Rusiyalı cərrahlar yaraların bağlanmasının yeni metodunu sınaqdan keçiriblər
Rusiyanın Səhiyyə Nazirliyinin “Radiologiya” şöbəsinin filialı, P.A.Hertsen adına Moskva Onkoloji Elmi-tədqiqat İnstitutunun proqnoz laboratoriyasının əməkdaşları “3D Bioprinting Solutions” şirkəti ilə birgə dəri qüsurlarının əvəzlənməsi, yaraların örtülməsi üçün implantatın bioçapı üzrə unikal eksperiment aparıblar.
meddaily.ru saytının məlumatına əsasən, implantat institutun tədqiqat laboratoriyasında aparılan əməliyyat zamanı çap edilib. Yeni metod bir neçə həftə ərzində gəmiricilərin üzərində sınaqdan keçirilib.
İmplantat “KUKA” şirkətinin robot-manipulyatorundan istifadə etməklə, birbaşa yaranın üzərinə çap olunub. Yəni çap prosesi əksər hallarda olduğu kimi, üfüqi səthdə deyil, yanlış formanın qüsurunun doldurulması üçün müəyyən bucaq altında həyata keçirilib. Bioprinter üçün mürəkkəb kimi “3D Bioprinting Solutions” laboratoriyasının xüsusi hazırlanmış kollagen materialından istifadə edilib.

09 December 2019 - 16:53 | Interesting information
Employees of the forecast laboratory of the P.A. Herzen, a branch of the Federal State Budgetary Institution Scientific Research Center for Radiology, Ministry of Health of Russia, together with 3D Bioprinting Solutions, conducted a unique experiment on implant bioprinting to replace skin defects (wound closure).
According to meddaily.ru, the operation is not only remarkable for the use of bioprinting technology, but also for the fact that the implant was printed right on the spot during the operation in the laboratory of preclinical studies of the P.A. Herzen. The approach was tested on rodents for several weeks.
Printing was done directly into the wound using the KUKA robot manipulator. That is, printing was carried out not on a horizontal surface, as often happens, but at a certain angle to fill the defect of irregular shape. As a bioprinter ink, we used specially developed collagen material from the 3D Bioprinting Solutions laboratory.