İnstitut əməkdaşları İƏT-ə üzv ölkələrin iqtisadi beyin mərkəzlərinin II Bakı Forumu və “Enerji, regional inteqrasiya və sosial-iqtisadi inkişaf” mövzusunda beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
03 Oktyabr 2014 - 16:00 | Mühüm hadisələr
1-3 oktyabr 2014-cü il tarixlərdə Bakıda İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin iqtisadi beyin mərkəzlərinin II Bakı Forumu və “Enerji, regional inteqrasiya və sosial-iqtisadi inkişaf” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), AR İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, həmçinin nazirliyin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutu və “EcoMod Network” şirkətidir.
Forumun açılış mərasimində İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, İƏT-in baş katibi Şamil Ələsgərov və digərləri çıxış edib.
Təşkilata üzv ölkələrin iqtisadi beyin mərkəzlərinin rəhbərləri, elm adamlarının iştirak etdiyi tədbirdə dünyanın 21 ölkəsindən nümayəndə iştirak edib və 26 ölkədən 200-dək məruzə təqdim olunub.
Forumda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, institutun böyük elmi işçisi Roza ŞahverdiyevaAybəniz Əliyeva da iştirak ediblər.
Ə.Əliyev “İKT sferasında mövcud vəziyyətin çoxamilli reqressiya modeli vasitəsi ilə statistik təhlili”, Ə.Əliyev və R.Şahverdiyeva həmmüəllifi olduqları “Müəssisənin innovasiya fəaliyyətinin səmərəliyinin yüksəldiməsi üzrə idarəetmə qərarlarının qəbulunun iqisadi-riyazi modelləşməsi”, Ə.Əliyev və A.Əliyeva isə “İnformasiya iqtisadiyyatının inkişaf səviyyəsinin təhlili və qiymətləndirilməsi üzrə monitorinq sisteminin işlənilməsi” mövzuları üzrə məruzə ilə çıxış ediblər.

2nd Baku Forum of Economic Think-Tank of Economic Cooperation OMS and 2nd International Conference on Energy, Regional Integration and Socio-Economic Development was held
03 October 2014 - 16:00 | Important events
2nd Baku Forum of Economic Think-Tank of Economic Cooperation OMS  and 2nd International Conference on Energy, Regional Integration and Socio-Economic Development was held, October 1-3, 2014. The organizers of the event are the Economic Cooperation Organization (ECO), the Ministry of Economy and Industry of AR, the Ministry of Research Institute of Economic Reforms and "EcoMod Network" company.
The Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev, President of the National Academy of Sciences Akif Alizadeh, ECO Secretary General Shamil Alasgarov and others made speeches at the opening ceremony.
The event was attended by the heads of the economic think-tanks of the member countries, and the scientists from 21 countries, and 200 papers were submitted from 26 countries.
Head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in economics, Associate Prof. Alovsat Aliyev, senior research Roza Shahverdiyeva and research fellow Aybaniz Aliyeva attended the conference.
A. Aliyev made a report on the "Statistical analysis of the state of the art of ICT by means of a multifactor regression model", R.Sahverdiyeva on the “Economic and mathematical modeling of management decision-making on the improving innovation efficiency of the enterprises”, and A.Aliyeva on the "Development of the monitoring system for the analysis and evaluation of the development rate of information economy".