Dünyanın ən davamlı batareyası hazırlanıb
Con Hopkins Universitetinin Tətbiqi fizika laboratoriyasının alimləri dünyanın ən möhkəm batareyasını hazırlayıblar. O, yanğına, istənilən kimyəvi birləşmələrə, suya və hətta gülləyə tab gətirmək imkanına malikdir.
Universitetin fiziklərinin rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu beş il ərzində hər cür deformasiyaya davamlı olan litium-ion batareyası hazırlayıblar. Alimlər onu kəsib, əyib, atəş açıb və müxtəlif kimyəvi maddələrin təsirinə məruz qoyub yoxlasalar da, o, işləməyə davam edib. Hazırda tədqiqatçılar batareyanı odadavamlı hala gətiriblər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, batareyanın istehsalı üçün istifadə olunan elektrolit müsbət və mənfi yükü ayıran kimyəvi tərkibdir. APL komandası litium duzlarının konsentrasiyasını artıraraq və elektrolitləri polimer material ilə qarışdırmaqla batareyanın əvvəllər işləmədiyi şəraitdə işlədiyini təmin edə biləcəklərini aydınlaşdırıblar.
Aparılan hər sınaqdan sonra batareya işləməyə davam edib. Yandırıldıqdan sonra yandırılmış hissə kəsilsə də, o, bu vəziyyətdə 100 saat normal rejimdə işləyib.
APL-nin tədqiqatçıları yeni kimyəvi tərkib və forma amilini mövcud litium-ion bitkilərinə birləşdirə biləcəyini söylədikləri istehsalçılarla artıq danışıqlar aparır. Alimlərin fikrincə, batareyanın iki il ərzində satışa çıxarılması ehtimal olunur.

Scientists have created the most durable battery in the world
Scientists at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory have created the world's most durable battery. It can withstand fire, any chemical compounds, water and even shots.
A team of researchers led by physicists at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) for five years developed a lithium-ion battery that is resistant to all kinds of deformations. Scientists tried to cut, bend, shoot at her and soak in various substances, but she continued to work. Now, researchers have made it also fireproof.
According to hightech.fm, the electrolyte, a chemical compound that separates the positive and negative charge, was used to make the battery. The APL team found that by increasing the concentration of lithium salts and mixing the electrolyte with a polymer - a material that resembles a very soft plastic - they can ensure that the battery works under conditions in which it did not work before.
During each test, the battery continued to operate. After it was burned, the charred part was cut off, but even under these conditions, it worked in normal mode for 100 hours.
The APL team is already in talks with undisclosed manufacturers, who, they said, could integrate the new chemical composition and form factor into existing lithium-ion plants. According to him, it can appear on the market within two years.