AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkı (bundan sonra – “YT Park”) yaradılsın.
2. Müəyyən edilsin ki, “YT Park” innovasiya məhsulunun və yüksək texnologiyaların hazırlanması, işlənilməsi və ya təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə elmi tədqiqatların və təcrübə-konstruktor işlərinin aparılması, onların nəticələrinin sənaye, xidmət və digər sahələrdə tətbiqi (kommersiyalaşdırılması) üçün zəruri infrastrukturu, maddi-texniki bazası və idarəetmə qurumları olan ərazidir.
3. “YT Park”a münasibətdə səlahiyyətli orqanın funksiyalarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası həyata keçirir.
4. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “YT Park”ın ərazisində xarici və daxili infrastrukturun yaradılmasını və sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli həyata keçirilməsi üçün digər xidmətlərin göstərilməsini təmin etmək məqsədi ilə zəruri tədbirlər görsün.
5. “YT Park”ın fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması məqsədi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tabeliyində “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti yaradılsın.
6. “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində (bundan sonra – Cəmiyyət) Ümumi Yığıncağın səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakı dövlət təşkilatına və orqanına həvalə edilsin:
6.1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına:
6.1.1. Cəmiyyətin inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi;
6.1.2. Cəmiyyətin Müşahidə Şurasının seçilməsi;
6.1.3. Cəmiyyətin strukturunun, işçilərinin say həddinin, əməkhaqqı sisteminin müəyyən olunması və xərclər smetasının təsdiq edilməsi;
6.1.4. Cəmiyyətin icra orqanının (kollegial və ya təkbaşçı) yaradılması, onların səlahiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və səlahiyyətlərinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi;
6.1.5. Cəmiyyətin icra orqanının rəhbərinin, onun müavinlərinin, nümayəndəlik və filiallarının, həmçinin törəmə cəmiyyətlərinin rəhbərlərinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
6.1.6. Cəmiyyətin illik hesabatlarının, mühasibat balanslarının, mənfəət və zərər hesablarının təsdiq edilməsi, mənfəətinin və zərərinin bölüşdürülməsi;
6.1.7. Cəmiyyətin xalis aktivlərinin dəyərinin iyirmi beş faizindən artıq məbləğdə olan əqdin (xüsusi əhəmiyyətli əqdin), eləcə də müstəqil auditorun rəyi ilə aidiyyəti şəxslə dəyəri Cəmiyyətin aktivlərinin beş faizini və daha çox hissəsini təşkil edən əqdin bağlanması haqqında qərar qəbul edilməsi;
6.2. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təklifləri əsasında Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinə:
6.2.1. Cəmiyyətin Nizamnaməsinin və strukturunun təsdiqi, nizamnamə kapitalının miqdarının müəyyən edilməsi;
6.2.2. Cəmiyyətin idarə, nümayəndəlik və filiallarının yaradılmasına və ya ləğvinə, törəmə cəmiyyətlərinin yaradılmasına, yenidən təşkilinə və ya ləğvinə razılıq verilməsi;
6.2.3. bu Sərəncamda qeyd edilənlər istisna olmaqla, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsi ilə ümumi yığıncağın səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
7. Cəmiyyətin yenidən təşkili və ləğvi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən həyata keçirilir.
8. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
8.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.4. “YT Park”ın fəaliyyəti üçün Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Əhmədli qəsəbəsi, 622-ci küçədə yerləşən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Təcrübə-Sənaye Zavodunun torpaq sahəsinin, onu icarəyə vermək hüququ ilə, Cəmiyyətin istifadəsinə verilməsini iki ay müddətində təmin etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.5. bu Sərəncamın 4-cü hissəsində nəzərdə tutulmuş işlərin görülməsi üçün zəruri maliyyələşmənin, habelə Cəmiyyətin nizamnamə kapitalının və ilkin mərhələdə saxlanma xərclərinin maliyyələşdirilməsinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına həyata keçirilməsini təmin etsin;
8.6. “YT Park”ın fəaliyyət profili üzrə elmi tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin həyata keçirilməsi məqsədi ilə yerli və xarici elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi-texniki və innovasiya sahələrində əməkdaşlığının təşkili, əlaqələndirilməsi və genişləndirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə altı ay müddətində tədbirlər görsün və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.7. “YT Park”ın fəaliyyət istiqamətləri üzrə innovativ layihələrin icrası, sınaq-ekspertiza və prototiplərin hazırlanması və elmin kommersiyalaşdırılması fəaliyyətlərinin beynəlxalq əməkdaşlıq və qrant proqramları ilə əlaqələndirilməsi, o cümlədən potensial donorların cəlb edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə tədbirlər görsün və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.8. “YT Park”da istehsal olunan məhsullar üçün dövlət sifarişlərinin verilməsi mexanizminə dair təkliflərini altı ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.9. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
9. Azərbaycan Respublikasının Vergilər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi Cəmiyyətin dövlət qeydiyyatına alınması üçün tədbirlər görsün.

Order of the President of the Azerbaijan Republic on the establishment of the High-Tech Park of Azerbaijan National Academy of Sciences of (ANAS
08 November 2016 - 18:00 | Important events
Order of the President of the Azerbaijan Republic on the establishment of the High-Tech Park  of Azerbaijan National Academy of Sciences of (ANAS
Guided by Article32 of Paragraph 32 of Constitution of Azerbaijan Republic, in order to further increase of state support for sustainable economic development and to increase its competitiveness, the expansion of innovative and high-tech industries based on modern scientific and technological achievements, research and development of modern facilities for the development of new technologies, I resolve:
1. Create High-Tech Park of Azerbaijan National Academy of Sciences of (ANAS) (further - "Park tv").
2. Install that "TV Park" is an area that has the necessary infrastructure, material and technical base and governance structures for research and development activities, application (commercialization) its results in the field of industry, service and other areas in order to manufacture, development and improvement of innovative products and high technology.
3. Functions of competent authority for the "TV Park" provided by the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
4. To Azerbaijan National Academy of Sciences take the necessary measures to ensure the creation of external and internal infrastructure in the "TV Park" and other services for the effective implementation of business activity.
5. In order to organize the activities of "TV Park" and to its management to create subordinate to Azerbaijan National Academy of Sciences of, Limited Liability Company "Park of High Technologies of ANAS".
6. Implementation of powers of the General Meeting of the Company Limited Liability Company "Park of High Technologies of ANAS" (hereinafter - the Company) to assign to the following state organizations and organs:
6.1. National Academy of Sciences of Azerbaijan:
6.1.1. Determination of directions of the Company development;
6.1.2 Election the Supervisory Board of the Company;
6.1.3. The establishment of the Company's structure, limit the number of employees, payroll system and approval of cost estimates
6.1.4. Establishment of an executive (or collegial edinonachalstvennogo) the Company's authority, establishment and termination of his powers;
6.1.5. Appointment and dismissal of the head of the executive body and his deputies, heads of representative offices and branches as well as subsidiaries;
6.1.6. Approval of annual reports, balance sheets, profit and loss accounts, distribution of profits and losses;
6.1.7. decision making about the conclusion of the transaction in the amount exceeding twenty five percent of net assets value of Society (the transaction of special value) and also according to the conclusion of the independent auditor – the transaction which cost constitutes five and more percent of assets of Society;
6.2. Based on offers of Azerbaijan National Academy of Sciences on the State committee of the Azerbaijan Republic concerning property:
6.2.1. Approval of the Charter and structure of Society, determination of the size of the authorized capital;
6.2.2. Consent on creation or abolition of organizations, representations and branches of Society, creation, reorganization or abolition of subsidiaries;
6.2.3. The solution of other questions carried by the civil code of the Azerbaijan Republic to powers of general meeting except for noted at this Order;
7. Reorganization and abolition of Society are performed by the President of the Azerbaijan Republic.
8.To the Cabinet of Ministry of the Republic of Azerbaijan:
8.1. To prepare and provide in two-month time to the President of the Republic of Azerbaijan offers connected with reduction of acts of the President of the Azerbaijan Republic in compliance with this Order;
8.2. To provide in three-months term reduction of regulatory legal acts of Cabinet Ministry of the Republic Azerbaijan in compliance with this Order and to inform the President of the Azerbaijan Republic;
8.3. To control reduction of regulatory legal acts of the central executive bodies in compliance with this Order and in three-months time to inform the President of the Azerbaijan Republic on execution;
8.4. For the activities of "Park TV" in the two-month period to ensure the provision for use of the Company with the right of lease of the land plot of experimental-industrial plant National Academy of Sciences of Azerbaijan, located on the street 622 th Akhmedli settlement of Khatai district of Baku city, and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
8.5. Ensure the implementation of the funding needed to carry out the work stipulated by part 4 of this Order, as well as the financing of the authorized capital of the Company and the costs of its content in the initial stage at the expense of the state budget;
8.6. For the implementation of research and development work on the profile of the activities' of "Park TV"
within six months, together with the Ministry of Economy, Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of Azerbaijan to take measures for the organization, coordination and cooperation of local and foreign scientific and research institutions and higher education institutions in science, technology and innovation, and to inform the President of the Azerbaijan Republic;
8.7. Together with the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of Azerbaijan to take measures related to the implementation of
8.8. Innovative projects in areas of activity of "Park TV" coordination test and expert activities, the activities of for the preparation of prototypes and the commercialization of science and international cooperation programs and grant programs, including including the involvement of potential donors, and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
8.9. Six months to prepare and submit to the President of the Azerbaijan Republic proposals on the mechanism of state orders for products produced in the "TV Park";
9. Solve other issues arising from this Order.
To the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan and the State committee of the Azerbaijan Republic concerning property to take measures for the state registration of Society.