Son zamanlar xüsusi populyarlıq qazanan Humanoid Sofiya “Ümumdünya süni intellekt”in yaradılması üçün vəsait toplayır. Robot hər kəsi açıq süni intellekt platforması yaradan “SingularityNET” layihəsinə sərmayə qoymağa səsləyib. İnvestorlar tərəfindən əldə edilmiş tokenlərlə “Ümumdünya süni intellekt” meydançasında xidmətlər və məhsulları almaq mümkün olacaq.
hightech.fm saytının məlumatında bildirilir ki, şirkət “qlobal beyin” – süni intellekt alqoritmləri və hesablama gücündən istehsalçılar və şirkətlərin müxtəlif problemlərini həll edə biləcək sistem yaratmaq niyyətindədir. Əlaqədar müştərilər tokenlər ödəməklə, qlobal süni intellektin gücündən istifadə edə biləcəklər. Gəlir əldə etmək istəyən istehsalçılar öz həllərini ümumi kitabxanaya əlavə etməyə çalışacaqlar. Sistem süni intellekt nəhənglərinin hakimiyyətindən azad və açıq olacaq. Planlara əsasən, istehsalçılar onun inkişafında maraqlı olacaqlar. Beləliklə, blokçeyn əsasında xüsusi süni intellekt platforması meydana çıxacaq.
Layihənin ideyası robot texnikası üzrə mütəxəssis və tanınmış süni intellekt istehsalçısı Ben Qerselə aiddir. O, süni intellekt bazarında oliqopoliyanı (bu kimi bazarlarda sadəcə bir neçə dominant (üstün) şirkət fəaliyyət göstərir) məhv etmək istəyir. “SingularityNET”in hədəfi süni intellekt üçün desentralizasiya olunmuş şəbəkənin yaradılmasıdır. Onun hüceyrələrinin hər birində bir alqoritm olacaq və bütün şəbəkənin arxasında ondan öz ehtiyacları üçün istifadə edən korporasiyalar və ya hökumətlər dayanmayacaq.
Layihə müəllifinin fikrincə, süni intellekt ən yaxşı beyinləri satın alan böyük korporasiyalara aid olmamalıdır. Süni intellektin arxasında insanlar olmalıdır. Yalnız belə süni intellekt cəmiyyət üçün faydalı və şəffaf olacaq. İnsan şüuru səviyyəsində alqoritm korporasiya tərəfindən yaradılarsa, o, ilk növbədə əhalidən əlavə gəlirin əldə edilməsi üçün istifadə ediləcək. Hökumət isə təbii olaraq, ondan vətəndaşların izlənilməsi üçün istifadə edəcək.
Bu platformada böyük şirkətlərlə yanaşı, xırda istehsalçılar da öz xidmətlərini təklif edə biləcəklər. Qersel bildirib ki, blokçeyn sağlam rəqabəti təmin edə və süni intellektin sonrakı inkişafına təkan verə biləcək. Əvvəlcə kompüter görməsi alqoritmləri və ya səsin tanınması kimi sadə həllər meydana çıxacaq. Lakin gələcəkdə platforma istehsalçılara özlərini inkişaf etdirməkdə kömək edəcək. Desentralizasiya olunmuş platformada dövlət və ya hər hansı bir şirkət prosesə nəzarət edə və onu dəyişdirə bilməyəcək. Məhsulları həqiqətən yaxşı olan proqramçılar heç bir maneə olmadan gəlir əldə edəcəklər.

Робот София собирает средства на «всемирный ИИ»
Гуманоид София, набравшая особую популярность в последнее время, привлекает деньги на создание «Всемирного ИИ». Робот призвал всех участвовать в краудфандинге проекта SingularityNET, который создает открытую ИИ-платформу. Приобретенные инвесторами токены можно будет купить услуги и продукты на площадке «Всемирного ИИ».
Компания рассказывает, что хочет создать «глобальный мозг» — систему из ИИ-алгоритмов и вычислительных мощностей, которая сможет решать самые разные проблемы разработчиков, компаний и энтузиастов. Заинтересованные клиенты смогут пользоваться мощностью глобального ИИ, заплатив токенами. Разработчики, желающие заработать, смогут попытаться добавить свои решения к общей библиотеке. Система будет открытой и свободной от власти ИИ-гигантов. По планам она будет постоянно расти, а разработчики будут заинтересованы в ее развитии. Получается своеобразный ИИ-маркетплейс на основе блокчейна.
Идея проекта принадлежит эксперту в робототехнике и известному ИИ-разработчику Бену Герцелю. Он хочет разрушить олигополию на рынке искусственного интеллекта. Цель SingularityNET создать децентрализованную сеть для ИИ. В каждой из ее ячеек будет по алгоритму, а за всей сетью не будет стоять корпораций или правительств, которые использует ее для своих корыстных нужд.
По мнению создателя, ИИ не должен принадлежать огромным корпорациям, скупающим лучшие умы. За каждым из ИИ должны быть люди. Только такой ИИ будет полезным и прозрачным для общества. Если же алгоритм с человеческим уровнем разума будет создан корпорацией, то она в первую очередь использует его для получения дополнительной прибыли с населения, путем их обмана и ввода в заблуждение. Правительство, естественно, использует его для слежки за гражданами.
На этой платформе сможет предложить свои услуг как мелкий разработчик из Африки, так и крупная компания, если захочет на равных размещать здесь свои продукты. Герцель говорит, что блокчейн сможет обеспечить честную конкуренцию и подтолкнуть дальнейшее развитие ИИ. Изначально будут появляться простые решения, вроде, алгоритмов компьютерного зрения или распознавания голоса, но в перспективе платформа поможет развиться разработчикам, тут появятся более серьезные решения. На децентрализованной площадке ни государство, ни условный Google не смогут контролировать и изменять процесс. Программисты, чьи решения будут действительно хорошими, смогут без препятствий зарабатывать на них. Такую технологическую утопию рисует Бен Герцель, ожидая ICO.