Rabitə sahəsi üçün böyük önəm kəsb edən 6 dekabr tarixi 14 ildir ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı müvafiq Sərəncama uyğun olaraq, rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev İKT sektorunun, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının inkişafını ölkəmizdə prioritet sahə elan edib. Azərbaycanda bu sahənin inkişafı ilə bağlı milli strategiyalar, strategi yol xəritələri, dövlət proqramları, qanunvericilik aktları qəbul edilib.
Vətəndaşlar İKT vasitələri ilə, eləcə də İnternet, kompüter, smartfon və s. avadanlıqlarla təmin edilir. Hazırda Azərbaycanının dövlət müəssisələrində, elm və təhsil sistemində, istehsal və xidmət sferalarında kompüterləşmə və İnternet təminatı səviyyəsi çox yüksəkdir. Bu göstəricilərə görə ölkəmiz dünyada yüksək yerlədən birini tutur. Eyni zamanda, Azərbaycanda ailələrin böyük əksəriyyətində İnternetə qoşulmuş kompüterlər və digər qurğular mövcuddur. Əhalinin mobil telefonlarla təminolma səviyyəsi isə 110%-dən çoxdur. Bu gün vətəndaşların böyük əksəriyyəti smartfonlardan istifadə edir. Bütün bunlar əhalinin maddi vəziyyətinin ilbəil yaxşılaşması ilə bağlıdır.
Dünyada ən dinamik inkişaf edən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi respublikamızda da prioritet sahə olmaqla, daim dövlət qayğısı ilə əhatə edilib. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da və “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə sahənin inkişafı ilə bağlı konkret hədəflər müəyyən edilib.
Bu tədbirlərin nəticəsi olaraq, Azərbaycanda genişzolaqlı İnternet infrastrukturu inkişaf etdirilib, vətəndaşların təhlükəsiz, keyfiyyətli və ucuz İnternet xidmətlərindən istifadəsinin təmin olunması istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirilib. Görülən işlər nəticəsində artıq ölkə əhalisinin 80 faizindən çoxu İnternet istifadəçisidir. Bu da Azərbaycanda elektron xidmətlərin həcminin artmasına, vətəndaşların bu xidmətlərdən daha yaxşı istifadə etmələrinə gətirib çıxarır.
O cümlədən elektron dövlətin, elektron vətəndaşın inkişafı istiqamətində də bir sıra nailiyyətlər əldə olunub. Artıq vətəndaşlar bir sıra dövlət xidmətlərindən heç bir bürokratik əngəl, zaman, məkan problemi olmadan rahat şəkildə istifadə edə bilirlər. “Bir pəncərə” prinsipinə əsaslanan “Elektron Hökumət” portalının fəaliyyəti, “Asan Xidmət” modeli ölkəmizin bu sahədə uğurla həyata keçirilən və vətəndaş məmnunluğuna hədəflənən layihələrdir.
Elm, təhsil, səhiyyə, bir sıra istehsal və xidmət sahələrində də İKT-nin tətbiqi, informasiyalaşdırma istiqamətində də mühüm nailiyyətlər əldə edilib.
Həmçinin kosmik sənayenin formalaşdırılması, biliklər iqtisadiyyatının əsasını təşkil edən yüksək texnologiyalar sektorunun inkişaf etdirilməsi sahəsində də mühüm addımlar atılıb. O cümlədən yüksək texnologiyalar üzrə müxtəlif profilli parklar yaradılıb və müvafiq investisiyalar cəlb edilib.
Azərbaycanın telekommunikasiya peyklərinin orbitə buraxılması, ölkəmizdə kosmik sənayenin formalaşdırılması dövlət başçısının güclü siyasi iradəsindən, uzagörənliyindən və yüksək iqtisadi potensialdan xəbər verir. Bununla, ilk növbədə, Azərbaycan özünün telekommunikasiya xidmətlərinə dair ehtiyaclarını ödəyir, informasiya məkanının suverenliyini, təhlükəsizliyini daha etibarlı şəkildə qoruya bilir. Eyni zamanda, süni peyklərin xidmətlərindən istifadə etməklə bir sıra iqtisadi məsələlərin effektli həlli üçün əvəzsiz imkanlar əldə edir.

6 декабря в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева уже 14 лет отмечается как профессиональный праздник работников сферы связи и информационных технологий.
По указу президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева развитие ИКТ-сектора, информации и экономики знаний является приоритетной сферой в нашей стране. В связи с развитием этой сферы в Азербайджане были приняты законодательные акты национальной стратегии, стратегические дорожные карты, государственные программы.
Граждане обеспечиваются оборудованиями ИКТ, а также интернетом, компьютером, смартфон и т.д. В настоящее время в государственных учреждениях Азербайджана, в системе науки и образования и в сфере производства и услуг уровень компьютеризации и интернет-обеспечения очень высок. По этим показателям наша страна занимает одно из высоких мест в мире. В то же время большинство семей в Азербайджане имеют компьютеры и другие устройства, подключенные к интернету, а уровень обеспеченности населения мобильными телефонами превышает 110%. Сегодня большинство населений пользуются смартфонами. Все эти вышеперечисленные факторы связаны с ежегодными улучшениями материального положения населения.
Сфера информационно-коммуникационных технологий, наиболее динамично развивающаяся в мире, являясь приоритетной сферой в нашей республике, всегда окружена заботой государства. В «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» и «Стратегической дорожной карте по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике» определены конкретные цели по развитию этой сферы.
Результатами этих мер в Азербайджане была развита широкополосная интернет-инфраструктура, осуществлены ряд проектов по обеспечению граждан безопасными, качественными и недорогими интернет-услугами. В результате проделанной работы более 80 процентов населения страны являются пользователями интернета, которое приводит к росту объема улучшенных электронных услуг в Азербайджане.
В том числе, достигнут ряд успехов в электронном государстве и в направлениях развития электронного гражданина. Граждане уже могут спокойно пользоваться рядом государственных услуг независимо от времени и пространства и без каких-либо бюрократических проблем.
Также были предприняты важные шаги в области формирования космической промышленности, развития сектора высоких технологий, являющегося основой экономики знаний. В том числе созданы парки различного профиля по высоким технологиям и привлечены соответствующие инвестиции.
Запуск телекоммуникационных спутников Азербайджана на орбиту, формирование космической промышленности в нашей стране говорят о сильной политической воле, дальновидности и высоком экономическом потенциале главы государства. Наряду с этим Азербайджан оплачивает свои потребности в телекоммуникационных услугах, более надежно защищает суверенитет и безопасность информационного пространства. В то же время, пользуясь услугами искусственных спутников, они получают незаменимые возможности для эффективного решения ряда экономических вопросов.