Koreyalı alim institutda “Nanodan sonrakı kvant” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi
Məlum olduğu kimi, dekabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Fizika İnstitutunun təşkilatçılığı, AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyilə XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin “Kvant İnformatikası” elmi konfransı və seminarının (APCWQIS-2016) açılış mərasimi olub.
Dekabrın 6-da tədbirin növbəti sessiyası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin sədrliyi ilə keçirildi.
İclasda Koreya Qabaqcıl Tədqiqatlar İnstitutunun professoru Covan Kimin “Nanodan sonrakı kvant” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzə konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb oldu, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin “Kvant İnformatikası” elmi konfransı və seminarı dekabrın 9-dək öz işini sessiyalarla davam etdirəcək.

07 December 2016 - 09:30 | Conferences, assemblies
As you know, on December 5, at the main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences, organized by Institute of Physics, with the support of Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences, Development Fund under the President of the Azerbaijan Republic, the XIV Asia-Pacific countries"Quantum Informatics" scientific conference and seminar (APCWQIS-2016) was held.
The next session of the event was held under the chairmanship of academician-secretary of ANAS, director of Institute of Information Technology, academician Rasim Aliquliyev on December 6 at the Institute of Information Technologies.
At the event the professor of Korea Advanced Institute of Science and Technology-Covan’s “Quantum” report was heard. The report attracted the attention of the conference participants, many questions were answered.
Note that the XIV Asia-Pacific countries, "Quantum Informatics" scientific conference and seminar sessions will continue its work until December 9.