Robotlar geoloji tədqiqatlara başlayırlar
Amerikanın “Ocean İnfinity” korporasiyası 2016-cı ildə yaradılan kəşfiyyat şirkətidir. O, bu günə qədər Argentinanın sualtı gəmisi “San Juan” və Cənubi Koreyanın toplu daşıyıcısı “Stellar Daisy”nin də daxil olduğu bir neçə qəzanı, həmçinin “Malayziya Hava Yolları 370”in itkin düşmüş reysini aşkar edə bilib.
Oİ-nin baş direktoru Oliver Plunkettin sözlərinə görə, suüstü gəmilərə keçmək növbəti məntiqli addım olacaq. “Biz müxtəlif ölçülü 11 robot sifariş etdik. Ən kiçiyi 21 m, ən böyüyü isə 37 m-ə qədərdir. Onlar quruda idarəetmə mərkəzlərindən idarə olunan, transkosmik səyahət edə biləcəklər”, - deyə O.Plunkett qeyd edib.
“BBC News” telekanalının Rusiya xidmətinin məlumatına görə, onların hər biri çox sayda sensor və avadanlıqlarla təchiz olunublar, eyni zamanda səthdən 6000 m hündürlükdə okean səthində sağ sınaq üçün quraşdırılmış robotları yerləşdirmək bacarığına da malikdirlər.
Qayıqlar itkin əşyaları axtarmaq üçün istifadə edilə bilər. Onlar eyni zamanda boru kəmərlərini yoxlayır, telekommunikasiya kabelləri və dəniz külək elektrik stansiyaları üçün yataq vəziyyətini tədqiq edə bilirlər. “Armada” adlı robot daşımaları da həyata keçirəcək. O, böyük gəmilərlə müqayisədə CO2 tullantılarının azalması ilə xarakterizə olunur.
“Armada” Böyük Britaniyanın cənub sahilindəki Sauthemptonda yerləşir. Mütəxəssislər əsas nəzarət otağının burada yerləşəcəyini və operatorun peyk kanalları vasitəsi ilə komanda və situasiya məlumatlılığını qoruyaraq nəqliyyat vasitəsini limandan çıxaracağını qeyd edirlər.

Американская корпорация «Ocean Infinity» – разведывательная компания, созданная в 2016 году. Он смог обнаружить несколько котлов, включая аргентинский подводный корабль «San Juan» и южнокорейский пакетный перевозчик «Stellar Daisy», а также пропавший «Рейс 370 Malaysian Airlines».
По словам генерального директора «Ocean Infinity» Оливера Плункетта, переход на надводные суда станет следующим логическим шагом. «Мы заказали 11 роботов разных размеров. Самый маленький - 21м, а самый большой - до 37 м. Они смогут путешествовать транскосмически, управляя центрами управления на суше», - сказал О. Плункетта.
По данным российской службы BBC News, каждый из них оснащен большим количеством датчиков и оборудования, а также имеет возможность разместить на поверхности океана на высоте 6000 м роботов, установленных для правильного тестирования.
Лодки можно использовать для поиска недостающих предметов. Они также могут проверять трубопроводы, исследовать состояние кроватей для телекоммуникационных кабелей и морских ветряных электростанций. Также будет осуществляться перевозка роботов под названием «Армада». Он характеризуется уменьшением выбросов CO2 по сравнению с крупными судами.
«Армада» находится в Саутгемптоне на южном побережье Великобритании. Специалисты отмечают, что основная диспетчерская будет располагаться здесь и выводить из порта транспортное средство, сохраняя при этом командную и ситуационную осведомленность оператора через спутниковые каналы.