Süni intellektə malik virtual həkim hazırlanıb
Çinin Quançjou şəhəri qadın və uşaqlar tibb mərkəzi süni intellekt əsasında “Ayı balası Mimu” adlı virtual həkim hazırlayıb. O, 2 milyona yaxın xəstəlik tarixçəsini öyrənməklə, hazırda 32 xəstəlik növünə diaqnoz qoya bilir. Bundan başqa, 24 növ xəstəliyin diaqnozlaşdırılmasının dəqiqlik əmsalı 90 faizi üstələyir.
belta.by saytının məlumatına görə, virtual həkimdən smartfon və ya kompüter vasitəsilə məsləhət almaq mümkündür. Bunun üçün “Ayı balası Mimu”nun bədəninin problemlərin olduğu hissəsini sıxaraq simptomları seçmək lazımdır. Sonra virtual həkim ilkin diaqnoz qoyaraq xəstəxanaya müraciətlə bağlı məsləhətlər verəcək. Bildirilir ki, mütəxəssislər tərəfindən “Ayı balası Mimu”nun xəstələrin və xəstəxana heyətinin istifadəsi üçün versiyaları istehsal edilib.
Tibb mərkəzinin kliniki məlumatlar şöbəsinin rəhbəri Lyan Hueyinin sözlərinə görə, hazırda “Mimu” təcrübə mərhələsindədir. İş zamanı ona xəstəxananın real həkimi kömək edir. Proqram xəstələrin simptomlarını müəyyənləşdirdikdən sonra həkim proqram tərəfindən əldə olunan məlumatları onlayn rejimdə “Doğru”, “Orta” və ya “Yanlış” düymələrini sıxmaqla qiymətləndirir.
Gələcəkdə süni intellektə malik virtual həkimin 73 növ xəstəliyi diaqnozlaşdırmağı öyrənəcəyi, eləcə də xəstələrlə ünsiyyət qura biləcəyi planlaşdırılır.

Гуанчжоуский медицинский центр для женщин и детей разработал виртуального врача "Медвежонка Миму" на основе искусственного интеллекта.
Виртуальный врач изучил около 2 млн историй болезней и к настоящему времени может диагностировать 32 вида заболевания, при этом коэффициент точности диагностики 24 видов болезней превышает 90%.
Проконсультироваться с "Медвежонком Миму" можно при помощи смартфона или компьютера. Для этого необходимо нажать на ту часть тела "Медвежонка", которая вызывает проблемы, и выбрать симптомы. Затем виртуальный врач ставит предварительный диагноз и дает советы по обращению в больницу.
Разработчики выпустили два варианта "Медвежонка Миму": общедоступный для пациентов и специализированный для использования больничным персоналом.
По словам руководителя отделения клинических данных Гуанчжоуского медицинского центра для женщин и детей Лян Хуэйина, в настоящее время "Медвежонок" находится на стадии практики, во время работы его ассистирует реальный врач больницы. После того, как программа установила симптомы больных, доктор оценивает полученные программой данные онлайн нажатием кнопок "Верно", "Средне" или "Неверно".
Планируется, что в будущем "Медвежонок Миму" научится диагностировать 73 вида заболеваний, а также будет общаться с пациентами.