AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 18 saylı şöbəsinin 2016-cı il üçün hesabatı müzakirə olunub. Şöbə müdiri Anar Səmidov rəhbərlik etdiyi şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işlərindən bəhs edərək “Üçölçülü obyektlərin real məkandan virtual məkana və əksinə transformasiya problemlərinin analizi. İmkanlar, texnologiyalar və perspektivlər” və “İnternet mühitində reklam-marketinq fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzuları üzrə araşdırmaların davam etdirildiyini bildirib.
A.Səmidov müasir nəşriyyat və poliqrafiya texnologiyalarının meydana gəlməsi, təkamülü və inkişaf perspektivləri, rəqəmsal mühitdə intellektual mülkiyyət və müəllif hüquqlarının qorunması texnologiyalarının analizi, kompüter qrafikasının köməyilə müxtəlif təyinatlı poliqrafik materialların modelləşdirilməsi istiqamətində elmi tədqiqatların aparıldığını nəzərə çatdırıb.
Məruzəçi AMEA-nın Ümumi yığıncağı, “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I Respublika elmi-praktiki konfransı və digər tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı materiallar, institutun yeni əməkdaşları üçün vəsiqə və vizitkartlar, ekspress-informasiyaların hazırlanması və s. ilə əlaqədar yerinə yetirilmiş işlər haqqında məlumat verib.
Şöbə müdiri bildirib ki, “Multimedia Qalereyası”na foto, audio və video materialların daxil edilməsi, “www.ict.az” veb-saytına audio, video, qəzet və jurnal materiallarının, elektron resursların yerləşdirilməsi, institut əməkdaşlarının KİV-də olan məlumatlarının toplanılması üzrə işlər həyata keçirilir.
A.Səmidov, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfrans, seminar və simpoziumlarda iştirak, müxtəlif təyinatlı kitabların və elektron nəşrlərin hazırlanması, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin çap olunması və cari işlərə dair məlumatları diqqətə çatdırıb.

Transformation problems of three-dimensional objects from real space to virtual space are investigated
15 December 2016 - 11:15 | Conferences, assemblies
Annual report of  No. 18 department for  the 2016 was discussed  at the Institute of Information Technology. Researches on subject “Transformation problems of three-dimensional objects from  real space to virtual space and vice versa, analyses of transformation problems. Capabilities, Technologies and Prospects’’ and “Development  of methods and algorithms for increasing  efficiency of  advertisment and marketing activity in the Internet sphere” are carried out, head of department Anar Semidov said.
Mr. Samidov spoke about the publication of the materials of the General Assembly of the National Academy of Sciences, I scientific-practical Republic Conference on Multidisciplinary Problemns of E-Medicine, and another events, as well as preparation of visit cards for new employees of the Institute, and issuance of express-information.
Activities such as inclusion of photo, audio and video materials to "Multimedia Gallery" base, deployment of  audio and video, magazines and newspaper materials, electronic resources in  www.ict.az site, data collection existing in mass media about employees of institute  are conducting, head of department noted.
He also informed about measures taken to improve activities of InfoTV and staff building. Head of department gave detailed  information about scientific- pedagogical and scientific-organizational activity of the department, participitation in the scientific-technical conferences and symposiums, preparation of various books and electronic publications, publishing  of articles in the well-known scientific journals and etc.