Xəbər verdiyimiz kimi, fevralın 7-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmış şagirdlər ilə görüş keçirildi.
11-13 fevral tarixlərində İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində keçiriləcək “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinə kompüter elmləri istiqaməti üzrə hazırlanmış layihələrdən biri də akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 11-ci sinif şagirdi Ruslan Bayramovun kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan kiçik və orta sahibkarların fermer təsərrüfatında istifadə edə biləcəkləri “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” idi. Robot “Deep Learning”in köməyi ilə əkin sahələrində becərilən bitkilərin yoluxduqları xəstəlikləri və onların səbəblərini aşkar edə bilir.
Həm mobil telefonun köməyi ilə idarə olunan, həm də özü-özünü idarə edə bilən bu robot 14 adda bitkini tanıyır, onların düçar olduqları 38 xəstəliyi və yoluxma səbəblərini araşdırmağı bacarır.
R.Bayramov adıçəkilən robotu hazırlamağının məqsədindən danışaraq vurğuladı ki, müasir dövrdə dünya əhalisinin qida tələbatının çox hissəsini kiçik və orta sahibkar fermerlər ödəyirlər. Bu fermerlərin üzləşdikləri əsas çətinlik əkin sahələrində bitkilərə yayılan müxtəlif növ xəstəliklər və ziyanverici həşəratlardır. Buna görə də, yeniyetmə tədqiqatçı “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” layihəsi üzərində işləməyi qərarlaşdırıb.
11-ci sinif şagirdi Ruslan Bayramov təqdim etdiyi robotun hazırlanmasında 3D printerdən də istifadə etdiyini diqqətə çatdırdı.
Qeyd edək ki, “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning”in elmi rəhbəri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyevdir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev xatırlatdı ki, R.Bayramov 2019-cu ildə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilən “First Global Challenge2019”da ölkəmizi təmsil edən milli komandamızın kapitanı olub. “Okeanın imkanları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq tədbirdə 191 ölkədən 1500-dən çox gənc iştirakçı okeanları tullantılardan və çirkabdan təmizləmək məqsədilə hazırladıqları robotları nümayiş etdirirdilər.
O, Dubayda keçirilən beynəlxalq müsabiqədən bir il öncə “İnfoMatrix-2018” beynəlxalq kompüter layihələri üzrə yarışlarda bürünc medala layiq görülüb. Həmçinin Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə keçirilən “GoldenByte 2018” beynəlxalq yarışlarında və robototexnikaya, proqramlaşdırmaya həsr olunan digər beynəlxalq yarışlarda iştirak edərək nailiyyətlər qazanıb.
“Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmış şagirdlər ilə keçirilən görüşün sonunda akademik Rasim Əliquliyev şagirdlərə müsabiqədə uğurlar arzuladı. Onlara gələcək həyatlarında, təhsil və karyeralarında müvəffəqiyyətlər dilədi.

08 February 2020 - 10:49 | Important events
On February 7, the Institute of Information Technology of ANAS held a meeting with the students who have qualified for the final stage of the IX Republican Competition "Scientists of Future".
One of the projects on computer science for the IX Republican competition "Scientists of Future"  within the framework of the ISEF International Science and Engineering Exhibition will be held on February 11-13 was a Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning that small and medium-sized businesses could use in farming developed by Ruslan Bayramov, the 11th-grade student at Zarifa Aliyeva High School.
Controlled by a mobile phone or being self-controlled, the robot recognizes 14 plants and is capable of investigating 38 diseases and causes of infection.
Speaking about the purpose of making this robot, Bayramov said that small and medium-sized businesses pay for the majority of the world's nutritional needs. The main challenges these farmers face are the various diseases and pests that are transmitted to crops in the field. Therefore, the teenager has decided to work on the plant Disease & Cause Detection using Deep Learning.
Grade 11 student Ruslan Bayramov noted that he also used a 3D printer to design a robot.
Note that the scientific supervisor of Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning is  Ph.D. Yadigar Imamverdiyev, Associate Professor.
Speaking at the event, Vice-President of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev reminded that R. Bayramov was the captain of our national team representing our country at the First Global Challenge2019 in Dubai, United Arab Emirates. More than 1,500 young participants from 191 countries demonstrated their robots designed to clean up wastes and pollution at an international event called "Ocean Opportunities."
He was awarded a bronze medal at the International Computer Projects InfoMatrix 2018, a year before the international competition in Dubai. He has also achieved success at the GoldenByte 2018 international competition in Kyiv, Ukraine, and other international competitions on robotics and programming.
At the end of the meeting with the students who won the final round of the IX Republican competition "Scientists of tomorrow" academician Rasim Alguliyev wished the students success in the competition. He wished them success in their future lives, education and careers.