Vətəndaş elmi layihələrində inklüzivlik və fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məsələləri araşdırılır
20 Noyabr 2019 - 11:19 | Konfranslar, İclaslar
Şöbənin əməkdaşı Nərgiz Verdiyeva məruzə edərək vətəndaş elmi layihələrinin yaradılması mərhələləri, vətəndaş elmində inklüzivlik və fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin olunması barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, vətəndaş elmində inklüzivliyin yaş həddi, təhsil səviyyəsi, fiziki vəziyyət, sosiallaşma kimi dörd səviyyəsi var.
Təhlükəsizlik məsələlərindən danışan məruzəçi fərdi məlumatlar, onların təsnifatı, vətəndaşın kimliyini müəyyən etməyə imkan verən şəxsi məlumatlar, vətəndaşın irqi, dini və ya etnik mənşəyini, sağlamlığı ilə bağlı informasiyanı aşkar etməyə imkan verən sensitiv məlumatlar, uşaqlar, coğrafi məkanlar haqqında məlumatlar barədə əsas fikirləri diqqətə çatdırdı.
O, bildirdi ki, Avropada “Verilənlərin Mühafizəsi üzrə Ümumi Reqlament” qanunvericiliyi yaradılıb. Adıçəkilən qanun 2016-cı il aprelin 27-də qəbul edilib, 2018-ci il mayın 25-də isə qüvvəyə minib. Burada qeyd olunur ki, fərdi məlumatlar onların subyektinə qarşı qanuni, ədalətli və şəffaf bir şəkildə emal olunmalıdır.
Daha sonra N.Verdiyeva “Məlumat azadlığı haqqında”, “Uşaqların onlayn gizliliyinin qorunması haqqında”, “Tibbi sığorta daşınması və hesabatlılıq haqqında”qanunları, eləcə də “Məxfilik Aktı” haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, vətəndaş elmi layihələri çərçivəsində vətəndaşların fərdi məlumatlarının mühafizəsi məqsədilə onlayn mühitdə onların biometrik göstəricilərindən istifadə etmək ən əlverişli, eyni zamanda etibarlı üsullardan biridir.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, e-elmin yeni istiqaməti kimi formalaşan vətəndaş elmində inklüzivlik və fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin olunması  bütövlükdə elmin inkişafına müsbət təsir edən amillərdəndir. Aparılmış araşdırmalar göstərir ki, müasir dövrdə İKT-nin sürətli inkişafı, o cümlədən IoT, şəbəkə və bulud texnologiyalarından istifadə elmin, xüsusən də e-elmin yeni istiqaməti olan vətəndaş elminin geniş tətbiqinə yol açır, vətəndaş elmi layihələrinin və onlarda iştirak edən könüllülərin sayı artır.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev mövzu ilə bağlı gənc tədqiqatçıya təklif və tövsiyələrini verdi.

Inclusive and secure personal data protection in citizen science projects
The next scientific seminar of department No. 3 of the Institute of Information Technology of ANAS was held.
An employee of the department, Nargiz Verdiyeva, spoke at the seminar. She spoke about the stages of creating projects in citizen science, inclusive citizen science and ensuring security in personal data. She noted that in citizen science there are four levels of integration, such as age, level of education, physical condition and socialization.
Speaking about security issues, the speaker brought to the attention of basic information about personal data, their classification, personal data allowing identification of a citizen, race of a citizen, religious or ethnic origin, sensitive information about health, children and geographical areas.
She noted that the “General Data Protection Regulation” was created in Europe. The law was adopted on April 27, 2016, and entered into force on May 25, 2018. According to the law personal data regarding the subject must be processed legally, fairly and transparently.
Then, N. Verdiyeva mentioned the laws “On freedom of information”, “On protecting the online privacy of children on the Internet”, “On health insurance and reporting” and the “Law on Confidentiality”.
She noted that it is most beneficial to use their biometric data in an online environment in order to protect the personal data of citizens, and it is one of the reliable ways, as part of a citizen science projects.
In conclusion, the speaker noted that in the citizen science project, inclusiveness and security of personal data are forming factors that positively affect the development of science as a whole, as a new direction in electronic science.
Studies have shown that in the modern period, the accelerated development of ICT, including IoT, the use of network and cloud technologies, leads to the widespread use of science, in particular, the civilian direction of e-science, the number of civilian scientific projects and volunteers is growing.