Yeni Zelandiya alimləri tibbi diaqnostika sahəsini inkişaf etdirəcək texnika vasitəsilə dünyada ilk dəfə olaraq insanın üçölçülü rəngli rentgen şəklini çəkiblər.
“Naukatv” resursunun məlumatında bildirilir ki, ənənəvi qara-ağ rentgen çəkilişinə əsaslanan yeni qurğu Böyük Adron Kollayderi üçün hazırlanan hissəciklərin izlənməsi texnologiyasından istifadə edir. Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin (CERN) “Medipix” adlı texnologiyası ayrı-ayrı subatom hissəcikləri açıq çaxmaqda piksellərlə toqquşan zaman onları aşkarlayan və hesablayan kamera kimi işləyir. Bu, yüksək təsvir ölçüsünə və yüksək kontrastlığa malik şəkillərdən istifadəyə imkan verir.
“CERN” mühəndislərinin sözlərinə görə, şəkillərdə sümük toxuması, əzələlər və qığırdaq arasında fərq çox aydın görünür. Bundan başqa, xərçəng şişlərinin vəziyyətini və ölçüsünü yaxşı görmək mümkündür.
Daha dəqiq şəkillər həkimlərə xəstəlikləri dəqiq diaqnozlaşdırmağa imkan verir. Texnologiya layihənin hazırlanmasında iştirak edən Otaqo və Kenterberi universitetləri ilə əlaqədar Yeni Zelandiyanın “MARS Bioimaging” şirkəti tərəfindən kommersiya istifadəsinə verilib.

16 July 2018 - 10:52 | Technological innovations
New Zealand scientists have made the world's first three-dimensional color X-ray image of a man using technology that promises to improve the field of medical diagnostics.
A new device, based on a traditional black and white X-ray, uses particle tracking technology developed for the Large Hadron Collider, “Naukatv reports. CERN technology, called Medipix, works as a camera that detects and counts individual subatomic particles when they collide with pixels when the shutter is open. This allows you to use images with high resolution and high contrast.
According to CERN engineers, the images clearly show the difference between bone tissue, muscles and cartilage. Also, the position and size of cancerous tumors are clearly visible. More accurate images help physicians diagnose diseases more accurately.
The technology is already being commercialized by the New Zealand company MARS Bioimaging, which is associated with Otago and Canterbury universities, which participated in the development of the project.