Ultrasəs dalğalarından təsvirlər yaradan cihaz hazırlanıb
İngiltərənin Sasseks Universitetinin tədqiqatçıları obyektləri 3D şəklində göstərən cihaz yaradıblar. Şəklə baxmaq üçün ekran tələb olunmaması və onun istənilən bucaq altında görünməsi cihazın əsas özəlliyidir.
Texnologiyanın mahiyyəti kiçik dalğaları havada saxlamaq üçün səs dalğasının titrəməsindən istifadə etməkdir. Son bir neçə ildə bu üsul mühəndislərin müxtəlif səs effektləri yaradan kiçik hissəcikləri dəf və cəlb etməyə icazə verdiyi akustik sistemlərdə də istifadə edilib.
Tədqiqatçılar istənilən bucaqdan görünə biləcək real 3D görüntülər sistemini multimodal akustik tələ ekranı (multimodal acoustic trap display, MATD) adlandırırlar.
hightech.fm saytının məlumatına görə, mütəxəssislər sadə texnologiyadan istifadə edərək təsvirləri kiçik dinamik tətbiq olunan iki üfüqi lövhənin arasında yaradırlar. Sınaqlarda 512 dinamikdən istifadə edilib və onlar ultrasəs diapazonunda səs dalğalarını yayır, dalğalar isə öz növbəsində havada titrəyişlər yaradır. Şəkillər yan tərəfi 10 sm olan kub şəklində hava məkanında meydana gəlir.
Normal görüntü əldə etmək üçün tədqiqatçılar bu məkanı RGB - qırmızı, yaşıl və mavi işıqların köməyi ilə canlandırırlar. İnsan gözü bu təsviri bütöv görüntü kimi qəbul edə bilir.

Новое устройство может анимировать объекты с помощью ультразвуковых волн
Исследователи из Университета Сассекса в Великобритании создали устройство, которое отображает анимированные объекты в 3D. Их можно увидеть под любым углом, при этом для картинки не требуется экран.
Суть технологии — в использовании колебаний звуковой волны для захвата и удержания крошечных объектов в воздухе. Этот метод за последние несколько лет использовали в разных областях — к примеру, в акустических системах, где инженеры позволяли отталкивать и притягивать мелкие частицы, создавая различные звуковые эффекты.
Ученые называют эту систему мультимодальным дисплеем с акустической ловушкой (multimodal acoustic trap display, MATD).
Как сообщает hightech.fm, несмотря на впечатляющие результаты, они используют простую технологию: изображения создаются между двумя горизонтальными пластинами, куда они внедрили множество маленьких динамиков. В своих экспериментах исследователи использовали 512 динамиков, однако их количество можно варьировать. Эти динамики излучают звуковые волны в ультразвуковом диапазоне. Волны, в свою очередь, создают колебания в воздухе. Они происходят в небольшом контролируемом воздушном пространстве кубической формы, чья сторона равна 10 см.
Для получения полноценного изображения исследователи освещают это пространство с помощью RGB-светодиодов — красного, зеленого и синего. Таким образом, человеческий глаз воспринимает это как полноценное изображение.