Rusiyanın “Şvabe” şirkəti serebral iflic və insult xəstələrinin əllərinin hərəkət qabiliyyətini bərpa etmək üçün “ekzoəlcək” adlandırılan cihazı təqdim edib.
N.İ.Piroqov adına Rusiya Milli Tibbi Tədqiqatlar Universitetinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış aparat və proqram kompleksinə sol və sağ əllər üçün xüsusi “ekzoəlcək”lər, oturacaq, ensefaloqraf, kompüter və monitor daxildir.
3dnews.ru saytının məlumatına görə, sistemin prinsipi insanın zehni əmrlərini anlamaq və onları əllərin mexaniki hərəkətlərinə çevirmək üzərində qurulub. Ensefaloqraf xəstənin başına, ekzoəlcəklər isə əllərinə bərkidildikdən sonra insan özünə əllərini bükmək və ya barmaqlarını tərpətmək kimi zehni əmrlər verir. Cihaz dərhal ensefaloqrafdakı siqnalı oxuyur, kompüterə göndərir və orada proqramın köməyi ilə mexaniki işə çevrilir.
“Ekzoəlcək” əzələlərlə itirilmiş əlaqəni bərpa etməyə kömək edir. Cihazın hətta xəstənin qolunda hərəkət qabiliyyətini tamamilə itirdiyi hallarda da təsirli olacağı gözlənilir.
Ekzoəlcəyin ilkin mərhələdə Avstriya, Belçika, Böyük Britaniya, Şimali İrlandiya, Almaniya, Lixtenşteyn, Lüksemburq, Monako, Hollandiya, Fransa və İsveçrədə istifadəyə veriləcəyi gözlənilir.

Холдинг «Швабе» представил уникальную разработку — так называемую экзокисть, предназначенную для восстановления двигательной активности рук пациентов с ДЦП и после инсульта.
В состав передового программно-аппаратного комплекса, созданного специалистами Российского национального исследовательского медицинского университета им. Н.И.Пирогова, входят особые «экзоперчатки» для левой и правой рук, кресло пациента, энцефалограф, компьютер и монитор. Дополняет картину специальное программное обеспечение.
Как сообщает 3dnews.ru, принцип работы системы сводится к интерпретации мысленных команд человека и преобразованию их в механические движения рук. Энцефалограф закрепляется на голове пациента, а экзокисти — на его руках. После этого человек даёт себе мысленную команду, например, сжать кулак или пошевелить пальцами. Комплекс моментально считывает сигнал с энцефалографа и отправляет его на компьютер. Там с помощью программного обеспечения он преобразовывается в механическое действие.
Система способствует восстановлению утерянной связи с мышцами. Причём, по словам авторов, комплекс оказывается эффективным даже в тех случаях, когда у пациента после тяжелого инсульта полностью утрачена подвижность рук.
На начальном этапе, комплекс будет представлен в Австрии, Бельгии, Великобритании, Ирландии и Северной Ирландии, Германии, Лихтенштейне, Люксембурге, Монако, Нидерландах, Франции и Швейцарии.