Çinin Şençjen şəhərindəki məhkəmə süni intellekt ilə yazılmış məqalələrin müəllif hüquqları ilə qorunmasına qərar verib. Bu “süni intellektin müstəqil yaradıcılıq vahidi kimi ilk tanınmasıdır”.
Məhkəmə qərarı son beş ildə “Dreamwriter” adlı proqram təminatını yayımlayan “Tencent” şirkətinin mətnlərinə aiddir. Bunlar adətən biznes və maliyyə ilə əlaqəli materiallardır. 2018-ci ildə “Yingxun Technology Company” şirkətinin onlayn platforması öz veb-saytında süni intellekt əsasında yaradılmış “Tencent” mətnini təkrar yayımlayıb. Mətn avtomatik və müəlliflərin iştirakı olmadan yazıldığını bildirən nəşr üçün məsuliyyətdən imtina ərizəsini özündə saxlayıb.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, məhkəmə materialın mətninin və ifadəsinin orijinal olduğunu müəyyən edib. Buna görə xəbəri yazılı əsər kimi təsnif edib və onun müəllif hüquqları ilə qorunduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, “Tencent” alqoritmlərdən istifadə edərək jurnalistməzmunlu yazıları yayımlayan yeganə şirkət deyil. “Associated Press” agentliyi də idman xəbərləri və bəzi biznes materialları dərc etmək üçün süni intellektdən istifadə edir. Çikaqo şirkəti “Narrative Science” biznes-analitika mövzuları üzrə materialların yaradılması üçün süni intellektdən yararlanır.
Süni intellekt alqoritmləri artıq insan kimi olduqca inandırıcı mətn yaratmaq imkanına malikdir. Elm adamları bunun saxta xəbərlər yaymaq üçün yeni üsul olacağından narahatdırlar. Hazırda süni intellekt hətta, özünün yazdığı saxta mətnləri aşkar edə bilir.

Суд в Шэньчжэне (Китай) постановил, что статьи, написанные искусственным интеллектом (ИИ), защищены авторским правом. Это «первое признание ИИ как самостоятельной творческой единицы».
Решение суда коснулось текстов компании Tencent, которая в течение последних пяти лет публикует контент программного обеспечения под названием Dreamwriter. Обычно это материалы, которые касаются бизнеса и финансов. В 2018 году онлайн-платформа компании Yingxun Technology Company, воспроизвела на своем сайте текст Tencent, сгенерированный на основе ИИ. Она содержала заявление об отказе от ответственности за публикацию, в котором говорилось, что текст был написан автоматически и без участия авторов.
Как сообщает hightech.fm, суд установил, что формулировки материала и его выражения были оригинальны. Поэтому материал можно классифицировать как письменное произведение и оно защищается авторским правом.
Tencent — не единственная компания, которая публикует журналистский контент, написанный при помощи алгоритмов. Агентство Associated Press использует ИИ для публикации новостей о спорте и некоторых материалов о бизнесе. Чикагская компания Narrative Science использует ИИ для создания материалов на тему бизнес-аналитики.
Алгоритмы искусственного интеллекта (ИИ) уже могут генерировать достаточно убедительный текст, который будет похож на человеческий. Ученые беспокоятся, что это станет новым способом производства фальшивых новостей. Однако теперь ИИ может определять и поддельные тексты, которые написал ИИ.