Akademik Ramiz Mehdiyev: “Fərdi məlumatların mühafizəsi məsələsinə, bütövlükdə, milli təhlükəsizlik prizmasından yanaşmaq lazımdır”
29 Noyabr 2019 - 10:39 | Konfranslar, İclaslar
Məlum olduğu kimi, bu gün “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransı keçirilir. Konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə tədqiqatçıları və mütəxəssisləri, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak edirlər.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev fərdi məlumatların mühafizəsinin ən fundamental insan hüquqlarından biri olan şəxsi toxunulmazlıq hüququnun ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu və bunun 1948-ci ildə BMT tərəfindən qəbul edilmiş Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 3-cü və 12-ci maddələrində öz əksini tapdığını vurğuladı.
R.Mehdiyev insanların şəxsi toxunulmazlığı, eləcə də fərdi məlumatlarının mühafizəsinin tarixən çox vacib və həssas məsələ olduğunu, lakin son zamanlar informasiya texnologiyalarının inkişafı, İnternetin, mobil telefonların, eləcə də digər elektron qurğuların və xidmətlərin meydana gəlməsinin bu məsələni daha da aktuallaşdırdığını qeyd etdi. Vurğuladı ki, artıq fərdi məlumatları bir ölkə daxilində deyil, qlobal miqyasda mühafizə etmək zərurəti yaranıb.
Azərbaycanda da informasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyini, artıq İnternet infrastrukturunun bütün ölkəni əhatə etdiyini diqqətə çatdıran məruzəçi ölkəmizdə insanların söz və İnternet azadlıqlarının yüksək səviyyədə təmin edildiyini, vətəndaşlarımızın müxtəlif sosial şəbəkələrdən, elektron ticarət və digər xidmətlərdən fəal şəkildə istifadə etdiyini və bunların ölkəmizdə fərdi məlumatların qorunması məsələsini aktuallaşdırdığını söylədi.
Akademik bildirdi ki, fərdi məlumatların mühafizəsi məsələsinə, bütövlükdə, milli təhlükəsizlik prizmasından yanaşmaq lazımdır və ilk növbədə, vətəndaşların özləri fərdi məlumatlarının qayğısına qalmalı, onlarla düzgün davranmalı, virtual mühitin xüsusiyyətlərini nəzərə almalıdırlar. O, qeyd etdi ki, fərdi məlumatların qorunmasında dövlətlə yanaşı, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorunda fəaliyyət göstərən qurumların - İnternet provayderlərinin, mobil telefon operatorlarının, müxtəlif təyinatlı reyestr xidmətləri və digər təşkilatların üzərinə məsul vəzifələr düşür.
“Fərdi məlumatların mühafizəsi ilə bağlı hüquqi və texnoloji tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, etiraf etmək lazımdır ki, hələ də bu sahədə həllini gözləyən bir sıra elmi-nəzəri və praktiki problemlər mövcuddur”, - deyə bildirən AMEA prezidenti informasiya texnologiyaları inkişaf etdikcə, virtual mühitin imkanları artdıqca bu sahədə yeni-yeni problemlərin ortaya çıxdığını qeyd etdi. Vurğuladı ki, bu günkü konfrans da həmin aktual problemlərə, onların həlli yollarına həsr olunub və burada müzakirəyə çıxarılan məsələlərin hər biri vətəndaşlarımızın hüquqlarının qorunması, milli təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Akademik, ümumiyyətlə, Azərbaycanda insanların hüquq və azadlıqlarının yüksək səviyyədə qorunmasına yönəlmiş, ən müasir tələblərə cavab verən möhkəm qanunvericilik bazasının yaradıldığını, bu hüquq və azadlıqların dövlətimiz tərəfindən ən yüksək səviyyədə təmin edildiyini diqqətə çatdırdı.
Vurğuladı ki, fərdi məlumatların mühafizəsi məsələləri elmi problem kimi multidissiplinar xarakter daşıyır və buna görə də digər elmi istiqamətlərlə yanaşı, informasiya texnologiyaları üzrə tədqiqatçılar fərdi məlumatların mühafizəsi proseslərini dərindən araşdırmalı, geniş intellektual imkanlara malik metod və alqoritmlər işləməli, müvafiq proqram məhsulları hazırlamalıdırlar.
R.Mehdiyev konfransa təqdim edilən məruzələrin fərdi məlumatların mühafizəsinin texnoloji, hüquqi, təşkilati, sosial-iqtisadi və kulturoloji aspektlərinə həsr olunduğunu bildirdi və konfransda iştirak edən müvafiq dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarının nümayəndələrinin iştirakını yüksək qiymətləndirdi.

Academician Ramiz Mehdiyev: “Personal data protection should be approached as a whole, from the point of view of national security”
29 November 2019 - 10:39 | Conferences, assemblies
As it is known, the V Republican conference "Actual multidisciplinary scientific-practical problems of information security" is taking place today. The conference is attended by researchers and specialists in the field of information technology (IT), as well as media representatives from relevant government agencies, universities and research institutes of ANAS.
Speaking at the opening of the conference, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, said that the protection of personal data is an integral part of one of the most fundamental human rights, as reflected in Articles 3 and 12 of the Universal Declaration of Human Rights of 1948.
Mehdiyev noted that privacy and personal data protection have historically been an important and vulnerable issue, but the recent development of information technology, the emergence of the Internet, mobile phones and other electronic devices and services makes this issue even more relevant. He emphasized it is necessary to protect personal data globally, not just within a single country.
He spoke about the rapid development of information technology in Azerbaijan. Internet infrastructure covers the whole country, in our country, people are provided with a high level of freedom of speech and the Internet, our citizens are actively using various social networks, e-commerce and other services. These factors make personal data protection in our country more relevant, he emphasized.
The academician said that the issue of personal data protection should be approached as a whole, from the point of view of national security, and, above all, citizens should take care of their personal data, handle them, and consider the characteristics of the virtual environment.
He noted that in the protection of personal data, not only the government but also the agencies operating in the business and civil society sectors - Internet service providers, mobile phone operators, various registry services and other organizations - are responsible.
"Despite the adoption of legal and technological measures for the protection of personal data, it should be admitted that there are still a number of scientific and theoretical and practical problems expected to be addressed in this area”, he emphasized. Today's conference is dedicated to these pressing issues and their solutions, and each of the issues discussed here is very essential in terms of protecting the rights of our citizens and ensuring national security.
The academician noted that in Azerbaijan, a strong legislative base, which is aimed at the high level of protection of human rights and freedom, meets the most up-to-date requirements.
He emphasized that the protection of personal data is the multidisciplinary scientific problem, and therefore, along with other scientific areas, information technology researchers must thoroughly explore personal data protection processes and develop appropriate software products and algorithms with extensive intellectual capabilities.
R.Mehdiyev said that the reports presented at the conference were dedicated to the technological, legal, organizational, socio-economic and cultural aspects of personal data protection and highly appreciated the participation of representatives from relevant government, business and civil society sectors.