Statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsinə hansı yanaşmalar mövcuddur?
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin “Statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsinə yanaşmalar” mövzusunda elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun magistrantı Gülnar Yaqublu proqram sistemlərinin layihələndirilməsi, yaradılması və istismarı zamanı yol verilən səhvlər nəticəsində çoxsaylı boşluqların meydana çıxdığını, bədniyyətlilərin informasiya sistemlərinə icazəsiz giriş məqsədilə bu boşluqlardan istifadə etdiyini vurğuladı.
İstismara buraxılmış proqram təminatında boşluqların aşkarlanmasının mürəkkəb məsələ olduğunu bildirən məruzəçi bunun üçün böyük resurs və xərc tələb edildiyini diqqətə çatdırdı: “Boşluqların proqram təminatı yaradılarkən onun aşkarlanıb aradan qaldırılması zəruridir. Bu məqsədlə statik kod analizi alətlərindən istifadə olunur”.
G.Yaqublu çoxsaylı açıq kodlu və kommersiya statik kod analizi alətlərinin mövcud olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, hazırda onların həm boşluqların aşkarlanması dəqiqliyi, həm də funksional imkanları baxımından qiymətləndirilməsi məsələsi aktualdır.
Məruzəçi boşluqları aşkarlamaq üçün istifadə edilən statik kod analizi vasitələrinin qiymətləndirilməsi məqsədilə müxtəlif metodologiyaların olduğunu diqqətə çatdıraraq SAMATE (Software Assurance Metrics And Tool Evaluation) layihəsi barədə məlumat verdi. Statik kod analizatorlarının təhlükəsizlik boşluqlarını aşkarlaması dəqiqliyini obyektiv qiymətləndirmək üçün istifadə edilən metrikalar və onların əsas xüsusiyyətlərini izah etdi. Qeyd etdi ki, gələcəkdə bəzi açıq kodlu statik kod analizi alətlərinin SAMATE metodikası və test bazası ilə yoxlanılması nəzərdə tutulur.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev dinamik kod analizi vasitələrinin araşdırılmasını və beynəlxalq təcrübə əsasında öyrənilməsini tövsiyə etdi,.

Состоялся научный семинар отдела № 2 Института информационных технологий НАНА на тему «Подходы к оценке средств анализа статического кода».
Представляя доклад, магистрант Института Гюльнар Ягублу отметила, что в результате ошибок, допущенных при проектировании, создании и эксплуатации программных систем, возникли многочисленные пробелы. Она подчеркнула, что злоумышленники используют эти пробелы для несанкционированного доступа к информационным системам.
Отметив, что обнаружение пробелов в запущенном в эксплуатацию программном обеспечении является сложным вопросом, что для этого требуются большие ресурсы и затраты: «При создании программного обеспечения необходимо выявить и устранить пробелы. Для этого используются инструменты анализа статического кода», – сказала она.
Г.Ягублу отметила, что существуют многочисленные инструменты анализа открытого кода и коммерческого статического кода, также добавила, что в настоящее время актуален вопрос их оценки как с точки зрения точности обнаружения пробелов, так и функциональных возможностей.
Она проинформировала о проекте SAMATE (Software Assurance Metrics And Tool Evaluation), отметив, что существуют различные методологии оценки инструментов анализа статического кода, используемых для выявления пробелов. Она объяснила метрики и их основные характеристики используемые для объективной оценки точности выявления пробелов в безопасности с помощью статистических анализаторов кода. Она отметила, что в будущем некоторые инструменты анализа статического кода с открытым исходным кодом будут проверяться с помощью SAMATE Method и тестовой базы.
В заключение были проведены обсуждения вокруг доклада, даны ответы на вопросы. Заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигар Имамвердиев также рекомендовал изучить инструменты динамического анализа кода и изучить международный опыт в этой области.