Azərbaycan Respublikasında rəqəmsallaşma, elektron hökumət, süni intellekt və innovasiya sahələrində fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
27 Fevral 2026 - 14:22 | Rəsmi xronika
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikasında rəqəmsallaşma, elektron hökumət, süni intellekt və innovasiya sahələrində (bundan sonra – rəqəmsal inkişaf) prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, milli texnoloji potensialın gücləndirilməsi, rəqəmsal suverenliyin möhkəmləndirilməsi, innovasiya əsaslı iqtisadi modelə keçidin sürətləndirilməsi, həmçinin bu sahədə dövlət siyasətinin vahid və əlaqələndirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurası (bundan sonra – Şura) yaradılsın.
2. Şuranın aşağıdakı tərkibi təsdiq edilsin:
Şuranın sədri
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti
Şuranın üzvləri:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sosial-iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi
Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri
Azərbaycan Respublikasının ədliyyə naziri
Azərbaycan Respublikasının maliyyə naziri
Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədri
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru.
3. Şuranın fəaliyyətinin təşkili məqsədilə Şuranın Katibliyi yaradılsın və Katiblik funksiyasının həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə həvalə edilsin.
4. Müəyyən edilsin ki, Şura bu Fərmanın 5-ci hissəsində nəzərdə tutulmuş vəzifələrin icrası məqsədilə yerli və xarici ekspertləri, mütəxəssisləri, beynəlxalq təşkilatları, elmi müəssisə və təşkilatları cəlb edə, habelə aidiyyəti dövlət orqanlarının (qurumlarının) və digər maraqlı tərəflərin nümayəndələrindən ibarət ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə işçi qruplar yarada bilər.
5. Şura rəqəmsal inkişaf sahəsi üzrə:
5.1. dövlət proqramlarında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasına nəzarəti və dövlət orqanları (qurumları) arasında siyasətin əlaqələndirilməsini təmin etsin;
5.2. dövlət orqanları (qurumları) tərəfindən icra olunan layihələrin bu sahədə mövcud strateji məqsədlərə uyğunluğunun təmin edilməsinə nəzarəti həyata keçirsin;
5.3. dövlət orqanlarının (qurumlarının) təklifləri və beynəlxalq təşkilatların tövsiyələri nəzərə alınmaqla, normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər görsün.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on some measures to improve activities in the fields of digitalization, e-government, artificial intelligence and innovation in the Republic of Azerbaijan
27 February 2026 - 14:22 |
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to determine priority areas in the field of digitalization, electronic government, artificial intelligence and innovations (hereinafter - digital development) in the Republic of Azerbaijan, to strengthen the national technological potential, to reinforce digital sovereignty, to accelerate the transition to an innovation-oriented economic model, as well as to ensure unified and coordinated implementation of state policy in this area, I decree:
1. To establish the Digital Development Council of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the Council).
2. To approve the following composition of the Council:
Chairman of the council
First Vice President of Azerbaijan
Members of the council:
Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Department of Economic Issues and Innovative Development Policy
Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Department of Economic Policy and Industrial Issues
Assistant to the President of Azerbaijan on Socio-Economic Issues
Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan
Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
Minister of Justice of Azerbaijan
Minister of Finance of Azerbaijan
Minister of Economy of Azerbaijan
Chairman of the Central Bank of Azerbaijan
Executive Director of the State Oil Fund of Azerbaijan.
3. In order to organize the activities of the council, the secretariat of the council shall be established, and the implementation of the Secretariat function shall be entrusted to the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan.
4. The council may involve local and foreign experts, specialists, international organizations, scientific institutions, and organizations in order to perform the duties stipulated in Part 5 of this decree, as well as establish working groups in separate areas consisting of representatives of relevant state bodies (institutions) and other interested parties.
5. In the field of digital development, the council must:
5.1. ensure control over the implementation of measures envisaged in state programs and coordination of policies between state bodies (institutions);
5.2. Exercise control over ensuring the compliance of projects implemented by state bodies (institutions) with existing strategic goals in this area;
5.3. Take measures to improve regulatory legal acts, taking into account the proposals of state bodies (institutions) and recommendations of international organizations.
6. Report on the activities of the council to the President of the Republic of Azerbaijan once a year.