Abidələrin 3D lazerlə bərpası və qorunması mümkün olacaq
Avropanın ən nüfuzlu elmi tədbirlərindən biri olan “Berlin Elm Həftəsi” çərçivəsində Sankt-Peterburq Dövlət Elektrotexnika Universitetinin alimləri lazer, həmçinin optik-elektron üsul və texnologiyalardan istifadə etməklə hazırladıqları artefaktların bərpası, sənədləşdirilməsi və nüsxələrinin yaradılması üsullarını təqdim ediblər. Praktik təcrübə onların effektivliyini və təhlükəsizliyini sübut edib, lakin muzeylərin fəaliyyətində bu texnologiyaların kütləvi tətbiqi mümkün olmayıb.
Sankt-Peterburq bütün dünyada yalnız mədəni və tarixi abidələrin sayı ilə deyil, həm də sərt iqlimi nəticəsində bu abidələrin sarsılmaz şəkildə məhv edilməsi ilə tanınır. Son illər dünyanın ən böyük meqapolislərindən biri olan şəhərin əlverişsiz ekoloji mühiti bu problemi daha da artırıb.
Universitetin fotonika kafedrasının professoru Vadim Parfyonov bildirib ki, abidələrin bərpası və sənədləşdirilməsi üçün yeni yüksək effektivli metod və texnologiyaların hazırlanması zərurəti uzun müddətdir ki gündəmdədir və Rusiyada lazer texnologiyasından istifadə imkanlarını və muzey işi sahəsində tətbiqinin yeni metodlarını öyrənən yeganə elmi mərkəz SDEU-dur.
it-world.ru saytının məlumatına görə, ilk dəfə 2006-cı ildə bərpa işində lazerlərdən təcrübə məqsədilə “Bərpa Emalatxanası” İrs” şirkəti ilə əməkdaşlıqda istifadə olunub. Elm adamları və bərpaçılar lazerdən istifadə edərək 18-ci əsrin Aleksandr Nevski lavra nekropolunda mərmər qəbir daşlarını təmizləyiblər. Daha sonra 2007-ci ildə Dövlət Rus Muzeyinin mütəxəssisləri ilə birlikdə Sankt-Peterburqdakı Yay Bağında 18-ci əsrə aid 30 İtalyan mərmər heykəli yeniləyiblər. Bu sahədə olan ən maraqlı bərpa işi isə 1860-cı ilə aid “Bir budağa bürünən zefir” heykəlinin köhnə bioloji zədələnmələrdən, qara gips qabıqlarından və qatı tozdan təmizlənməsidir.
Bütün bu işlərdə abidələrin daş səthinə heç bir zərər vermədən çirklənmə aradan qaldırılıb və bununla da lazer bərpaedici vasitə kimi effektivliyini sübut edib.
Peterburqlu alimlərin digər uğuru isə elektron pasportlar və heykəltəraşlıq abidələrinin fiziki nüsxələrini yaratmaq üçün 3D lazer skan etmə texnologiyasından istifadə etmələridir.
Hazırda Sankt-Peterburqda heykəltəraşlıq abidələrinin surətlərinin hazırlanması, orijinalların muzeyləşdirilməsi ilə bağlı aktiv proses gedir. Abidələrin nüsxələrini yaradarkən texnologiyalardan düzgün istifadə etmək məsələsi vacibdir. Universitetin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan alternativ metod – heykəltəraşlıq abidələrinin surətinin bağlantısız hazırlanması heykəllərin özlərinə heç bir zərər vermədən təbii daşın nüsxələrini yaratmağa imkan verir.
“Berlin Elm Həftəsi 2019”da SDEU alimləri tərəfindən hazırlanmış və dünyada analoqu olmayan heykəltəraşlıq abidələrinin bərpası, sənədləşdirilməsi və nüsxələrinin yaradılması üsulları onların xarici həmkarları tərəfindən diqqəti cəlb edib. Rusiyalı alimlər ümid edirlər ki, onların hazırladıqları bərpa texnologiyaları və metodları da praktik marağa səbəb olacaq ki, bu da onlardan Rusiyada muzey işi praktikasında kütləvi şəkildə istifadəyə imkan yaradacaq.

Restoration and protection of monuments with a 3D laser
Within the framework of one of the most prestigious European scientific events - the Science Week in Berlin (Berlin Science Week), which was held from November 1 to 10, 2019, scientists of the St. Petersburg State Electrotechnical University of LETI introduced the methods of restoration, documentation and creation of copies of artifacts that they developed with using laser and optoelectronic methods and technologies. Practical experience has proven their effectiveness and safety, however, the mass introduction of these technologies in museum activities has not yet occurred.
St. Petersburg is known throughout the world not only for its abundance of cultural and historical monuments, but also for its harsh climate, under the influence of which these monuments are inexorably destroyed. And in recent decades, the unfavorable environmental atmosphere of the city, one of the largest megacities in the world, has exacerbated this problem.
“The question of the need to develop new highly effective methods and technologies for restoration and documentation of monuments has been on the agenda for a long time,” commented Vadim Parfenov, professor of the photonics department of St. Petersburg State Electrotechnical University LETI. And so far, the only scientific center in Russia that is studying the possibilities of using laser technology and its implementation in the field of museum work and the development of new methods and technologies is LETI.
According to it-world.ru, the first experience in the use of lasers in restoration took place in 2006 in cooperation with the Heritage Restoration Workshop company. Using a laser, scientists and restorers cleaned marble tombstones in the 18th-century necropolis of the Alexander Nevsky Lavra. In 2007, together with experts from the State Russian Museum, they cleaned 30 Italian marble sculptures of the 18th century in the Summer Garden in St. Petersburg. The most interesting restoration work in this area is the cleaning of the old biological lesions, black gypsum crusts and soot and dust pollution of the sculpture “Marshmallows swinging on a branch”, the manufacture of which dates back to the 1860s.
In all these works, the pollution was removed without any damage to the stone surface of the monuments, and the laser proved its effectiveness as a restoration tool.
Another relevant practical development of LETI scientists is the use of 3D laser scanning technology to create electronic passports and physical copies of sculptural monuments.
“Today in our city there is an active process of making copies of sculptural monuments, followed by museumification of the originals. But the question of what technologies can and should be used when creating copies of the monuments is very important. For example, copies of stone substitutes are obtained by molding the original sculpture, and this inevitably leads to a significant physico-chemical effect on its surface, ”explains Vadim Parfyonov. The alternative method developed by LETI experts - non-contact copying of sculptural monuments - allows making copies of natural stone without causing any harm to the sculptures themselves. So, by creating a 3D computer model as a result of 3D laser scanning, scientists made a copy of the marble bust of Primavera from the Tsarskoye Selo collection, a copy of the marble bust of the Russian emperor Peter I from the Peterhof collection, and also made a replica of the lost sculptures from the former estate of Sergievka in the suburbs of St. Petersburg.
The methods of restoration, documentation and creation of copies of sculptural monuments presented during Berlin Science Week 2019, developed by LETI scientists and having no analogues in the world, were very interested in their foreign colleagues. Russian scientists hope that the technologies and methods of restoration developed by them will arouse practical interest, which will make it possible to use them massively in the practice of museum work in Russia. In the meantime, according to scientists, the implementation of innovative technologies is slow. The main reasons are not only lack of funding, but also a wary attitude to new methods, despite the already quite impressive and very positive experience in their use.