“Eljakim Information Technology” şirkətinin rəhbəri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda məruzə ilə çıxış etdi
02 Dekabr 2016 - 13:46 | Görüşlər
1 dekabr 2016-cı il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (International Olympiad in Informatics - IOI) təşkilat komitəsinin üzvü, Niderland IOI komandasının, o cümlədən “Eljakim Information Technology” şirkətinin rəhbəri, Kompüter Texnikası Assosiasiyasının (Association for Computer Machinery - ACM) əməkdar üzvü Elyakim Sxreyvers ilə görüş  keçirildi.
Görüşdə ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və mühəndislik fakültəsinin baş müəllimi, Azərbaycan ACM bölməsinin icraçı şurasının üzvü Araz Yusubov, AR Təhsil Nazirliyinin Təhsilin idarə olunmasının məlumat sistemləri şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov, ümumtəhsil məktəblərində  İnformatika fənninin tədrisi ilə məşğul olan qabaqcıl müəllimlər, eləcə də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
E.Sxreyvers “İstedadlı şagirdlər üçün əhatəli İnformatika kurrikulumu” adlı məruzəsini təqdim edərək  bildirdi ki, İnformatika sahəsi daim inkişaf etdiyindən, bu fənni tədris edən müəllimlər mütəmadi olaraq özlərini təkmilləşdirməli və inkişaf etdirməlidirlər.
O, ibtidai sinifdən tutmuş, ali məktəb səviyyəsinə qədər informatikanın tədrisini əhatə edən kurrikulum layihəsi barədə məlumat verərək İnformatika fənninin bu proqrama əsasən tədrisinin şagirdlərdə alqoritmik düşüncə tərzinin inkişaf etdirilməsinə xidmət etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, vacib məqamlardan biri şagirdlərə müxtəlif əyləncəli oyun və tapmacalar təklif edərək xüsusi bacarıqlar tələb etmədən onların potensialını həvəsləndirici qiymətləndirmək imkanıdır.
Qonaq, həmçinin qeyd etdi ki, bu layihənin üstün cəhətlərindən biri də ondan ibarətdir ki, tədris proqramı adaptivdir və hər bir şagirdin bacarıqlarına uyğun şəkildə təqdim olunur.
Məruzəçinin sözlərinə görə, bu sahədə orta və aşağı biliklərə malik olan şagirdləri də düzgün şəkildə həvəsləndirməklə onların bacarıqlarını önə çıxarmaq mükündür. Əsas məqsəd şagirdlərin zəif cəhətini müəyyənləşdirmək deyil, onların bilik və bacarıqlarını aşkar etmək və inkişaf etdirməkdir. O, həmçinin İnformatika fənninin tədrisi zamanı proqramlaşdırma ilə yanaşı, nəzəri biliklərin aşılanmasının da olduqca vacib olduğunu vurğuladı.
E.Sxreyvers İnformatika üzrə beynəlxalq “Bebras” müsabiqəsi haqqında məlumat verərək bu müsabiqənin proqramlaşdırma tələb etmədən şagirdlərin alqoritmik düşüncəsini qiymətləndirməyə imkan verdiyini dedi.
O, Azərbaycanda 2019-cu ildə keçiriləcək Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına şagirdlərin seçilməsi ilə bağlı təkliflərini də səsləndirdi. Həmçinin Azərbaycanda  İnformatika fənninin tədrisi sahəsində öz təcrübəsini bölüşməyə və lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırdı.

Head of the “Eljakim Information Technology" company, made a presentation at the Institute of Information Technology
02 December 2016 - 13:46 | Meetings
On 1 December 2016 in the Institute of Information Technology a meeting held with the Elyakim Sxreyvers- a member of the organizing committee of International Olympiad in Informatics (International Olympiad in Informatics - IOI),  IOI team of Netherlands, head of "Eljakim Information Technology" company, honored member of Computer Engineering Association (Association for Computer Machinery - ACM ).
During the meeting, the head teacher of the ADA University School of Information Technology and Engineering faculty, the ACM's Executive Board member branch of the Araz Usubov, Education Management Information Systems Department of the Ministry of Education Ismayil Sadigov, leading teachers involved in the teaching of computer science in secondary schools, as well as scientists of the Institute of Information Technology and experts took part.
Esxreyvers presented "comprehensive science curriculum for talented students" report from the submission of the report stated that, because of the constantly evolving of ​​computer science area, the teachers teaching this subject on a regular basis must improve and develop themselves.
He informed about  curriculum project covering training of informatics from  elementary classes to the level of the high school. Teaching of computer science based on this project serves to  develop algorithmic thinking of  the students.
He also noted that one of the advantages of this project is that the adaptive learning program is presented in accordance with each student's abilities.
According to the speaker, in this area it is possible to promote medium or low knowledged students encouraging them in a proper way. The main goal is not to identify students' weak aspects, but to discover and develop their knowledge and skills.
E.Sxreyvers also informed about international competition “Bebras” on Informatics. This program evaluates algorithmic thinking of  the students without programming.
He sounded his proposals regarding the selection of the students to International Olympiad in Informatics which will be held at the in 2019.And said that he is ready to share his experience in the field of computer science teaching in Azerbaijan and to provide necessary assistance.