Robotlara xəritə olmadan hərəkət etmək öyrədilib
“Facebook” şirkəti robotlar üçün yeni süni intellekt hazırlayıb. Yenilik sayəsində onlar çəkilmiş marşrutdan yayınaraq xəritəsiz hərəkət etmək imkanı əldə ediblər.
Artıq robotlar tənzimləyicilər və ya ərazi üzrə oriyentirlərə əsasən xəritələr olmadan hərəkət edə bilirlər. Lakin xəritələr olmadan istiqamətləndirmə onlara yalnız əvvəlcədən təyin olunmuş marşrut üzrə hərəkət etməyə imkan verir. Robot yolunda maneə ilə qarşılaşdıqda istiqamətini dəyişə bilmir və ilişib qalır.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, “Facebook” mühəndisləri bu problemin həllini tapıblar. Sınaqlar zamanı robotları idarə etmək üçün yaratdıqları süni intellekt cihazların 99,9%-də təyinat nöqtələrinə çatmasına, 3%-də kənarlaşmasına imkan verib.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, bu, yolda yaranan maneələri keçmək üçün kifayətdir. Bundan əlavə, robotlar dərinlik sensoruna malik standart RGB-kamera, GPS və kompasla təchiz olunub.
Mühəndislər neyron şəbəkəsi təliminin xüsusi prosesini həyata keçirərək bu nəticəni əldə ediblər. Bu müddət ərzində süni intellekt ikinöqtəli naviqasiyanı təxminən 2,5 milyard addım irəli addımlamağı öyrənib.

Facebook разработал ИИ для роботов, который позволяет им передвигаться без карт, отклоняясь при этом от проложенного маршрута.
Многие роботы уже умеют передвигаться без карт, ориентируясь по показаниям датчиков или по ориентирам на местности. Однако ориентирование без карт позволяет им перемещаться только по заранее обозначенному маршруту — другими словами, когда робот встречает препятствие на пути, он не может изменить курс и просто застревает.
Как сообщает hightech.fm, инженеры из Facebook нашли решение этой проблемы — созданный ими ИИ для управления роботами в ходе испытаний позволил устройствам добраться до места назначения в 99,9% случаев, отклоняясь при этом от курса в пределах 3%.
По словам исследователей, этого достаточно, чтобы обойти возникающие на пути препятствия. При этом работы были оснащены стандартной RGB-камерой с датчиками глубины, GPS и компасом.
Добиться такого результата позволил особый процесс обучения нейросети, в ходе которого ИИ научился обрабатывать двухточечную навигацию примерно на 2,5 млрд шагов вперед.