Süni intellekt müxtəlif xəstəlik və ya xəsarət səbəbiylə səs imkanlarını itirmiş xəstələrin lallığını aradan qaldırmağa kömək edəcək. Yaradılmış nitq mərhum Stiven Hokinqin “kompüter” səsi ilə əlaqələndirilir.
nanonews.net saytının məlumatına görə, xəstələrin səslərini qorumaq üçün ABŞ-ın Şimal-Şərq Universiteti “VocaliD” şirkəti ilə birgə ilk klinika açıb. Birinci mərhələdə xəstələr 2-3 saat öz səslərini yazacaq, şeir və ya hekayələr oxuyacaq, daha sonra bu səslər rəqəmsal səsə çevriləcək. Bu qeydlər əsasında mütəxəssislər xəstənin səsinə bənzər bir nitq yaradacaqlar. Süni intellekt orijinal qeyddə olmayan sözləri də tələffüz edə biləcək.
“VocaliD”-nin yaradıcısı və klinikanın baş tədqiqatçısı professor Rupal Patelin sözlərinə görə, texnologiyanın sürətli inkişafı nəticəsində rəqəmsal səslər getdikcə orijinala bənzəyir. Hazırda tədqiqatçılar intonasiyanı simulyasiya etmək və uşaq səsini yetkin səsə çevirmək üzərində işləyirlər.
Mütəxəssislərin məlumatına əsasən, klinikada hər kəs öz səs yazısını saxlaya biləcək, amma mütəxəssislər yaxın gələcəkdə danışmaq qabiliyyətini itirəcək olanlara üstünlük verəcək.

14 Ноябрь 2019 - 16:46 | Технологические новшества
Как сообщает nanonews.net, в США открылась первая в своем роде клиника, главная цель которой — сохранить голоса пациентов с помощью искусственного интеллекта. Ее создание стало плодом совместных усилий Северо-Восточного университета в Бостоне и компании VocaliD.
На первом этапе пациентам предстоит сделать записи собственного голоса продолжительностью 2–3 часа. Например, это может быть декламация стихов или рассказов. На основе этих записей специалисты создадут алгоритм машинного обучения, который будет генерировать речь, сходную с голосом пациента. Он сможет произносить любые слова, в том числе те, которые отсутствуют на оригинальной записи. Клиенту останется просто загрузить цифровой голос на смартфон или другое устройство и озвучивать с его помощью набранные фразы.
Профессор Рупал Патель, основательница VocaliD и главная исследовательница клиники, отмечает, что компания уже позволяет людям записывать свои голоса у себя дома до того, как они потеряют способность говорить.
По словам специалистов, сохранить свой голос в клинике сможет любой желающий, но специалисты отдадут приоритет тем, кто действительно рискует в ближайшее время потерять способность разговаривать.