Fraktal qrafikanın inkişaf perspektivləri araşdırılacaq
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən şöbə müdiri Anar Səmidov cari ildə aparılacaq elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, İnternet mühitində reklam-marketinq fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, informasiyanın virtual məkandan real məkana transformasiyası problemləri, fraktal qrafikanın analizi istiqamətində araşdırmaların aparılacağını bildirdi.
A.Səmidov İnternet mühitində reklam-marketinq fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması üçün məzmuna əsaslanan content-based sisteminin qurulacağını, bu istiqamətdə metod və alqoritmlərin işləniləcəyini diqqətə çatdırdı.
Şöbə rəhbəri bildirdi ki, cari il ərzində  fraktal qrafika anlayışı, onun tətbiq sahələri və inkişaf perspektivləri analiz ediləcək. Həmçinin, memarlıq və ətraf mühitin layihələndirilməsi üzrə mövcud metodların təhlili, şəhərsalma konsepsiyalarının modelləşdirilməsində fraktal nəzəriyyənin rolu araşdırılacaq.
Məruzəçi cari il ərzində şöbədə informasiyanın virtual məkandan real məkana transformasiyasının, 3D texnologiyalarının tədqiqinin nəzərdə tutulduğunu vurğuladı. Yeni sənaye inqilabı, 3D çap texnologiyasının müasir istehsala təsirinin araşdırılacağını nəzərə çatdırdı.
Sonra A.Səmidov şöbədə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçiriləcək işlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, cari il ərzində şöbədə korporativ üslubların yaradılması və kreativ dizayn layihələrinin hazırlanması, “Multimedia Qalereyası”na foto və video materialların daxil edilməsi, dünya şöhrətli alim Lütfi Zadə haqqında məlumatların  toplanması, institutun əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmiş kitab, tədris materialları, müxtəlif çap məhsullarının tərtib olunması və digər istiqamətlərdə praktiki işlər həyata keçiriləcək.
Sonda fəaliyyət planına dair müzakirələr aparıldı. Şöbənin elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı təklif və tövsiyələr səsləndirildi.

Будут исследованы перспективы развития фрактальной графики
Состоялось обсуждение плана работы отдела №18 Института информационных технологий НАНА на 2018 год. Представляя план работы, заведующий отделом Анар Самидов проинформировал о планируемой научно-исследовательской работе в отделе. Он отметил, что будут проведены исследования по разработке методов и алгоритмов повышения эффективности рекламно-маркетинговой деятельности в Интернете, по проблемам трансформации информации из виртуального пространства в реальное пространство, анализу фрактальной графики.
А.Самидов отметил, что будет создана система контента на основе содержания для повышения эффективности рекламно-маркетинговой деятельности в Интернет среде и то, что в этом направлении будут разработаны методы и алгоритмы.
Заведующий отделом довел до сведения, что в текущем году будет проанализирована концепция фрактальной графики, области ее применения и перспективы развития. Также будет исследован анализ существующих методов архитектуры и проектирования окружающей среды, роль фрактальной теории в моделировании градостроительной концепции.
Выступавший подчеркнул, что в текущем году планируется исследование трансформации информации из виртуального пространства в реальное пространство, а также 3D-технологий. Он довел до сведения, что планируется исследование новой промышленной революции, влияния технологии 3D-печати на современное производство.
Затем А.Самидов рассказал о предстоящей научно-инновационной деятельности. Он отметил, что в текущем году в отделе планируется создание корпоративных стилей и разработка креативных дизайнерских проектов, размещение фото и видео материалов в «Мультимедийную галерею», сбор данных о всемирно известном ученом Лютфи Заде, подготовка различной печатной продукции и практическая работа в других направлениях.
Он также проинформировал о предстоящей работе в направлении научно-педагогической и научно-организационной деятельности, публикации научных статей в престижных журналах, пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно плана. Учитывая предложения и рекомендации, был утвержден план работы отдела.