Bulud hesablama sistemlərinin təhlükəsizliyi problemlərinə həsr olunmuş tədqiqat işi nüfuzlu konfransda müzakirə olunub
13 Mart 2026 - 09:16 | Yeni nəşrlər
Bulud hesablama texnologiyaları müasir rəqəmsal infrastrukturda böyükhəcmli məlumatların saxlanılması, emalı və paylanması üçün çevik və səmərəli həllər təmin edir. Eyni zamanda, açıq və paylanmış strukturu yeni təhlükəsizlik risklərinin ortaya çıxmasına səbəb olur.
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları – icraçı direktor, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov və baş mütəxəssis Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduqları məruzədə bu barədə məlumat verilib.
Hindistanın Benqaluru şəhərində keçirilən Ekspert Bulud Sistemləri və Tətbiqləri üzrə VI Beynəlxalq Konfransda (6th International Conference on Expert Clouds and Applications – ICOECA 2026) M.Həşimov çıxış edərək məruzəni onlayn formatda təqdim edib. O, “Bulud hesablama sistemlərinin təhlükəsizlik problemlərinin həllində Süni İntellekt Əsaslı Davranış Adaptiv Autentifikasiya  modeli” (Artificial Intelligence Based Behavior Adaptive Authentication Model in Solving Security Problems of Cloud Computing Systems) mövzusunda tədqiqat işinin nəticələri haqqında məlumat verərək bildirib ki, son dövrlərdə süni intellekt texnologiyaları bulud sistemlərinin təhlükəsizliyi ilə bağlı problemlərin aşkarlanması və qarşısının alınması üçün effektiv yanaşmalar təklif edir. Məruzəçi tədqiqat çərçivəsində bulud sistemlərinin təhlükəsizliyində süni intellekt tətbiqlərinin təhlil edildiyini və istifadəçi davranışlarını real vaxtda izləyərək anomaliyaları aşkarlayan adaptiv müdafiə metodunun təqdim olunduğunu söyləyib.
Qeyd edək ki, ICOECA 2026-nın əsas istiqamətlərinə bulud hesablamaları və paylanmış sistemlər, süni intellekt və maşın öyrənməsi, böyük verilənlərin analitikası, Əşyaların İnterneti (IoT), kənar hesablamaları, kibertəhlükəsizlik və bulud təhlükəsizliyi, həmçinin ağıllı tətbiqlər və intellektual sistemlər daxildir. Konfransın materialları nüfuzlu Scopus bazasında indeksləşir.

13 March 2026 - 09:16 | New publications
Cloud computing technologies provide flexible and efficient solutions for the storage, processing, and distribution of large-scale data within modern digital infrastructure. At the same time, their open and distributed architecture gives rise to new security risks.
The report co-authored by Rashid Alakbarov, Executive Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, PhD in Technology, and Associate Professor; Mammad Hashimov, Leading Researcher and PhD in Technology; and Oktay Alakbarov, Chief Specialist, provided information on this matter.
At the 6th International Conference on Expert Clouds and Applications (ICOECA 2026), held in Bengaluru, India, M. Hashimov delivered a speech and presented the report in an online format. Presenting the findings of the research titled “Artificial Intelligence Based Behavior Adaptive Authentication Model in Solving Security Problems of Cloud Computing Systems,” he noted that in recent years, AI technologies have offered effective approaches for identifying and preventing security issues in cloud systems. The speaker stated that, within the framework of the study, applications of artificial intelligence in cloud system security were analyzed, and an adaptive defense method capable of detecting anomalies by monitoring user behavior in real time was proposed.
It should be noted that the main focus areas of ICOECA 2026 include cloud computing and distributed systems, AI and machine learning, big data analytics, the Internet of Things (IoT), edge computing, cybersecurity and cloud security, as well as smart applications and intelligent systems. The conference proceedings are indexed in the reputable Scopus database.