Video axından əl jestlərinin tanınması alqoritmləri müqayisəli analiz olunub
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində “Video axından əl jestlərinin tanınması alqoritmlərinin təhlili və müqayisəli analizi” mövzusunda seminar keçirilib.
Məruzəni institutun baş mütəxəssisi Kəmalə Qurbanova təqdim edərək video məlumatların emalı və süni intellekt texnologiyalarının inkişafı nəticəsində kompüter görmə sistemləri və insan-maşın qarşılıqlı əlaqəsinin sürətlə genişləndiyini bildirib. Məruzəçi qeyd edib ki, bu sahədə ən perspektivli istiqamətlərdən biri əl jestlərinin tanınması texnologiyalarıdır.
K.Qurbanova əl jestlərinin tanınmasında təsvirə, skelet modelinə və sensor siqnallarına əsaslanan öyrənmə metodlarından istifadə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, tədqiq edilmiş hər bir yanaşma ilkin verilənlərin xarakterindən, tələb olunan dəqiqlik səviyyəsindən, əlçatan resurslardan və tətbiq şərtlərindən asılı olaraq seçilir.
“Modelin düzgün seçimi, jest tanıma sisteminin uğurunda həlledici rol oynayır”, - deyə bildirən K.Qurbanova onu da əlavə edib ki, Histogram of Oriented Gradients, Optical Flow, Skin Color Segmentation, Contour-based Tracking və s. kimi ənənəvi alqoritmlər jestlərin formasını, hərəkətini və teksturasını analiz etmək üçün mühüm rol oynayır.
K.Qurbanovanın sözlərinə görə, aparılan müqayisəli analizlərin nəticələri bu metodların bəzi hallarda mürəkkəb vizual şəraitlərdə kifayət qədər dəqiqlik və etibarlılıq təmin etmədiyini göstərib. Bu səbəbdən, dərin öyrənmə yanaşmaları, xüsusilə konvolyusion neyron şəbəkələri (CNN) və rekurrent neyron şəbəkələri (RNN) daha yüksək dayanıqlıq və dəqiqlik təklif edir.
Tədqiqatçı bildirib ki, real vaxt rejimində işləyən jest tanıma sistemlərinin yaradılması üçün ənənəvi və dərin öyrənmə metodlarını birləşdirən hibrid modellərin tətbiqi məqsədəuyğundur.

31 October 2025 - 09:19 | Conferences, assemblies
A seminar on "Assessment and comparative analysis of hand gesture recognition algorithms in video streams" was held at the Training-Innovation Center of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education.
Chief Specialist of the Institute Kamala Gurbanova delivered a presentation stating that computer vision systems and human-machine interaction are rapidly expanding due to the development of video data processing and artificial intelligence technologies. The speaker noted that one of the most promising areas in this field is hand gesture recognition technologies.
K. Gurbanova highlighted that learning methods based on image representation, skeleton models, and sensor signals are utilized for hand gesture recognition. She added that each approach studied is selected based on the nature of the initial data, the required level of accuracy, available resources, and application conditions.
Stating that "the correct model selection plays a decisive role in the success of the gesture recognition system," K. Gurbanova further noted that traditional algorithms such as Histogram of Oriented Gradients, Optical Flow, Skin Color Segmentation, and Contour-based Tracking, etc., are crucial for analyzing the shape, motion, and texture of gestures.
According to K. Gurbanova, the results of comparative analyses revealed that in some cases these methods do not ensure sufficient accuracy and reliability in complex visual conditions. For this reason, deep learning approaches, especially Convolutional Neural Networks (CNNs) and Recurrent Neural Networks (RNNs), offer higher robustness and accuracy.
The researcher stated that it is appropriate to implement hybrid models combining traditional and deep learning methods to create real-time gesture recognition systems.