Rabitə sahəsi üçün böyük önəm kəsb edən 6 dekabr tarixi 14 ildir ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı müvafiq Sərəncama uyğun olaraq, rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev İKT sektorunun, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının inkişafını ölkəmizdə prioritet sahə elan edib. Azərbaycanda bu sahənin inkişafı ilə bağlı milli strategiyalar, strategi yol xəritələri, dövlət proqramları, qanunvericilik aktları qəbul edilib.
Vətəndaşlar İKT vasitələri ilə, eləcə də İnternet, kompüter, smartfon və s. avadanlıqlarla təmin edilir. Hazırda Azərbaycanının dövlət müəssisələrində, elm və təhsil sistemində, istehsal və xidmət sferalarında kompüterləşmə və İnternet təminatı səviyyəsi çox yüksəkdir. Bu göstəricilərə görə ölkəmiz dünyada yüksək yerlədən birini tutur. Eyni zamanda, Azərbaycanda ailələrin böyük əksəriyyətində İnternetə qoşulmuş kompüterlər və digər qurğular mövcuddur. Əhalinin mobil telefonlarla təminolma səviyyəsi isə 110%-dən çoxdur. Bu gün vətəndaşların böyük əksəriyyəti smartfonlardan istifadə edir. Bütün bunlar əhalinin maddi vəziyyətinin ilbəil yaxşılaşması ilə bağlıdır.
Dünyada ən dinamik inkişaf edən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi respublikamızda da prioritet sahə olmaqla, daim dövlət qayğısı ilə əhatə edilib. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da və “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə sahənin inkişafı ilə bağlı konkret hədəflər müəyyən edilib.
Bu tədbirlərin nəticəsi olaraq, Azərbaycanda genişzolaqlı İnternet infrastrukturu inkişaf etdirilib, vətəndaşların təhlükəsiz, keyfiyyətli və ucuz İnternet xidmətlərindən istifadəsinin təmin olunması istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirilib. Görülən işlər nəticəsində artıq ölkə əhalisinin 80 faizindən çoxu İnternet istifadəçisidir. Bu da Azərbaycanda elektron xidmətlərin həcminin artmasına, vətəndaşların bu xidmətlərdən daha yaxşı istifadə etmələrinə gətirib çıxarır.
O cümlədən elektron dövlətin, elektron vətəndaşın inkişafı istiqamətində də bir sıra nailiyyətlər əldə olunub. Artıq vətəndaşlar bir sıra dövlət xidmətlərindən heç bir bürokratik əngəl, zaman, məkan problemi olmadan rahat şəkildə istifadə edə bilirlər. “Bir pəncərə” prinsipinə əsaslanan “Elektron Hökumət” portalının fəaliyyəti, “Asan Xidmət” modeli ölkəmizin bu sahədə uğurla həyata keçirilən və vətəndaş məmnunluğuna hədəflənən layihələrdir.
Elm, təhsil, səhiyyə, bir sıra istehsal və xidmət sahələrində də İKT-nin tətbiqi, informasiyalaşdırma istiqamətində də mühüm nailiyyətlər əldə edilib.
Həmçinin kosmik sənayenin formalaşdırılması, biliklər iqtisadiyyatının əsasını təşkil edən yüksək texnologiyalar sektorunun inkişaf etdirilməsi sahəsində də mühüm addımlar atılıb. O cümlədən yüksək texnologiyalar üzrə müxtəlif profilli parklar yaradılıb və müvafiq investisiyalar cəlb edilib.
Azərbaycanın telekommunikasiya peyklərinin orbitə buraxılması, ölkəmizdə kosmik sənayenin formalaşdırılması dövlət başçısının güclü siyasi iradəsindən, uzagörənliyindən və yüksək iqtisadi potensialdan xəbər verir. Bununla, ilk növbədə, Azərbaycan özünün telekommunikasiya xidmətlərinə dair ehtiyaclarını ödəyir, informasiya məkanının suverenliyini, təhlükəsizliyini daha etibarlı şəkildə qoruya bilir. Eyni zamanda, süni peyklərin xidmətlərindən istifadə etməklə bir sıra iqtisadi məsələlərin effektli həlli üçün əvəzsiz imkanlar əldə edir.

December 6 - a professional holiday for communication and information technology workers
On December 6, in accordance with the Order of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has been celebrated for 14 years as a professional holiday for workers in the field of communications and information technologies.
According to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the development of the ICT sector, information and the knowledge economy is a priority area in our country. In connection with the development of this sphere, legislative acts of the national strategy, strategic road maps, and state programs have been adopted in Azerbaijan.
Citizens are provided with ICT equipment, as well as the Internet, a computer, a smartphone, etc. Currently, the level of computerization and Internet support is very high in state institutions of Azerbaijan, in the system of science and education, and in the sphere of production and services. According to these indicators, our country occupies one of the highest places in the world. At the same time, most families in Azerbaijan have computers and other devices connected to the Internet, and the level of provision of the population with mobile phones exceeds 110%. Today, most people use smartphones. All these factors are associated with annual improvements in the material situation of the population.
The sphere of information and communication technologies, the most dynamically developing in the world, being a priority sphere in our republic, is always surrounded by state concern. The "National Strategy for the Development of the Information Society in the Azerbaijan Republic for 2014-2020" and the "Strategic Roadmap for the Development of Telecommunication and Information Technologies in the Azerbaijan Republic" define specific goals for the development of this area.
As a result of these measures, a broadband Internet infrastructure was developed in Azerbaijan, a number of projects were implemented to provide citizens with safe, high-quality and low-cost Internet services. As a result of the work done, more than 80 percent of the country's population are Internet users, which leads to an increase in the volume of improved electronic services in Azerbaijan.
In particular, a number of successes were achieved in the electronic state and in the areas of development of the electronic citizen. Citizens can already safely use a number of public services regardless of time and space and without any bureaucratic problems.
Important steps were also taken in the field of the formation of the space industry, the development of the high-tech sector, which is the basis of the knowledge economy. In particular, parks of various profiles with high technologies were created and appropriate investments were attracted.
The launch of telecommunication satellites of Azerbaijan into orbit, the formation of the space industry in our country indicate a strong political will, foresight and high economic potential of the head of state. Along with this, Azerbaijan pays for its needs in telecommunication services, more reliably protects the sovereignty and security of the information space. At the same time, using the services of artificial satellites, they receive indispensable opportunities for the effective resolution of a number of economic issues.