Statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsinə hansı yanaşmalar mövcuddur?
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin “Statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsinə yanaşmalar” mövzusunda elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun magistrantı Gülnar Yaqublu proqram sistemlərinin layihələndirilməsi, yaradılması və istismarı zamanı yol verilən səhvlər nəticəsində çoxsaylı boşluqların meydana çıxdığını, bədniyyətlilərin informasiya sistemlərinə icazəsiz giriş məqsədilə bu boşluqlardan istifadə etdiyini vurğuladı.
İstismara buraxılmış proqram təminatında boşluqların aşkarlanmasının mürəkkəb məsələ olduğunu bildirən məruzəçi bunun üçün böyük resurs və xərc tələb edildiyini diqqətə çatdırdı: “Boşluqların proqram təminatı yaradılarkən onun aşkarlanıb aradan qaldırılması zəruridir. Bu məqsədlə statik kod analizi alətlərindən istifadə olunur”.
G.Yaqublu çoxsaylı açıq kodlu və kommersiya statik kod analizi alətlərinin mövcud olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, hazırda onların həm boşluqların aşkarlanması dəqiqliyi, həm də funksional imkanları baxımından qiymətləndirilməsi məsələsi aktualdır.
Məruzəçi boşluqları aşkarlamaq üçün istifadə edilən statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsi məqsədilə müxtəlif metodologiyaların olduğunu diqqətə çatdıraraq SAMATE (Software Assurance Metrics And Tool Evaluation) layihəsi barədə məlumat verdi. Statik kod analizatorlarının təhlükəsizlik boşluqlarını aşkarlaması dəqiqliyini obyektiv qiymətləndirmək üçün istifadə edilən metrikalar və onların əsas xüsusiyyətlərini izah etdi. Qeyd etdi ki, gələcəkdə bəzi açıq kodlu statik kod analizi alətlərinin SAMATE metodikası və test bazası ilə yoxlanılması nəzərdə tutulur.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev dinamik kod analizi vasitələrinin araşdırılmasını və beynəlxalq təcrübə əsasında öyrənilməsini tövsiyə etdi,.

What are the approaches to the evaluation of static code analysis tools?
A scientific seminar of department No. 2 of the Institute of Information Technology of ANAS was held on the topic “Approaches to the evaluation of static code analysis tools”.
Presenting the report, Gulnar Yagublu, a graduate student of the Institute, noted that as a result of mistakes made in the design, creation and operation of software systems, numerous gaps occurred. She emphasized that attackers use these gaps for unauthorized access to information systems.
Noting that the detection of gaps in the software is a complex issue, which requires large resources and costs: “When creating software, it is necessary to identify and eliminate gaps. Static code analysis tools are used for this, ” she said.
G. Yagublu noted that there are numerous tools for analyzing open-source and commercial static code, she also added that the issue of their evaluation is currently relevant both in terms of accuracy of gap detection and functionality.
She briefed on the SAMATE (Software Assurance Metrics And Tool Evaluation) project, noting that there are various methodologies for evaluating static code analysis tools used to identify gaps. She explained the metrics and their main characteristics used to objectively evaluate the accuracy of identifying security gaps using statistical code analyzers. She noted that in the future, some open-source static code analysis tools will be tested using the SAMATE Method and a test database.