Bu gün dünyanın bir çox ölkəsində süni intellekt və onunla əlaqəli texnologiyaların iş yerində sürətlə tətbiqi menecerlərin gündəlik işlərin əksəriyyətindən azad olunmasına səbəb olacaq. planet-today.ru saytının məlumatına görə, “Gartner” şirkəti 2024-cü ilə qədər rəhbərlərin iş tapşırıqlarının təxminən yetmiş faizini süni intellektin öz üzərinə götürəcəyini proqnozlaşdırır.
“Artıq ən yaxın dörd il ərzində menecerin funksiyalarını tamamilə nəzərdən keçirməliyik. Formaların doldurulması, məlumatların yenilənməsi və iş proseslərinin əlaqələndirilməsi istənilən müasir menecer üçün səciyyəvi olan vəzifələrdir. Lakin biz inanırıq ki, süni intellekt bu işləri uğurla yerinə yetirəcək. Menecerlər gündəlik işlərdən azad olaraq məsələlərin qoyulmasına, məhsuldarlıq və təlimin nəzarətinə daha çox vaxt ayıra biləcəklər”, - deyə “Gartner”in tədqiqat işləri üzrə vitse-prezidenti Helen Poytevin bildirib.
Bundan əlavə, analitiklər qeyd edirlər ki, maşın təliminin tətbiqi idarəçilik işini fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün daha əlçatan edəcək. Bu şirkətlərə kadr çatışmazlığı şəraitində işə yeni mütəxəssislər cəlb etməyə imkan verəcək. Tədqiqatlar göstərir ki, fiziki məhdudiyyəti olan işçiləri işə götürən şirkətlər kadr dəyişikliklərini azaldaraq məhsuldarlığı artırıblar. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, süni intellekt fiziki məhdudiyyətli şəxslərin işlə təmin olunması faizinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına öz töhfəsini verəcək. Çünki ən yeni texnologiyalar bu kimi insanların işləməsində yaranan maneələri aradan qaldırırmağa imkan yaradır.

Artificial intelligence will save managers from most of the routine
The rapid introduction of artificial intelligence and related technologies in the workplace, carried out today in many countries of the world, will lead to the release of managers from most of the routine activities. According to planet-today.ru,, according to Gartner's forecast, by 2024, AI will take on about seventy percent of the managers' work tasks.
“Already in the next four years we will have to completely review the functions of a manager. Filling out forms, updating data and coordinating work processes are tasks typical of any modern manager, but tomorrow artificial intelligence will successfully perform such work. Having freed from routine work, managers will be able to spend more time for goal setting, performance monitoring and training, ”says Helen Poytevin, vice president of research at Gartner.
Analysts, in addition, note that the introduction of machine learning will make the manager’s work more accessible for people with disabilities. This will allow companies to attract new specialists to the work in conditions of staff shortages. Studies show that companies that employ employees with disabilities have reduced employee turnover and increased productivity. Experts believe that AI will contribute to a significant increase in the percentage of employed people with disabilities, as the latest technologies remove the barriers that prevent such people from working full time.