AMEA prezidenti magistrantların ingilis dili fənni üzrə imtahan prosesi ilə tanış oldu Yanvar 13, 2017 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Bu gün AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda magistrantların ingilis dili fənni üzrə imtahan prosesi ilə tanış oldu.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin (ETİ) rəisi, texnika elmləri doktoru, professor Əminağa Sadıqov, ETİ-nin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Şakir MehdiyevTədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova iştirak edirdi.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev qonaqlara institutda yaradılmış maddi-texniki və innovativ şəraitlə bağlı ətraflı məlumat verdi. İnstitutun foyesində yeni quraşdırılmış interaktiv ekranı təqdim edərək bu sistemi olduqca əhəmiyyətli informasiya mənbəyi kimi qiymətləndirdi. Ekranda institutun əsas fəaliyyət istiqamətləri və şöbələrdə həyata keçirilən layihələr haqqında məlumatların öz əksini tapdığını diqqətə çatdırdı. Alim qeyd etdi ki, bu sistem vasitəsilə institut ilə virtual tanış olmaq mümkündür.
R.Əliquliyev, həmçinin institutun daxili internet televiziyası olan “İnfo TV” haqqında məlumat verərək televiziyanın institut daxilində keçirilən tədbirləri işıqlandırdığını və dünyada İKT sahəsində baş verən yenilikləri təqdim etdiyini diqqətə çatdırdı.
Alim TİM-də elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən söz açaraq burada Distant Tədris Mərkəzinin fəaliyyətinin xüsusi rola malik olduğunu söylədi. Mərkəzin Naxçıvan, Gəncə və digər bölgələr, eləcə də dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi. Alimin sözlərinə görə, bu virtual körpü ölkədə vahid elm və təhsil mühitinin formalaşdırılmasına öz töhfələrini verəcək.
R.Əliquliyev son illər akademiyada bir çox sahələrdə olduğu kimi, magistratura təhsilinin təşkili sahəsində də kompleks tədbirlərin görüldüyünü, magistrantların prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparması üçün AMEA rəhbərliyi tərəfindən hər cür şəraitin yaradıldığını bildirdi. AMEA Prezidentinin 10 sentyabr 2015-ci il Sərəncamına əsasən, akademiyanın magistratura pilləsinə qəbul olmuş bütün magistrantlara ingilis dili, psixologiya, pedaqogika, fəlsəfənin əsasları kimi ümumi fənlər üzrə dərslərin tədrisi və imtahanların təşkilinin rəhbərlik etdiyi quruma həvalə edildiyini söyləyən alim bu işlərin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində TİM-də bütün zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra TİM-in rəhbəri R.Mahmudova mərkəzdə bu istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verərək magistrantlara ümumi fənlər üzrə nəzəri və praktiki dərslərin peşəkar müəllimlər tərəfindən yüksək səviyyədə tədris edildiyini nəzərə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, magistrantlara ingilis dili fənninin tədrisi IELTS proqramına uyğun olaraq hazırlanıb ki, bu da gələcəkdə doktoranturaya qəbul olunmaqla elmi fəaliyyətini davam etdirmək istəyən magistrantların hazırılıq səviyyələrini yüksəltmək məqsədini daşıyır.
Daha sonra qonaqlar 2016/2017-ci tədris ilində AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil alan magistrantların ingilis dili fənni üzrə bilik səviyyəsinin yoxlanılması məqsədilə institutda təşkil olunmuş imtahanın gedişatı ilə yaxından tanış oldular. Test üsulu ilə keçirilən imtahanda akademiyanın 20 institut və təşkilatında 18 ixtisas üzrə təhsil alan 57 magistrant iştirak edirdi.
Akademik Akif Əlizadə institutda həyata keçirilən layihələri, magistrantlar üçün yaradılmış innovativ şəraiti yüksək qiymətləndirərək magistrantları elmi mühitdən yararlanmağa səslədi, onlara elmi fəaliyyətlərində hər zaman dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirdi.
Qeyd edək ki, akademik Akif Əlizadənin 22 dekabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən, bu qurumun magistrantları üçün qış imtahan sessiyası 29 dekabr 2016-cı il – 2 fevral 2017-ci il tarixlərinədək keçirilir. Sessiya müddətində AMEA-nın magistraturasında ümumilikdə 197 fənn üzrə imtahan keçiriləcək.

ANAS President got acquainted with the exam process of masters in English January 13, 2017 | 12:00 / Important events
On January 13 President of ANAS, Academician Akif Alizadeh got acquainted with the process of masters examination on English at ANAS Institute of Information Technology.
The meeting was attended by ANAS Academician-Secretary, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, head of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS Administration, Doctor of Engineering sciences, Professor Aminaga Sadigov, Head of Magistracy Department of DNA, PhD in Technology, Associate Professor Huseyn Huseynov, Deputy Director of the Information Technology, PhD in Engineering, Associate Professor Rashid Alakbarov, Deputy Director of the General Affairs Institute Shakir Mehdiyev and head of Training and Innovation Centre Rasmiyya Mahmudova.
First, Academician Rasim Alguliyev informed the guests about the technical -material and innovation conditions created at the institute. Presenting an interactive whiteboard installed in the lobby of the institute he praised the system from the point of view of an important source of information. Noting that, on the board displays information about the main directions of activity of the institute and the ongoing projects, the scientist said that through this system it is possible to introduce a virtual institution.
Also, informed on internal Internet TV "TV Info" R.Alguliyev brought to the attention that, TV broadcasted activities held at the Institute of ICT and world news.
Speaking about projects in the UIC for the integration of science and education, a scientist highlighted the role of Distance Education Center. The center is a bridge between Nakhchivan, Ganja and other regions, as well as leading research institutions around the world, creating ample opportunities for distance education of doctoral students and PhDs, conduct online conferences, seminars, meetings, arriving in Baku guests and prizes winners, strengthening international and domestic relations cooperation. According to the scientist, the virtual bridge will contribute to the formation of a unified scientific and educational environment.
R. Alguliyev stated that, in recent years, comprehensive measures were carried out in master studies of ANAS, the management of ANAS created all conditions for holding researches in priority directions. In accordance with the decree of ANAS President dated September 10, 2015, tuition and organization of exams in English, psychology, philosophy, pedagogy for masters’ degree has been trusted to the organization.
Then, head of TIC R.Mahmudova informed about works done in this direction at the center and brought to mind that, theoretical and practical subjects are taught by professional teachers. She noted that, English lesson for magistrates was developed according to the IELTS program and it leads to masters who want to continue their scientific activity in doctoral studies in the future.
Later on, guests got acquainted with the English exam course, holding with the purpose of testing knowledge skills of magistrates. Exam was attended by 57 magistrates over 18 specialties, studying in 20 institute and organizations of ANAS.
Academician Akif Alizadeh highly appreciated implemented projects, and innovative condition created for magistrates, and challenged him to benefit scientific scope.
Note that, pursuant to the decree of ANAS president Academician Akif Alizadeh dated December 22, 2016, winter exam session is held on December 29, 2016 – February 2, 2017. During, session, master studies of ANAS will hold exams in 197 subjects.