“Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının elmi-praktiki problemləri” respublika konfransı keçiriləcək
04 Mart 2026 - 12:21 | Elanlar
05 mart 2026-cı il tarixdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə “Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının elmi-praktiki problemləri” respublika konfransı keçiriləcəkdir.
Konfransın məqsədi dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının elmi-nəzəri və praktiki problemləri, eləcə də, bu sahədə trendlər, mövcud yanaşmaların, aparılan tədqiqatların nəticələrinin müzakirə olunmasıdır. Ölkədə genişlənən rəqəmsal transformasiya prosesləri fonunda dövlət idarəçiliyində baş verən dəyişikliklər bu sahədə biliklərin hələ də sistemli olmadığını göstərir. Dövlətin əsas fəaliyyət sahələrinin rəqəmsallaşması, dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunması baxımından yeni çağırışlar, təhdidlər və risklər yaradır. Konfransda qlobal çağırışlara uyğun kibersuveren dövlətin formalaşdırılması, rəqəmsal dövlət sisteminin etibarlı, təhlükəsiz və dayanıqlı işləməsinin təmin olunması, rəqəmsal ekosistemin inkişaf etdirilməsi, bulud əsaslı rəqəmsal dövlətin şəbəkə infrastrukturunun qurulması, vətəndaşların rəqəmsal dövlət xidmətlərindən məmnuniyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi və dövlət əhəmiyyətli kritik sistemlərdə kibertəhlükəsizliyin təmin olunması problemləri sahəsində aparılan tədqiqatların nəticələri müzakirə olunacaqdır. Konfrans kibersuveren dövlətin formalaşdırılması sahəsində perspektiv tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün intellektual platforma rolunu oynayır və bu sahədə qlobal çağırışların həllinə töhvə verəcəkdir.
Konfransın əsas istiqamətləri
• Rəqəmsal ekosistemin formalaşdırılması;
• Data suverenliyi;
• Texnoloji suverenlik;
• Şəbəkə infrastrukturunun suverenliyi;
• Bulud suverenliyi;
• Süni intellekt həlləri və tətbiqləri;
• Kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal dayanıqlıq;
• Kritik sistemlər və infrastrukturlar;
• Milli rəqəmsal dövlətin formalaşdırılması;
• Kibersuverenlik və enerji təhlükəsizliyi;
• Milli proqram sənayesinin formalaşdırılması;
• Rəqəmsal platformalarda linqivistik suverenlik;
• Kibersuverenlik və kadr təminatı.
• Məruzə elektron şəkildə ph.d@iit.science.az, cybersovereignty2026@gmail.com ünvanına göndərilməlidir;

04 March 2026 - 12:21 | Announcements
A Republican scientific and practical conference titled “Scientific and Practical Problems of Ensuring the State’s Cyber Sovereignty” will be held on March 5, 2026, at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education. The conference will be organized by the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, the Academy of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan named after Heydar Aliyev, Azerbaijan Technical University (AzTU), and the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (ACOA).
The purpose of the conference is to discuss the scientific, theoretical, and practical issues related to ensuring the state’s cybersecurity sovereignty, as well as the trends in this field, existing approaches, and the results of ongoing research. Against the backdrop of expanding digital transformation processes in the country, the changes occurring in public administration indicate that knowledge in this area is still not systematic. The digitalization of the main areas of state activity creates new challenges, threats, and risks in terms of ensuring the state’s cybersecurity sovereignty. The conference will discuss the results of research on issues related to the formation of a cybersecurity-sovereign state in response to global challenges, ensuring the reliable, secure, and resilient operation of the digital state system, developing the digital ecosystem, building the network infrastructure of a cloud-based digital state, evaluating citizens’ satisfaction with digital state services, and ensuring cybersecurity in state-critical systems.
In line with this, the conference is seeking submissions related to the following conference topics:
• Formation of the Digital Ecosystem;
• Data Sovereignty;
• Technological Sovereignty;
• Network Infrastructure Sovereignty;
• Cloud Sovereignty;
• Artificial Intelligence (AI) Solutions and Applications;
• Cybersecurity and Digital Resilience;
• Critical Systems and Infrastructure;
• Formation of the National Digital State;
• Cyber Sovereignty and Energy Security;
• Formation of the National Software Industry;
• Linguistic Sovereignty on Digital Platforms;
• Cybersovereignty and Staffing.
Criterion for paper submission:
• Scientific papers devoted to current scientific and practical problems in line with the conference themes are accepted;
• The paper should be at least four pages in length (including tables, figures, and references);
• The paper should be submitted electronically to ph.d@iit.science.az and cybersovereignty2026@gmail.com;
• Submitted research must highlight the relevance of the problem, the formulation of the issue, possible solutions, and the scientific and practical significance of the results obtained;