Leyla Həbib qızı Quliyeva 1957-ci ildə anadan olmuşdur.
1979-cu ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft-Kimya İnstitutunun “İstehsal proseslərinin avtomatlaşdırılması” fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1979-cu ildə təyinat üzrə AMEA Kibernetika İnstitutunun Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri (AİS) şöbəsində mühəndis vəzifəsində əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1982-ci ildən 1995-ci ilə qədər Elmlər Akademiyasının AİS şöbəsində böyük mühəndis-layihəçi vəzifəsində çalışmışdır.
2000-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə və kredit” fakültəsinə daxil olmuş, 2002-ci ildə “Maliyyə və kredit” ixtisası üzrə tam yenidənhazırlanma kursunu bitirmişdir.

Guliyeva Leyla Habib was born in 1957.
In 1979, she graduated from the faculty “Automation of production processes”, Azerbaijan Oil and Chemistry Institute after M.Azizbayov with honorary diploma. In 1979, she began her career as an engineer in the department of Automatic Control Systems (ACS), the Institute of Cybernetics of ANAS.
In 1982-1995 she worked as a senior engineer-projector in the department of ACS, the Academy of Sciences.
In 2000 she entered the faculty “Finance and credit”, Azerbaijan State Economic University, and graduated from the qualification course on the specialty "Finance and Credit" in 2002.