İnformasiya cəmiyyətinin formalaşması, biliklərə əsaslanan iqtisadiyyata keçid, informasiya texnologiyalarının ictimai həyatın bütün sferalarına nüfuz etməsi tibb sahəsinə də öz təsirini göstərib. Hazırda ölkənin səhiyyə və tibb sahəsində gündəlik fəaliyyəti informasiya və kommunikasiya texnologiyalarına (İKT) söykənir. İKT-nin səhiyyəyə inteqrasiyasının labüdlüyü hər kəs tərəfindən qəbul edilən danılmaz fakta çevrilib. Bu, eyni dərəcədə, həm vətəndaşların yüksəkkeyfiyyətli və təhlükəsiz tibbi xidmətlərlə təmin olunması sahəsinə, həm də kadrların səmərəli yerləşdirilməsi, statistik verilənlərin yığılması, qorunması, emalı və ötürülməsini əhatə edən hesabat-uçot və tibbi tədqiqatların aparılması sahəsinə aiddir. Bütün bunlar isə, öz növbəsində, səhiyyənin kompleks informasiyalaşdırılması zərurətini aktuallaşdırır.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı (DST) elektron səhiyyəni (e-səhiyyə) tibb və səhiyyə sahəsində İKT-dən istifadə edilməsi kimi müəyyən edir. Geniş mənada, e-səhiyyə tibbi xidmətlərin göstərilməsi və səhiyyə sistemlərinin idarə edilməsinin dəstəklənməsi üçün elektron vasitələrdən istifadə etməklə informasiya axınının yaxşılaşdırılmasına xidmət edir.
Bu barədə AZƏRTAC-a Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova məlumat verib.
“Səhiyyə xidmətləri bazarının inkişafı və İKT-nin bu sahəyə tətbiqi yalnız 2000-ci ildən etibarən prioritetlər sırasına daxil olub. “Böyük səkkizliy”in (G8) 2000-ci ildə “Səhiyyədə qlobal tətbiqlər” layihəsi dünya ictimaiyyətinin sonradan “eHealth” adlandırdığı problemin rəsmi başlanğıc nöqtəsi hesab edilir. Növbəti addım kimi 2005-ci ildə Dünya Səhiyyə Assambleyasının 58-ci sessiyasında müzakirə olunmuş və DST tərəfindən qəbul edilmiş qətnaməni, habelə elektron səhiyyə konsepsiyasını qeyd etmək lazımdır. Bu qətnamədə səhiyyənin keyfiyyətinin artırılmasında, səhiyyə və sağlamlıqla bağlı fəaliyyət sahələrində tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsində e-səhiyyənin mühüm rol oynayacağı vurğulanıb.
DST tərəfindən e-səhiyyənin formalaşdırılmasına dair dövlətlərə ünvanlanmış çağırış e-səhiyyə xidmətlərinin reallaşdırılması üçün strateji planların, hüquqi əsasların işlənilməsini, iştirakçıların səfərbər edilməsi və maraqlı tərəflərin fəaliyyətlərinin koordinasiya olunmasını və fəaliyyətin müqayisəli təhlilini və ən yaxşı təcrübənin aşkarlanması üçün milli mərkəzlərin yaradılmasını ehtiva edir.
Elektron səhiyyə və teletibb Avropa İttifaqının (Aİ) gündəliyinə 1990-cı illərin sonunda “Lissabon strategiyası” ilə daxil olub. Bu siyasi sənəddə səhiyyənin müasirləşdirilməsində İKT-nin həyati vacib rol oynadığı göstərilib. Daha sonra həmin strategiya “E-səhiyyə” adlandırılıb. 2008-ci ildə e-səhiyyə Avropa Komissiyası tərəfindən Aİ-nin 6 mühüm baza təşəbbüslərindən biri elan edilib.
Səhiyyənin informasiyalaşdırılması ilə əlaqədar dünya tibb ictimaiyyətinin səylərinin birləşdirilməsi məqsədilə DST-nin nəzdində “E-səhiyyə üzrə Qlobal Observatoriya yaradılıb”, – deyə professor qeyd edib.
Şöbə müdiri onu da bildirib ki, elektron səhiyyənin əsas məqsədi əhaliyə göstərilən tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin və əlyetərliyinin yüksəldilməsi, idarəetmənin effektivliyinin artırılması hesabına səhiyyə resurslarının və xərclərinin azaldıması, sağlam həyat tərzi, xəstəliklərin profilaktikası, müxtəliftəyinatlı tibbi xidmətlərin göstərilməsinə dair əhalinin mütəmadi olaraq məlumatlandırılması və hər bir vətəndaşa öz sağlamlığını idarə etmək imkanının yaradılması, əhalinin tibbi təminatında olan müxtəlif növ (yaş-cins, əlillik, yoxsulluq və s. üzrə) bərabərsizliyin aradan qaldırılmasıdır. Elektron səhiyyənin mahiyyəti lazımi zamanda və məkanda insanın səhhəti haqqında elektron formada mühafizə olunan informasiyanın çatdırılmasını təmin edən kompleks vasitələrin təqdim edilməsindən ibarətdir.

The main purpose of e-health is to improve the quality of medical services provided to the population
25 January 2018 - 13:00 | Interviews, speeches
Formation of information society, transition to a knowledge-based economy, and penetration of information technologies into all spheres of public life have also influenced the field of medicine. At present, the country's health and medical activities are based on information and communication technologies (ICT). The necessity of integration of ICT into health has become an undeniable fact accepted by everyone. It is equally concerned with the provision of high-quality and safe medical services to citizens, as well as the field of accounting and reporting, covering the efficient deployment of personnel, the collection, protection, processing and transmission of statistical data. All of these, in turn, raise the need for comprehensive informatics of health.
The World Health Organization defines electronic health (e-health) as the use of ICT in medicine and health. Broadly, e-health promotes the flow of information by using electronic means to provide healthcare services and support health management systems.
Head of department at the Institute of Information Technology of ANAS, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova interviewed to AZERTAC.
"The development of the health services market and the introduction of ICT in this field have been one of the top priorities since 2000. Global Growth Project of (G8) in 2000 is the starting point for the global community to address the problem called eHealth. As the next step, it is necessary to mention the resolution adopted at the 58th session of the World Health Assembly in 2005 and adopted by The World Health Organization, as well as the concept of electronic health. The resolution stresses that e-health plays an important role in raising the quality of healthcare, improving the quality of health and health-related activities.
Electronic healthcare and telemedicine entered the EU agenda at the end of the 1990s with the “Lisbon Strategy”. This political document has shown that ICT plays a vital role in modernizing health. Later this strategy was called "E-health". In 2008, e-health was declared by the European Commission as one of the six key EU initiatives.
“The E-Health Global Observatory” has been established under The World Health Organization to consolidate the efforts of the global medical community to inform the public about the health.
The head of the department said that the main purpose of electronic healthcare is to increase the quality and accessibility of medical services provided to the population, and to regularly inform the population about the reduction of health and spending, healthy lifestyle, disease prevention, provision of differentiated medical services, to manage their own health, to eliminate inequalities in different types of health care (age, disability, poverty, etc.). The essence of eHealth is to provide a comprehensive set of tools that provide electronic information on people's health at the right time and place.