Bu gün dünyanın bir çox ölkəsində süni intellekt və onunla əlaqəli texnologiyaların iş yerində sürətlə tətbiqi menecerlərin gündəlik işlərin əksəriyyətindən azad olunmasına səbəb olacaq. planet-today.ru saytının məlumatına görə, “Gartner” şirkəti 2024-cü ilə qədər rəhbərlərin iş tapşırıqlarının təxminən yetmiş faizini süni intellektin öz üzərinə götürəcəyini proqnozlaşdırır.
“Artıq ən yaxın dörd il ərzində menecerin funksiyalarını tamamilə nəzərdən keçirməliyik. Formaların doldurulması, məlumatların yenilənməsi və iş proseslərinin əlaqələndirilməsi istənilən müasir menecer üçün səciyyəvi olan vəzifələrdir. Lakin biz inanırıq ki, süni intellekt bu işləri uğurla yerinə yetirəcək. Menecerlər gündəlik işlərdən azad olaraq məsələlərin qoyulmasına, məhsuldarlıq və təlimin nəzarətinə daha çox vaxt ayıra biləcəklər”, - deyə “Gartner”in tədqiqat işləri üzrə vitse-prezidenti Helen Poytevin bildirib.
Bundan əlavə, analitiklər qeyd edirlər ki, maşın təliminin tətbiqi idarəçilik işini fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün daha əlçatan edəcək. Bu şirkətlərə kadr çatışmazlığı şəraitində işə yeni mütəxəssislər cəlb etməyə imkan verəcək. Tədqiqatlar göstərir ki, fiziki məhdudiyyəti olan işçiləri işə götürən şirkətlər kadr dəyişikliklərini azaldaraq məhsuldarlığı artırıblar. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, süni intellekt fiziki məhdudiyyətli şəxslərin işlə təmin olunması faizinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına öz töhfəsini verəcək. Çünki ən yeni texnologiyalar bu kimi insanların işləməsində yaranan maneələri aradan qaldırırmağa imkan yaradır.

Стремительное внедрение искусственного интеллекта и связанных с ним технологий на рабочих местах, осуществляемое сегодня во многих странах мира, приведет к освобождению менеджеров от большей части рутинных действий. Как сообщает planet-today.ru, согласно прогнозу Gartner, к 2024 году ИИ возьмет на себя примерно семьдесят процентов рабочих задач менеджеров.
"Уже в ближайшие четыре года нам придется полностью пересмотреть функции менеджера. Заполнение форм, обновление данных и согласование рабочих процессов — задачи, типичные для любого современного менеджера, однако уже завтра такую работу будет успешно выполнять искусственный интеллект. Освободившись от рутинной работы, менеджеры смогут тратить больше времени на постановку задач, контроль результативности и обучение", — говорит Хелен Пойтевин, вице-президент Gartner по исследованиям.
Аналитики, кроме того, отмечают, что внедрение машинного обучения сделает работу менеджера более доступной для людей с ограниченными возможностями. Это позволит компаниям привлечь к работе новых специалистов в условиях дефицита кадров. Исследования показывают, что в компаниях, которые нанимают сотрудников с ограниченными возможностями, сокращается текучесть кадров и растет производительность труда. Эксперты считают, что ИИ будет способствовать заметному росту процента трудоустроенных инвалидов, так как новейшие технологии убирают барьеры, мешающие таким людям полноценно работать.