Sifətin tanınması alqoritmlərini yanıldan makiyaj
“Yandeks” şirkətinin Texnologiyaların paylanması üzrə direktoru Qriqori Bakunov öz layihəsini təqdim edib. Bu, istifadəçinin üzünü sifətin tanınması sistemi tərəfindən identifikasiya olunmaqdan qoruyan unikal makiyaj layihəsidir.
novayagazeta.ru saytının məlumatına görə, texnologiyalar üzrə mütəxəssisin iştirak etdiyi komandanın layihəsi orijinal şəkil əsasında “anti-oxşarlıqlar” prinsipi üzrə yeni obraz seçən genetik alqoritmə əsaslanır. Sonra əldə olunmuş nəticə əsasında vizajist makiyajın planını qurub və o, modelin sifətinə vurulub. Sonda isə, sistemin effektivliyinə dair müxtəlif nəticələr alınıb.
Lakin istehsalçı layihəni ləğv etməyə qərar verib. Onun sözlərinə görə, bu addımı atmasında məqsəd layihənin müsbət əməllərdən çox mənfi əməllərə xidmət etmək üçün istifadə olunma ehtimalının daha böyük olmasıdır.

The colleague of "Yandex" came up with a makeup deceiving the algorithms of face recognition
Grigory Bakunov, who occupies the post of director for technology distribution in Yandex, spoke about his third-party project - a service that designs a unique random makeup that would protect the user's face from being detected by the face recognition system.
The project team, which involved a technology specialist, was based on a genetic algorithm that first based on the original photograph selected a new image on the principle of "anti-similarity." Then, on the basis of the result, the make-up artist made up a make-up plan, after which it was applied to the face of the model, novayagazeta.ru reports.
Having received an impressive result, the developer decided to minimize the project. He explained this step by conscience: "The chance to use the product is not too great for good, but for other purposes."