Avropa Birliyi ölkələri üçölçülü printerləri təqdim ediblər
Avropa tədqiqatçıları sənaye komponentlərinin istehsalını 40% sürətləndirmək məqsədi ilə hibrid texnologiyasını inkişaf etdirirlər.
Hibrid texnologiyasından istifadə edilərək istehsal olunan üçölçülü printer böyük və ya kiçik strukturları qatranlardan və ya alüminiumdan quraşdırılmış lazer skaneri vasitəsilə millimetrin onda birinin dəqiqliyi ilə istehsal edə bilir. İstehsalçılar bu texnologiyanın böyük potensiala malik olduğunu qeyd edirlər.
Mühəndis İvan Monson Katalan cihazın böyük istehsal sahələrinə aparılmasının mümkün olduğunu vurğulayır. O, bildirir ki, platforma daha böyük vintə quraşdırılarsa, əhatəsi daha geniş ola bilər.
Cihaz real zaman rejimində idarə olunur. O, saatda 120 kq həcmində materialdan istifadə sürəti ilə onların fotopolimer qatranının qurğularını çap edir. Printerin analoqlarından fərqli cəhəti onun daha yığcam olmasındadır.
“Biz bir istehsal texnologiyasında bir neçə texnologiyanı birləşdirərək üçölçülü kompozisiya çap edə bilərik. Materialın qalınlığını tənzimləyərək həcm yaratmaq mümkündür. Platformanın çoxfunksionallığı və universallığı müxtəlif formalarla mürəkkəb konstruksiyaları hazırlamağa icazə verir”, - deyə M.Katalan qeyd edir
Mütəxəssislər yarımçıq detallara və son məhsula diqqət yetirərək istehsalın hər bir mərhələsini dəqiqliklə idarə edirlər. Onların məqsədi üçölçülü çapı optimallaşdırmaq, printerin effektivliyini yüksəltmək və materialın xərcini azaltmaqdır.
ru.euronews.com saytının məlumatına görə, bu qurğu əvvəlcə avtomobil sənayesi və inşaat sektoru üçün nəzərdə tutulsa da, tədqiqatçılar bu gün onun istifadəsinə daha geniş imkanlar yaradırlar.
Mühəndis Xose Antonio Dieste bildirir ki, qurğu gəmilərin və yaxtaların tikintisində faydalı ola biləcəyi üçün aviasiya sektorunun da diqqətini cəlb edir.

Страны Евросоюза представили трехмерные принтеры
Европейские исследователи развивают гибридную технологию с целью ускорения производства промышленных компонентов на 40%.
Трехмерный принтер, изготовленный с использованием гибридной технологии, может производить большие или малые конструкции с точностью одного миллиметра через лазерный сканер, установленный из смолы или алюминия. Производители отмечают, что эта технология имеет большой потенциал.
Инженер Иван Монсон Каталон подчеркивает, что устройство может быть доставлено в большие производственные районы. Он говорит, что если платформа установит больший винт, покрытие может быть шире.
Устройство управляется в режиме реального времени. Он печатает устройства их фотополимерной смолы со скоростью использования материала в объеме 120 кг в час. В отличие от аналогов принтера, он более компактный.
“Мы можем печатать трехмерную композицию, объединяя несколько технологий в одну технологию производства. Можно создать объем, регулируя толщину материала. Многофункциональность и универсальность платформы позволяют создавать сложные конструкции с различными формами”, - сказал М.Каталонский.
Специалисты точно контролируют каждый этап производства, уделяя внимание полуфабрикатам и конечным продуктам. Их цель-оптимизировать трехмерную печать, повысить эффективность принтера и снизить стоимость материала.
Как сообщает ru.euronews.com, хотя это устройство изначально предназначено для автомобильной промышленности и строительного сектора, исследователи сегодня создают более широкие возможности для его использования.
Инженер Хосе Антонио Диесте отметил, что устройство также привлекает внимание авиационного сектора, поскольку оно может быть полезным в строительстве судов и яхт.