İnformasiya mədəniyyətinin formalaşması problemləri istiqamətində tədqiqatlar davam etdirilir İyul 10, 2019 | 03:55 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin 2019-cu ilin birinci yarısı üzrə hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən mərkəzin rəhbəri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova yarım il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, cari ildə mərkəzdə informasiya mədəniyyətinin formalaşması problemləri üzrə fərdin informasiya mədəniyyətinin zamandan asılı olaraq qiymətləndirilməsi və fərdin informasiya mədəniyyətinin inteqral göstəricilərinin hesablanması istiqamətləri üzrə tədqiqatlar aparılıb. O, bu il həmçinin, jest informatikasının istiqamətləri, hədəfləri və texnologiyaları, intellektual oyun texnologiyalarının İnformatika fənninin tədrisinə inteqrasiyasının analizi ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
R.Mahmudova bildirdi ki, qeyd olunan istiqamətlər üzrə əlin xarici əlamətlərinin təhlili əsasında jestlərin tanınması metodlarının analizi, əlin üçölçülü modelinin təhlilinə əsasən jestlərin tanınması metodlarının analizi, insanın müxtəlif emosional vəziyyətlərində onun üzündəki mimikanın analizi və sintezi məsələlərinin araşdırılması, eləcə də İKT əsasında qeyri-verbal texnologiyalar və cəmiyyətin inklüziv inkişafı ilə bağlı araşdırmalar aparılıb.
Məruzəçinin sözlərinə görə, xarici ölkələrdə intellektual oyunların İnformatika fənninin tədrisinə inteqrasiyası üçün metodika işlənilib, tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi üçün kriteriyalar hazırlanıb və əldə edilmiş nəticələrin təcrübi yoxlanılması üçün seçilmiş məktəblərdə eksperimentlər aparılıb.
TİM-in rəhbəri mərkəzdə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülən işləri də diqqətə çatdırdı. Doktorant və dissertantlara “İnformatika” fənninin tədrisi və imtahanların qəbulu, distant tədris və imtahanların keçirilməsi, AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil alan magistrantlar üçün dərs və imtahanların təşkili ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi.
O, 2019-cu ildə də ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadasının keçirilməsi ilə əlaqədar tədbirlərin görüldüyünü, eləcə də Ümumrespublika Olimpiadasının final mərhələsinin təşkil edildiyini, müəssisə və təşkilatların əməkdaşları və sıravi vətəndaşlar üçün İT-kursların təşkili və sertifikatlaşdırma ilə bağlı işlərin davam etdirildiyini söylədi.
R.Mahmudova mərkəzin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunmuş beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri, əldə olunmuş nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi. O, cari ildə “Tədqiqatçıların informatika üzrə hazırlığı. Statistik icmal” adlı kitabın, eləcə də “İnformatika. 1111 test” adlı dərs vəsaitinin çap olunduğunu bildirdi.
Sonda hesabat ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı. AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin yarım illik fəaliyyəti ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi, mərkəzin elmi və elmi-innovasiya fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinə dair tapşırıqlar verdi.

Continued research on the formation of information culture July 10, 2019 | 03:55 / Conferences, assemblies
The semi-annual report of the Training Innovation Center (TIC) of the Institute of Information Technology of ANAS for 2009 was delivered. The report was presented by the head of the center, Ph.D. in engineering Rasmiyya Mahmudova. She spoke about the research work carried out in six months. She noted that this year the center continued research on the problems of formation of information culture. She also stressed that this year the directions, goals and technologies of sign informatics, the analysis of the integration of intellectual gaming technologies in the teaching of informatics are explored.
R.Mahmudova noted that research was conducted on the analysis of gesture recognition methods based on the analysis of external elements of the hand, analysis of gesture recognition methods based on the analysis of the three-dimensional model of the hand, the study of analysis and synthesis of human mimicry in various emotional states, as well as the inclusive development of non-verbal technology and society based on ICT. R.Mahmudova noted that research was conducted on the analysis of gesture recognition methods based on the analysis of external elements of the hand, analysis of gesture recognition methods based on the analysis of the three-dimensional model of the hand, the study of analysis and synthesis of human mimicry in various emotional states, as well as the inclusive development of non-verbal technology and society based on ICT.
According to the speaker, a methodology was developed for integrating intellectual games into the teaching of computer science in foreign countries, criteria for assessing the quality of education were developed, experiments were conducted in schools selected for practical verification of results.
The head of the Center also described the work carried out at the center in the course of research and innovation. She gave information about the work done on the teaching of computer science for dissertationists and doctoral students of the republic, taking doctoral exams, on the organization of classes and exams for undergraduates studying at the magistracy of ANAS.
She reported that the Republican Informatics Olympiad among high school students was held in 2019, as well as the final stage of the nationwide Olympiad, and work continued on the organization and certification of IT courses for employees of various institutions and organizations, as well as for individual citizens.
She also informed about the work done in the direction of scientific-pedagogical and scientific-organizational activities, the participation of department staff in international and national conferences, publication of scientific articles in prestigious journals recommended by the Higher Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan, promotion of scientific and practical results in the media.