07 Noyabr 2014 - 11:47 | Konfranslar, İclaslar
Noyabrın 6-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin elmi seminarı keçirildi. Tədbirdə  şöbə əməkdaşları, doktorant və dissertantlar iştirak edirdilər.
İnstitutun dissertantı Rahid Ələkbərli “İnternetskopiya: müasir vəziyyəti, problemləri və perspektivləri” mövzusunda çıxış etdi. İnternetskopiyanın tarixi, dünya alimlərinin bu mövzu ilə bağlı mövqeyi və təklif etdikləri yanaşmalar haqqında ətraflı məlumat verdi. İnternetin genişlənməsinin insanların sosial həyatına, sənaye sektoruna, dövlət strukturlarına və digər sahələrə təsirindən söz açdı, bu sahədə mövcud problemləri diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev İnternetskopiyanın əhəmiyyətini önə çəkərək bildirdi ki, bu istiqamətdə tədqiqatlar hər bir ölkənin qlobal məkanda vəziyyətini təyin etməyə, o cümlədən informasiya təhlükəsizliyinin artırılmasına, iqtisadiyyatın inkişafına mühüm töhvələr verəcək.
Seminarda İnternetskopiyanın prespektivləri, İnternet məkanında mərkəzləşdirilmiş idarəetmə imkanları, dinamik və analitik verilənlərin toplanması və analizi ilə əlaqədar məsələlərin həlli yolları müzakirə edildi, sual və təkliflər səsləndirildi.

InternetScopy is investigated at the Institute of Information Technology
Department No. 17 of the Institute of Information Technology held scientific seminar, November 6. The employees of the department, doctoral students attended the event.
PhD student of the institute Rahid Alakbarli made speech on "InternetScopy: current state, problems and perspectives". He gave detailed information about the history, spotlight of the scientists all over the world and the approaches offered by them. He spoke about the impact of the Internet expansion in the social life of the people, industry, government agencies, and other areas, and about the current problems in this area.
Then the director of the institute, acad. Rasim Alguliyev pointed out the importance of InternetScopy and noted that the study of this area would contribute to the determination of the status of each country in the global arena, as well as to the improvement of the information security, and the development of the economy.
Perspectives of InternetScopy, centralized management capabilities in the Internet, dynamic data collection and analysis were discussed, questions, and suggestions were expressed.