Akademik Rasim Əliquliyev “İƏT-15 Dialoq Platforması” konsepsiyasının müzakirəsində iştirak edib
Noyabrın 19-da Qazaxıstan Respublikasının Almatı şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin elm, texnologiya və innovasiyaların inkişafı sahəsində fəaliyyətinə dəstək olmaq üçün hazırlanmış “İƏT-15 Dialoq Platforması” (OİC-15 Dialogue Platform) konsepsiyasının müzakirəsi və qəbul edilməsi məqsədilə iclas keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev təmsil edib.
“İƏT-15 Dialoq Platforması”nın yaradılması təklifi İƏT-in Elm və Texnologiya üzrə 2017-ci ildə Astanada keçirilən ilk sammitində irəli sürülüb. 2019-cu ildə keçirilən təşkilatın Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyasının müvafiq qətnaməsində İƏT Baş Katibliyi, Qazaxıstan hökuməti və İƏT-in Elm və Texnologiya sahəsində Əməkdaşlıq üzrə Daimi Komitəsinə (COMSTECH) platformanın yaradılması üçün üzv dövlətlərlə məsləhətləşmələr yolu ilə müvafiq konsepsiya və mexanizmin yaradılması həvalə edilib.
Platforma İƏT ölkələrinin elm və texnologiya sahəsində müvafiq qurumlarının rəsmilərini bir araya gətirərək İƏT regionunda bu sahədə olan sistematik problemlərin müəyyənləşdirilməsi və onların həlli məqsədilə tövsiyələrin verilməsi üçün dialoqu həyata keçirib.
İclasda çıxış edən İƏT-in Baş katibinin elm və texnika məsələləri üzrə köməkçisi, Qazaxıstan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Askar Musinov elm və texnikanın inkişafının müsəlman dünyasının qarşılaşdığı ətraf mühitin çirklənməsi, enerji çatışmazlığı, su mənbələrinin azlığı kimi problemlərin aradan qaldırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Məruzəçi, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv dövlətlər arasında elm, texnologiya, ali təhsil və elmi tədqiqat sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini diqqətə çatdırdı.
Xatırladaq ki, 2017-ci ilin sentyabr ayında Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elm və texnologiya üzrə I sammitində “21-ci əsrdə elm və cəmiyyət arasında inkişaf edən əlaqələr”, “Davamlı inkişaf üçün elm və texnologiya”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabətlilik və innovasiya”, “Elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın artırılması” mövzuları üzrə iclaslar olub.
Sammit zamanı ölkə başçıları tərəfindən İƏT ölkələri arasında təhsil, elm, texnologiya və innovasiya sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın artırılmasını ehtiva edən Astana Bəyannaməsi imzalanıb. Tədbirin digər bir sənədi olan  “İKT Elm, Texnologiya və İnnovasiya Gündəliyi 2026”-da bütün vətəndaşlar üçün sağlam həyatın təmin edilməsi, ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Ölkəmizi təmsil edən nümayəndə heyətinin üzvü, akademik Rasim Əliquliyev I sammit çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak edib, Azərbaycanda son illər həyata keçirilən elmi-tədqiqat proqramları və əldə edilən elmi nailiyyətlərə dair islam ölkələrindən olan həmkarlarına məlumat verib, əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıb.

Академик Расим Алигулиев принял участие в обсуждении концепции «Диалоговая платформа OIC-15»
19 ноября в городе Алматы Казахстана состоялось заседание с целью обсуждения и принятия концепции «Диалоговая платформа ОИС-15» (OIC-15 Dialogue Platform), разработанной для поддержки деятельности государств-членов Организации Исламского Сотрудничества (ОИС) в области развития науки, технологий и инноваций.
На мероприятии нашу страну представил вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев.
Предложение о создании «Диалоговой платформы OIC-15» было выдвинуто на первом саммите ОИС по науке и технологиям в 2017 году в Астане. В соответствии с резолюцией 46-й сессии Совета министров иностранных дел организации, проведенной в 2019 году, Генеральный секретарь ОИС, правительство Казахстана и Постоянный Комитет по сотрудничеству в области науки и технологий ОИС (COMSTECH), было поручено, создания платформы соответствующей концепции  и механизма, путем консультаций с государствами-членами.
Платформа объединила официальные лица соответствующих структур в области науки и технологий стран ОИС, провела диалог, для выявления системных проблем и рекомендаций по их решению в этой области.
От имени Генерального секретаря ОИС, помощник Генерального секретаря по науке и технике, зам.министр Иностранных дел Республики Казахстан Аскар Мусинов подчеркнул важность науки и техники для преодоления проблем развития, ухудшения состояния окружающей среды, здоровья, нехватки энергии и дефицита водных ресурсов, с которыми сталкивается мусульманский мир.
Он упомянул, что ОИС уделяет особое внимание укреплению сотрудничества между государствами-членами в области развития науки, технологий, инноваций, высшее образование и научные исследования.
Напомним что, в рамках I саммита Организации исламского сотрудничества (ОИС) по науке и технологиям, состоявшемся в сентябре 2017 года в столице Казахстана городе Астана были проведены заседания по следующим темам: «Связи, развивающиеся между наукой и обществом в 21 веке», «Наука и технологии для устойчивого развития», «Конкурентоспособность и инновации в современной экономике», «Расширение сотрудничества в области науки и технологий».
В ходе саммита главами стран была подписана Декларация, которая предусматривает расширение многостороннего сотрудничества между странами ОИС в области науки, образования, технологий и инноваций. В подписанном, в рамках мероприятия, другом документе «Повестка дня по ИКТ, науке, технологиям и инновациям -2026» нашло отражение такие вопросы, как обеспечение здоровой жизни для всех граждан, улучшение качества высшего образования и исследований и др.
Член группу представителей нашей страны, академик Расим Алигулиев принял активное участие в обсуждениях, проводимых в рамках саммита. Проинформировал своих коллег из исламских стран, о научно-исследовательских программ и научных достижениях в Азербайджане, за последние годы. Также провелись обмен мнениями по сотрудничеству.