaqı ilə sıx əməkdaşlıq edir. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi TAİEX texniki yardım aləti çərçivəsində birgə bir sıra tədbirlər həyata keçirir.
“Ölkəmizdə telekommunikasiya sahəsində tətbiq edilən tariflər üzrə qanunvericiliyin və prosedurların təkmilləşdirilməsi, eləcə də mövcud tariflərin liberallaşdırılması istiqamətində nazirliyin təqdim etdiyi layihə Avropa İttifaqı tərəfindən qəbul edilib. Bu seminar da həmin layihə çərçivəsində təşkil olunub”.
Daha sonra G.Hüseynova informasiya-kommunikasiya sektorunda həyata keçirilən işlər, əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014 –2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da və eləcə də “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə sahənin inkişafı ilə bağlı qarşıya ambisiyalı hədəflər qoyulub.
“Bu gün ölkə əhalisinin 80 faizi İnternet, 72 faizi isə genişzolaqlı İnternet istifadəçisidir. Ölkənin coğrafi yerləşmə mövqeyindən, eləcə də relyefindən asılı olaraq əksər yaşayış məntəqələrində əhaliyə poçt və telekommunikasiya xidmətlərinin göstərilməsi üçün geniş imkanlar yaradılıb. Paytaxtda və regionlarda telekommunikasiya şəbəkəsində ən son texnologiyalar tətbiq edilməkdədir. 2010-cu ildən ölkə əhalisinin 100 faizi mobil rabitə ilə təmin olunub. Eyni zamanda sektorda həyata keçirilən liberallaşma tədbirləri nəticəsində özəl sketorun payı son 15 ildə 67 faizdən 81 faizə yüksəlib. Respublikada İnternet xidmətlərinin daha geniş yayılması və inkişafına dəstək məqsədi ilə 2000-ci ildən İnternet xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyalar ləğv edilib. Bundan başqa, 2016-cı ildən respublikada analoq televiziya yayımı tam dayandırılıb və 10-12 kanaldan ibarət açıq paketlə rəqəmli televiziya yayımına keçid təmin edilib ”- deyə şöbə müdiri qeyd edib.
Seminarda Avropa İttifaqı ölkələrindən (Latviya, Litva, Finlandiya, İtaliya) telekommunikasiya sahəsi üzrə ekspertləri müxtəlif mövzular üzrə məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbirdə Avropa İttifaqı ölkələrində tariflərin tənzimlənməsi, qanunvericilikdə nəzərdə tutulan öhdəliklər, telekommunikasiya sahəsində xərc əsaslı tariflərin müəyyən edilməsi, sabit, mobil və pərakəndə xidmətlər üzrə tariflərin formalaşdırılması, bazarda hökmran mövqe tutan (SMP) operatorların tariflərinin tənzimlənməsi və onların öhdəlikləri, yeni nəsil texnologiyalar üzrə (4G, LTE, WIMAX, GPON və s.) tariflərin müəyyən edilməsi kimi vacib mövzularda fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb.

В Баку проходит международный семинар на тему «Тарифы, применяемые в сфере телекоммуникации»
Сегодня с участием специалистов стран Европейского Союза начал свою работу двухдневный семинар на тему «Тарифы, применяемые в сфере телекоммуникации».
В семинаре, проводимом при поддержке Европейской Комиссии и организованном Министерством транспорта, связи и высоких технологий, приняли участие представители министерства, а также ООО «Азтелеком», ООО «Бакинская телефонная связь», Государственного управления радиочастот, Производственного объединения «Радиотелевизионное вещание и спутниковая связь».
Заведующая отделом финансов и экономического анализа министерства Гюльру Гусейнова выступила с докладом.
Она сказал, что Азербайджан тесно сотрудничает с Европейским Союзом во многих сферах, в том числе в области телекоммуникации. Министерство транспорта, связи и высоких технологий осуществляет ряд совместных мер в рамках Программы технической поддержки и обмена информацией (TAIEX) Европейской комиссии.
«Европейский Союз принял проект, представленный Министерством транспорта, связи и высоких технологий в направлении усовершенствования законодательства и процедур по тарифам, применяемым в сфере телекоммуникации в нашей стране, а также либерализации существующих тарифов. Этот семинар также организован в рамках этого проекта», – отметила заведующая отделом.
Затем Г.Гусейнова подробно проинформировала участников о  проводимой в секторе ИКТ работе, достигнутых результатах. Она подчеркнула, что в утвержденных распоряжением Президента Азербайджанской Республики «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» и «Стратегической дорожной карте по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике» определены амбициозные цели по развитию сферы.
«Сегодня в стране 80 процентов населения страны – пользователи интернета, а 72 процента – широкополосного интернета. В зависимости от географического расположения и рельефа страны в большинстве населенных пунктов созданы широкие возможности для оказания населению услуг почты и телекоммуникаций. В телекоммуникационной сети столицы и регионов внедряются новейшие технологии. С 2010 года 100 процентов населения страны обеспечены мобильной связью. В то же время в результате либерализационных мероприятий, проведенных в секторе за последние 15 лет, доля частного сектора увеличилась с 67% до 81%. В целях более широкого распространения интернет-услуг и оказания поддержки их развития в республике в 2000 году были ликвидированы лицензии на оказание интернет-услуг. Кроме того, в 2016 году в республике было полностью прекращено аналоговое телевещание и осуществлен полный переход на цифровое телевещание (открытый пакет из 10-12 каналов)», – добавила Г.Гусейнова.
На семинаре с докладами на различные темы выступили эксперты в области телекоммуникаций из стран Европейского Союза (Латвии, Литвы, Финляндии, Италии).
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями и опытом по таким важным темам, как регулирование тарифов в странах Европейского Союза, обязательства, предусмотренные в законодательстве, определение затратной части тарифа в сфере телекоммуникации, формирование тарифов по стационарным, мобильным и розничным услугам, регулирование тарифов операторов со значительной рыночной силой на рынке (SMP) и их обязательства, уточнение тарифов по технологиям нового поколения (4G, LTE, WIMAX, GPON и т.д.).