Akademik Rasim Əliquliyev AzTV-nin Bədii Şurasının iclasında çıxış edib – VİDEO
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən Bədii Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan Televiziyasında son dövrlərdə həyata keçirilən yeniliklər müzakirə olunub.
Tədbirdə mediada Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı, milli dil korpusunun yaradılması, televiziya vasitəsilə maarifləndirmə imkanları, həmçinin vətəndaş maraqlarının təmin olunması məsələləri geniş müzakirə olunub, təkliflər səsləndirilib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək süni intellekt texnologiyalarının televiziya materiallarının, filmlərin hazırlanmasında tətbiqini yüksək qiymətləndirib. Alim bildirib ki, bu yanaşma Azərbaycan dövlət televiziyasının müasir texnologiyalara xüsusi diqqət yetirdiyini, televiziya sahəsində innovativ imkanların genişləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyini bir daha sübut edir.

Academician Rasim Alguliyev spoke at a meeting of the Artistic Council under AzTV – VIDEO
The next meeting of the Artistic Council under "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting" (AzTV) Closed Joint Stock Company (CJSC) was held. During the meeting, recent innovations implemented at Azerbaijan Television were discussed.
The event featured extensive discussions and proposals on the preservation and development of the Azerbaijani language in the media, the creation of a national language corpus, educational opportunities through television, and the ensuring of citizens’ interests.
At the meeting, Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, praised the use of artificial intelligence technologies in producing television content and films. He noted that this approach further demonstrates AzTV’s strong focus on modern technologies and makes a significant contribution to expanding innovative opportunities in the television sector.