Avropa Birliyi ölkələri üçölçülü printerləri təqdim ediblər
Avropa tədqiqatçıları sənaye komponentlərinin istehsalını 40% sürətləndirmək məqsədi ilə hibrid texnologiyasını inkişaf etdirirlər.
Hibrid texnologiyasından istifadə edilərək istehsal olunan üçölçülü printer böyük və ya kiçik strukturları qatranlardan və ya alüminiumdan quraşdırılmış lazer skaneri vasitəsilə millimetrin onda birinin dəqiqliyi ilə istehsal edə bilir. İstehsalçılar bu texnologiyanın böyük potensiala malik olduğunu qeyd edirlər.
Mühəndis İvan Monson Katalan cihazın böyük istehsal sahələrinə aparılmasının mümkün olduğunu vurğulayır. O, bildirir ki, platforma daha böyük vintə quraşdırılarsa, əhatəsi daha geniş ola bilər.
Cihaz real zaman rejimində idarə olunur. O, saatda 120 kq həcmində materialdan istifadə sürəti ilə onların fotopolimer qatranının qurğularını çap edir. Printerin analoqlarından fərqli cəhəti onun daha yığcam olmasındadır.
“Biz bir istehsal texnologiyasında bir neçə texnologiyanı birləşdirərək üçölçülü kompozisiya çap edə bilərik. Materialın qalınlığını tənzimləyərək həcm yaratmaq mümkündür. Platformanın çoxfunksionallığı və universallığı müxtəlif formalarla mürəkkəb konstruksiyaları hazırlamağa icazə verir”, - deyə M.Katalan qeyd edir
Mütəxəssislər yarımçıq detallara və son məhsula diqqət yetirərək istehsalın hər bir mərhələsini dəqiqliklə idarə edirlər. Onların məqsədi üçölçülü çapı optimallaşdırmaq, printerin effektivliyini yüksəltmək və materialın xərcini azaltmaqdır.
ru.euronews.com saytının məlumatına görə, bu qurğu əvvəlcə avtomobil sənayesi və inşaat sektoru üçün nəzərdə tutulsa da, tədqiqatçılar bu gün onun istifadəsinə daha geniş imkanlar yaradırlar.
Mühəndis Xose Antonio Dieste bildirir ki, qurğu gəmilərin və yaxtaların tikintisində faydalı ola biləcəyi üçün aviasiya sektorunun da diqqətini cəlb edir.

16 January 2020 - 11:53 | Technological innovations
European researchers are developing a hybrid technology to accelerate the production of industrial components by 40%.
A three-dimensional printer manufactured using hybrid technology can produce large or small designs with an accuracy of one millimeter through a laser scanner mounted from resin or aluminum. Manufacturers note that this technology has great potential.
Engineer Ivan Monson Catalon emphasizes that the device can be delivered to large manufacturing areas. He says that if the platform installs a larger screw, the coverage may be wider.
The device is controlled in real time. He prints devices for their photopolymer resin with a material utilization rate of 120 kg per hour. Unlike printer analogues, it is more compact.
“We can print three-dimensional compositions by combining several technologies into one production technology. You can create volume by adjusting the thickness of the material. The versatility and versatility of the platform allows you to create complex structures with various shapes, ”said M. Katalonsky.
Specialists precisely control each stage of production, paying attention to semi-finished products and final products. Their goal is to optimize three-dimensional printing, increase printer efficiency and reduce material costs.
According to ru.euronews.com, although this device was originally intended for the automotive industry and the construction sector, researchers today create more opportunities for its use.
Engineer Jose Antonio Dieste noted that the device also attracts the attention of the aviation sector, as it can be useful in the construction of ships and yachts.