AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifovun həmmüəllifi olduqları “Elektron səsvermə sisteminin təhlükəsizliyinə olan təhdidlərin çoxmeyarlı qiymətləndirilməsi” (“Multi-Criteria Evaluation of Electronic Voting System Security Threats”) adlı məqalə “Вопросы кибербезопасности” jurnalında nəşr olunub. Jurnal “Web of Science”, “RSCI”, “Crossref” kimi elmi bazalarda indeksləşir.
Məqalədə qeyd olunur ki, e-səsvermə e-demokratiyanın ən mühüm komponentlərindən biri hesab edilir. E-səsvermə sisteminin tətbiqi müxtəlif məqsədli olsa da, əsas üstünlükləri kimi uyğun kompetensiyalara malik namizədlərin seçilməsi, seçicilərin mobilliyinin artması, ölkədən kənarda olan vətəndaşların seçkilərdə iştirakı, fiziki imkanları məhdud şəxlər üçün demokratik prosedurlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, seçki nəticələrinin müstəqil və operativ şəkildə elan olunması və s. göstərilir. Hazırda e-səsvermə sistemlərinin tətbiqində və inkişaf etdirilməsində təhlükəsizlik məsələləri həlledici rola malikdir.
Məqalədə e-səsvermə sisteminə dair yanaşmalar və sistemin təhlükəsizliyinə olan təhdidlər araşdırılır. Çoxmeyarlı qiymətləndirmə yanaşması (ən pis hal (worst-case method) və TOPSIS metodları) əsasında e-səsvermə sisteminin təhlükəsizliyinə olan təhdidlərin empirik qiymətləndirilməsi məsələsinə baxılır. E-səsvermə sahəsində mövcud təcrübənin analizi əsasında belə nəticəyə gəlmək olar ki, lokal səviyyədə e-səsvermə sisteminin təhlükəsizliyinə olan təhdidlər qiymətləndirilməli və empirik tədqiqatlara üstünlük verilməlidir. E-səsvermə sisteminin təhlükəsizlik səviyyəsinə görə xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla yaradılacaq e-səsvermə mexanizmləri bir sıra problemləri aradan qaldırmağa imkan verəcəkdir.
Qeyd edək ki, bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.

Осуществлена многомерная оценка угроз безопасности электронной системы голосования
Статья на тему «Многомерная оценка угроз безопасности электронной системы голосования» («Multi-Criteria Evaluation of Electronic Voting System Security Threats»), соавторами которой являются академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев и заведующий отделом института, доктор философии по технике, доцент Фархад Юсифов, опубликована в журнале «Вопросы кибербезопасности». Журнал индексируется в таких научных базах как Web of Science, RSCI, Crossref.
В статье отмечается, что э-голосование считается одним из важнейших компонентов э-демократии. Хотя применение системы электронного голосования имеет различную цель, основными преимуществами являются выбор кандидатов с соответствующими компетенциями, повышение мобильности избирателей, участие граждан за пределами страны в выборах, расширение доступа к демократическим процедурам людей с ограниченными возможностями, независимое и оперативное объявление результатов выборов и т. д. В настоящее время вопросы безопасности играют решающую роль в применении и разработке систем э-голосования.
В статье рассматриваются подходы к системе э-голосования и угрозы безопасности системы. Рассмотрен вопрос эмпирической оценки угроз систем э-голосования на основе многомерного подхода оценки (наихудший метод (worst-case method) и методы TOPSIS). Основываясь на анализ существующей практики в области э-голосования, можно сделать вывод, что необходимо оценивать угрозы безопасности системы э-голосования на местном уровне, и следует предпочесть эмпирические исследования. Механизмы э-голосования, которые будут созданы с учетом уровня безопасности системы э-голосования, позволят решить некоторые проблемы.
Отметим, что эта статья подготовлена в рамках грант проекта (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.