Çinin Şençjen şəhərindəki məhkəmə süni intellekt ilə yazılmış məqalələrin müəllif hüquqları ilə qorunmasına qərar verib. Bu “süni intellektin müstəqil yaradıcılıq vahidi kimi ilk tanınmasıdır”.
Məhkəmə qərarı son beş ildə “Dreamwriter” adlı proqram təminatını yayımlayan “Tencent” şirkətinin mətnlərinə aiddir. Bunlar adətən biznes və maliyyə ilə əlaqəli materiallardır. 2018-ci ildə “Yingxun Technology Company” şirkətinin onlayn platforması öz veb-saytında süni intellekt əsasında yaradılmış “Tencent” mətnini təkrar yayımlayıb. Mətn avtomatik və müəlliflərin iştirakı olmadan yazıldığını bildirən nəşr üçün məsuliyyətdən imtina ərizəsini özündə saxlayıb.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, məhkəmə materialın mətninin və ifadəsinin orijinal olduğunu müəyyən edib. Buna görə xəbəri yazılı əsər kimi təsnif edib və onun müəllif hüquqları ilə qorunduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, “Tencent” alqoritmlərdən istifadə edərək jurnalistməzmunlu yazıları yayımlayan yeganə şirkət deyil. “Associated Press” agentliyi də idman xəbərləri və bəzi biznes materialları dərc etmək üçün süni intellektdən istifadə edir. Çikaqo şirkəti “Narrative Science” biznes-analitika mövzuları üzrə materialların yaradılması üçün süni intellektdən yararlanır.
Süni intellekt alqoritmləri artıq insan kimi olduqca inandırıcı mətn yaratmaq imkanına malikdir. Elm adamları bunun saxta xəbərlər yaymaq üçün yeni üsul olacağından narahatdırlar. Hazırda süni intellekt hətta, özünün yazdığı saxta mətnləri aşkar edə bilir.

Text written by AI was first copyrighted
A court in Shenzhen, China, ruled that articles written by artificial intelligence (AI) were protected by copyright. This is "the first recognition of AI as an independent creative unit."
The court decision touched the texts of Tencent, which over the past five years has been publishing software content called Dreamwriter. Usually these are materials that relate to business and finance. In 2018, the Yingxun Technology Company’s online platform reproduced Tencent AI-generated text on its website. It contained a disclaimer for the publication, which stated that the text was written automatically and without the participation of the authors.
According to hightech.fm, the court found that the wording of the material and its expression were original. Therefore, the material can be classified as a written work and it is protected by copyright.
Tencent is not the only company that publishes journalistic content written using algorithms. Associated Press uses AI to publish sports news and some business material. Chicago-based Narrative Science uses AI to create business intelligence related content.
Artificial intelligence (AI) algorithms can already generate quite convincing text that will look like a human one. Scientists worry that this will become a new way to produce fake news. However, AI can now detect fake texts written by AI.