Şimali İrlandiyada kibertəhlükəsizlik sektoru böyüyür. Bu səbəbdən qlobal texnologiya şirkəti “Microsoft” kibertəhlükəsizliyin yeni mərkəzi üçün məkan olaraq Şimali İrlandiyanın paytaxtı Belfastı seçib.
Bu layihə çərçivəsində səksən beş yeni iş yeri yaradılacaq, eləcə də İqtisadiyyat Nazirliyi Belfast Şəhər kollecində təlimdən əvvəl təhsili maliyyələşdirmək üçün 800.000 funt sterlinq vəsait ayıracaq. “Microsoft”un Belfastdakı ofislərində artıq 28 nəfər çalışır.
“BBC News” telekanalının Rusiya xidmətinin məlumatına görə, “Şimali İrlandiya İnvest” planlaşdırılan 85 vəzifədən 25-nin yaradılması məqsədi ilə 150.000 funt sterlinq təklif edib. Bununla yanaşı, akademiyanı bitirən bütün tələbələrə şirkətdə işlə təmin olunmaları üçün müsahibə imkanı da veriləcək.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, 2030-cu ilə qədər Şimali İrlandiya bu sahədə 5000-ə qədər mütəxəssisin çalışdığı kibertəhlükəsizliyin qlobal mərkəzi kimi tanınacaq.
“Microsoft Avropa, Orta Şərq və Afrikadakı ən böyük korporativ müştərilərinə dəstək verəcək və şirkət Şimali İrlandiyada yeni kibertəhlükəsizlik mərkəzini yaratmaqdan məmnundur”, - deyə “Microsoft” şirkətinin nümayəndəsi Darren Dillon bildirib.

Microsoft создаст в Белфасте Центр кибербезопасности
Глобальная технологическая компания Microsoft выбрала Белфаст в качестве места для нового центра кибербезопасности.
Восемьдесят пять новых рабочих мест будут созданы в рамках переезда, и Министерство экономики выделяет 800 000 фунтов стерлингов на финансирование мест для предварительной подготовки в Белфастском метрополитене.
Как сообщает BBC News, в офисах Microsoft в Белфасте уже работают 28 человек.
Сектор кибербезопасности растет в Северной Ирландии, и его расширение является частью нового десятилетия, нового подхода.
Стормонт взял на себя обязательство продвигать Северную Ирландию в качестве глобального центра кибербезопасности с целью иметь 5000 специалистов в этой области к 2030 году.
Всем студентам, окончившим академию, будет обеспечено собеседование с Microsoft для рассмотрения новых вакансий.
Invest Northern Ireland предложила 150 000 фунтов стерлингов поддержки для создания 25 из 85 запланированных ролей.
Даррен Диллон из Microsoft сказал: «Мы рады возможности создать этот новый центр кибербезопасности здесь, в Северной Ирландии, который будет оказывать поддержку крупнейшим корпоративным клиентам Microsoft в Европе, на Ближнем Востоке и в Африке».