“Baidu” universal tərcüməçi hazırlayır
Çin axtarış nəhəngi “Baidu”nun istehsalçıları Asiya və onun ingilis dilində danışan ölkələrində səyahətçilərin işini yüngülləşdirmək imkanına malik qurğu hazırlayırlar. Qurğunun iş prinsipi “Ulduz yolu” serialının personajlarının istifadə etdiyi anoloji qurğuların iş prinsipini xatırladır.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, smartfonlar üçün universal tərcüməçi-proqramlar da oxşar funksiyalara malikdir. Lakin “Baidu”nun qadceti telefonun batareyasını azaltmayacaq və həmişə işə hazır olacaq. Smartfonda isə, proqramı vaxtaşırı yenidən açmaq lazım olur. Bundan başqa, “Baidu”nun İnternetə qoşulma imkanıyla təchiz ediləcək tərcüməçisi Wi-Fi paylaya biləcək. Tərcüməçi çox yer tutmayacaq və təxminən 150 qram çəkiyə malik olacaq.
Baidu istehsalıçıları tərcüməçiləri satmaqla yanaşı, istifadəçilərə kirayəyə verməyi də planlaşdırırlar. Bu qurğu Çinə ezamiyyətə gələn və dil bilməyənlər üçün səmərəli hesab olunur. Qurğuların satışı və icarəsinə öncə Çində başlanacaq. Sonra isə, “Baidu” yapon bazarını fəth etməyə hazırlaşır.

Baidu разрабатывает универсальный переводчик
Универсальный переводчик из научно-фантастической вселенной Star Trek скоро может стать реальностью. Разработчики Baidu, китайского поискового гиганта, приступили к разработке устройства, способного облегчить жизнь путешественникам по странам Азии и тем местам, где говорят на английском. Принцип работы устройства очень напоминает то, как работает аналогичное устройство, которым пользуются персонажи сериала «Звёздный путь».
Да, универсальные переводчики-приложения для смартфонов обладают похожими функциями, но гаджет от Baidu не будет сажать батарею телефона и всегда будет готов к работе, тогда как программу на смартфоне нужно будет периодически запускать. Кроме того, переводчик от Baidu сможет раздавать Wi-Fi, так как будет оснащён возможностью подключения к Интернету. Места переводчик тоже много не займёт, а весить будет всего около 150 граммов.
В Baidu планируют не только продавать переводчики, но и давать пользователям на прокат — разумное предложение для тех, кто приехал в Китай в командировку, но языка совершенно не знает. Продажи и аренда устройств начнутся сначала в Китае, но позже Baidu собирается покорить и японский рынок. Количество поддерживаемых языков пока неизвестно, как и цена. О появлении переводчика в продаже Baidu сообщит дополнительно.