Akademik Rasim Əliquliyev “İƏT-15 Dialoq Platforması” konsepsiyasının müzakirəsində iştirak edib
Noyabrın 19-da Qazaxıstan Respublikasının Almatı şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin elm, texnologiya və innovasiyaların inkişafı sahəsində fəaliyyətinə dəstək olmaq üçün hazırlanmış “İƏT-15 Dialoq Platforması” (OİC-15 Dialogue Platform) konsepsiyasının müzakirəsi və qəbul edilməsi məqsədilə iclas keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev təmsil edib.
“İƏT-15 Dialoq Platforması”nın yaradılması təklifi İƏT-in Elm və Texnologiya üzrə 2017-ci ildə Astanada keçirilən ilk sammitində irəli sürülüb. 2019-cu ildə keçirilən təşkilatın Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyasının müvafiq qətnaməsində İƏT Baş Katibliyi, Qazaxıstan hökuməti və İƏT-in Elm və Texnologiya sahəsində Əməkdaşlıq üzrə Daimi Komitəsinə (COMSTECH) platformanın yaradılması üçün üzv dövlətlərlə məsləhətləşmələr yolu ilə müvafiq konsepsiya və mexanizmin yaradılması həvalə edilib.
Platforma İƏT ölkələrinin elm və texnologiya sahəsində müvafiq qurumlarının rəsmilərini bir araya gətirərək İƏT regionunda bu sahədə olan sistematik problemlərin müəyyənləşdirilməsi və onların həlli məqsədilə tövsiyələrin verilməsi üçün dialoqu həyata keçirib.
İclasda çıxış edən İƏT-in Baş katibinin elm və texnika məsələləri üzrə köməkçisi, Qazaxıstan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Askar Musinov elm və texnikanın inkişafının müsəlman dünyasının qarşılaşdığı ətraf mühitin çirklənməsi, enerji çatışmazlığı, su mənbələrinin azlığı kimi problemlərin aradan qaldırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Məruzəçi, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv dövlətlər arasında elm, texnologiya, ali təhsil və elmi tədqiqat sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini diqqətə çatdırdı.
Xatırladaq ki, 2017-ci ilin sentyabr ayında Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elm və texnologiya üzrə I sammitində “21-ci əsrdə elm və cəmiyyət arasında inkişaf edən əlaqələr”, “Davamlı inkişaf üçün elm və texnologiya”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabətlilik və innovasiya”, “Elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın artırılması” mövzuları üzrə iclaslar olub.
Sammit zamanı ölkə başçıları tərəfindən İƏT ölkələri arasında təhsil, elm, texnologiya və innovasiya sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın artırılmasını ehtiva edən Astana Bəyannaməsi imzalanıb. Tədbirin digər bir sənədi olan  “İKT Elm, Texnologiya və İnnovasiya Gündəliyi 2026”-da bütün vətəndaşlar üçün sağlam həyatın təmin edilməsi, ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Ölkəmizi təmsil edən nümayəndə heyətinin üzvü, akademik Rasim Əliquliyev I sammit çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak edib, Azərbaycanda son illər həyata keçirilən elmi-tədqiqat proqramları və əldə edilən elmi nailiyyətlərə dair islam ölkələrindən olan həmkarlarına məlumat verib, əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıb.

Academician Rasim Alguliyev took part in the discussion of the concept of “Dialog platform OIC-15”
On November 19, a meeting was held in Almaty, Kazakhstan, to discuss and adopt the concept of “OIC-15 Dialogue Platform” (OIC-15 Dialogue Platform), designed to support the activities of Member States of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) in the development of science, technology and innovation.
At the event, our country was represented by ANAS Vice-President, Director of the Institute of Information Technologies, Academician Rasim Alguliyev.
A proposal to create an “OIC-15 Dialogue Platform” was put forward at the first OIC Summit on Science and Technology in 2017 in Astana. In accordance with the resolution of the 46th session of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the organization, held in 2019, the OIC Secretary General, the Government of Kazakhstan and the OIC Standing Committee on Cooperation in Science and Technology (COMSTECH) were instructed to create a platform for the corresponding concept and mechanism, in consultation with Member States.
The platform brought together officials of relevant structures in the field of science and technology of the OIC countries, held a dialogue to identify systemic problems and recommendations on how to solve them in this area.
On behalf of the OIC Secretary General, Assistant Secretary General for Science and Technology, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Askar Musinov emphasized the importance of science and technology in overcoming the problems of development, environmental degradation, health, energy shortages and water shortages faced by Muslim world.
He mentioned that the OIC pays particular attention to strengthening cooperation between Member States in the fields of science, technology, innovation, higher education and research.
Recall that, in the framework of the I summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on science and technology, held in September 2017 in the capital of Kazakhstan, Astana, meetings were held on the following topics: “Connections developing between science and society in the 21st century”, “Science and technologies for sustainable development ”,“ Competitiveness and innovation in the modern economy ”,“ Expanding cooperation in the field of science and technology ”.
During the summit, the heads of countries signed the Declaration, which provides for the expansion of multilateral cooperation between the OIC countries in the field of science, education, technology and innovation. The other document, signed within the framework of the event, “Agenda for ICT, Science, Technology and Innovation -2026”, reflected such issues as ensuring a healthy life for all citizens, improving the quality of higher education and research, etc.
A member of the group of representatives of our country, academician Rasim Aliguliyev took an active part in the discussions held as part of the summit. He informed his colleagues from Islamic countries about research programs and scientific achievements in Azerbaijan in recent years. An exchange of views on cooperation was also held.