BMT-nin İnkişaf Proqramının rəhbəri Helen Klark IV Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda çıxış edib:
"IV Beynəlxalq Humanitar Forumun açılışında BMT-nin Baş katibi Ban Gi-munu təmsil etmək mənim üçün xoşdur. İlk əvvəl, icazə verin, müxtəlif məsələlər üzrə geniş fikir mübadiləsi üçün əhəmiyyətli bir fürsət təmin edən bugünkü Forumda bizi bir yerə topladığına görə Zati-aliləri, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevə təşəkkür edim.
Qısa çıxışımda BMT-nin Azərbaycanla insan inkişafının təşviqinə yönəlmiş birgə fəaliyyəti və bundan irəli gələn bir sıra yeni təşəbbüslər haqqında bəhs etmək istəyirəm. Cənub-Cənub Əməkdaşlığı üzrə Azərbaycanın genişlənən fəaliyyətini nəzərə alaraq, BMT Azərbaycanın öhdəsindən gəldiyi çətinliklər üzrə bilik və təcrübəni digər ölkələrlə bölüşmək üçün Sizin ölkə ilə tərəfdaşlıq etməkdən məmnundur.
Təbiət Azərbaycana zəngin təbii sərvətlər bəxş etmişdir. Tarixdən bizə miras qalan dərs isə ondan ibarətdir ki, bu ehtiyatların hasilatı adambaşına düşən ümumi daxili məhsulu kəskin artırmağa qadir olsa da, heç də mütləq şəkildə dövlət gəlirlərini və ya insan inkişafının səviyyəsini qaldırmağa müvəffəq olmamışdır. Təbii ehtiyatı ölkə sərvətinə və daha geniş insan inkişafına çevrilməsi düşünülmüş və uzaqgörən dövlət siyasəti tələb edir. Azərbaycan zamanında bu baxımdan əhəmiyyətli qərarlar qəbul etmişdir.
1994-cü ilin sentyabr ayında Azərbaycan xarici neft şirkətlərinin konsorsiumu ilə sonradan "Əsrin müqaviləsi" kimi tanınan "hasilatın pay bölgüsü sazişini" imzalamışdır. İlkin razılaşmalar üzrə ölkənin Xəzər dənizinin neft ehtiyatlarının inkişaf etdirilməsindən əldə edilən mənfəətinin səksən faizi Azərbaycana çatmalıdır.
İcazə verin fürsətdən istifadə edib, sentyabrın 20-də Bakıda baş tutan Əsrin müqaviləsinin iyirminci ildönümü münasibətilə Azərbaycanı və onun tərəfdaşlarını təbrik edim. Bu, Azərbaycan qazını Avropaya çatdıracaq yeni boru kəməri olan Cənubi Qaz Dəhlizinin təməlqoyma mərasimi ilə eyni gündə qeyd olunmuşdur.
Bu müqavilə Azərbaycanın inkişafı üçün böyük və yeni imkanlar açmışdır. Digər resurslarla zəngin ölkələr isə Azərbaycanda təbii sərvətin insan inkişafının zənginləşməsinə verdiyi töhvəsi təcrübəsini öyrənməlidirlər.
İllər öncə BMTİP "Qara qızılın insan qızılına" çevrilməsi konsepsiyasının formalaşdırılması üçün Azərbaycana kömək etmişdir. Bu təşəbbüs beynəlxalq rəqabətədavamlı qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsinə, inkişaf və insanların bacarıqlarının gücləndirilməsinə yönəlmişdir. Bu illər ərzində Azərbaycan yoxsulluq səviyyəsinin kəskin azaldılmasına, sosial xidmətlərə yeni sərmayələrin yatırılmasına, sosial müdafiə sisteminin qurulmasına və əmək haqqların artırılmasına nail olmuşdur.
Hazırda "Qara qızılın insan qızılına" çevrilməsi konsepsiyası tətbiq olunduğu ilk gündəki qədər vacibdir. İnsan inkişafının artırılması istiqamətində fəaliyyət "Azərbayca 2020: Gələcəyə baxış" adlı milli inkişaf strategiyasının uğur qazanması üçün də fövqal əhəmiyyət daşıyır. BMT-nin İnkişaf Proqramı olaraq, biz bu baxışın reallaşması işində Azərbaycana dəstək olmağa sadiqik.
Gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi üzrə məqsədlər, həmçinin səhiyyə və ətraf mühitlə əlaqədar bir sıra hədəflər üzrə çağırışları nəzərə alsaq, Minilliyin İnkişaf Məqsədləri (MİM-lər) hələ də Azərbaycan üçün gündəmdə qalmaqdadırlar. MİM-lərdən yarımçıq qalmış işlərin 2015-ci ildən sonrakı qlobal inkişaf strategiyasına daxil edilməsinin ehtimalını nəzər alsaq, növbəti ilin sentyabr ayında dünya liderləri tərəfindən qəbul ediləcək Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri də Azərbaycan üçün yararlı olacaq. Sözü gedən Məqsədlər bir çox yeni çağırışları ehtiva edəcək və əsas diqqətini BMT-nin üzv ölkələrində heç bir şəxsin inkişafdan kənar qalmamasına və insan inkişafının ətraf mühitin dayanıqlığına uyğun şəkildə aparılmasına yönəldəcək.
Azərbaycan Cənub-Cənub və Üçbucaq Əməkdaşlıq vasitəsilə digər ölkələrlə öz inkişaf təcrübələrini bölüşmək üçün çox yaxşı mövqedədir. Həqiqətən də, BMTİP və Azərbaycan Bakı və Kabildə yerləşən BMTİP-in ofislərinin iştirakı ilə həyata keçirdiyi tərəfdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Əfqanistandan olan həmkarlarına öz dəstəyini göstərmişdir.
Ötən il bu Forumun plenar sessiyasında Türkiyənin sabiq prezidenti cənab Süleyman Dəmirəl qara qızılın insan qızılına çevrilməsi təşəbbüsünün digər ölkələrdə tədqiq etmək üçün bir model kimi çıxış edə biləcəyini vurğulamışdır. BMT-nin İnkişaf Proqramı bu fikirlə razıdır və Azərbaycanın yeniliklər ilə bölüşməsi üçün bir çox digər imkanlarının olduğunun şahididir.
Məsələn:
- BMTİP dövlət xidmətlərinə çıxış üçün vahid pəncərə olan ASAN Xidmət Mərkəzinin yaradılmasını alqışlayır. Yarandığı gündən etibarən ASAN Mərkəzlər tərəfindən göstərilən xidmət nəticəsində doğum şəhadətnamələri, icazə və ictimai xidmətlər üzrə digər sənədləri əldə etmək istəyən insanlar üçün gözləmə vaxtı və xərcləri əhəmiyyətli dərəcədə azalmışdır. Bu ictimai xidmətlərin səmərəliliyini artırır və korrupsiya üçün imkanları məhdudlaşdırır. Bu yanaşma Azərbaycanda böyük bir müvəffəqiyyət qazanmışdır və ictimai xidmətləri müasirləşdirməyə çalışan digər ölkələrdə də maraq doğuracaq. BMTİP ASAN xidmətin uzunmüddətli strategiyasının formalaşdırılmasında bu təsisatla əməkdaşlıq etmişdir. Mən sabah şəxsən bu mərkəzə baş çəkmək imkanı əldə edəcəm.
- Ölkənin yeni pensiya sisteminin idarəedilməsi Azərbaycanın innovativ yanaşmasının digər mötəbər nümunəsidir. BMTİP dünyanın ən müasir pensiya sistemlərindən birinə çevrilən bu təşəbbüs üzrə əməkdaşlıq etməkdən çox mənmun qalmışdır. Təqaüdçülərin 99%-nə ödənişlər elektron vasitələrlə edilir və buna nail olmaq üçün ən müasir informasiya texnologiyaları sistemləri quraşdırılmışdır. Bu özü də digər ölkələrin yararlana biləcəyi digər bir müvəffəqiyyətdir.
Azərbaycan, həmçinin e-idarəetmə, minatəmizləmə, neft gəlirlərinin idarə olunması və gənclər siyasəti və proqramları kimi geniş sayda sahələr üzrə bölüşmək üçün unikal təcrübələrə malikdir. Eyni zamanda icazə verin BMT Baş Katibinin Gənclər üzrə Elçisinin Ofisi, BMTİP və YUNESKO adından bu il Bakıda Gənclər və İdman Nazirliyi və Avropa Şurası ilə bərabər Gənclər Siyasəti üzrə İlk Qlobal Forumunun həmtəşkilatçısı olmağımızdan mənmunluğumuzu izhar edim. Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının BMT Baş Katibinin Gənclər üzrə Elçisinin Ofisinə ilk ianə etməsini yüksək dəyərləndiririk.
BMTİP inkişafa yardımı idarə etmək üçün Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (AİDA) yaradılması üzrə Azərbaycan hökumətinin təşəbbüsünü alqışlayır. Biz bacarıqların yaradılmasında və inkişaf üzrə əməkdaşlıq sahəsində AİDA ilə tərəfdaş etməkdən çox məmnun olarıq. Biz Azərbaycan tərəfinin digər ölkələrə, əlalxüsusus fəlakətlərin aradan qaldırılması və YUNESKO-nun proqramları üçün edilmiş töhfələri barədə məlumatlıyıq.
İnanırıq ki, Cənub-Cənub və Üçbucaq Əməkdaşlıq həm tərəfdaş ölkələr, həmçinin də Azərbaycanın özü üçün faydalı olacaq. Bu ölkələr və müxtəlif ölkə mütəxəssisləri arasında əlaqələri möhkəmləndirməklə, gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm zəmin yaradacaq. Sözü gedən təşəbbüslər Azərbaycanı xüsusi sahələrdə mükəmməllik mərkəzinə çevirəcək ki, bu da ölkənin daha geniş çeşiddə mal və xidmətlərin ixrac qabiliyyətini artıracaq.
Ölkələrdəki ofisləri birləşdirən qlobal şəbəkəsi və 170-dən çox ölkədə həyata keçirdiyi proqramlar vasitəsilə BMTİP Cənub-Cənub və Üçbucaq Əməkdaşlığı asanlaşdırmaq üçün unikal rola malikdir. Biz İKT və müasirləşdirilmiş dövlət idarəetməsi da daxil olmaqla, insan inkişafı üçün innovativ yanaşmaların mübadiləsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirən Azərbaycanla çiyin-çiyinə çalışmaqdan mənmunuq.
Mən bir daha bu Forumda iştirak etmək üçün dəvətə görə Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür edir və bütün iştirakçılara müvəffəqiyyətli bir Forum arzulayıram".

Helen Clark, UNDP Administrator:Speech at the IV Baku International Humanitarian Forum
It is my pleasure to represent United Nations Secretary-General Ban Ki-moon at this opening of the IV International Humanitarian Forum. At the outset, let me thank his Excellency, the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, for convening today’s Forum which provides an important opportunity for an exchange of ideas on a wide range of issues.
In my brief address today I would like to comment on UNDP’s work with Azerbaijan aimed at promoting human development, and on a number of the initiatives developed to that end here which are very innovative. As Azerbaijan steps up its South-South Co-operation, UNDP will be delighted to partner with the country in sharing its knowledge and expertise with others who are seeking solutions to challenges similar to those which Azerbaijan has been tackling.
Azerbaijan has been endowed with large reserves of valuable natural resources. History tells us, however, that while the extraction of such resources may significantly raise Gross Domestic Product per capita, it does not necessarily lift either government revenues or the level of human development. Translating natural resource wealth into wealth for the country and greater human development requires deliberate public policy decisions which will achieve those ends. Azerbaijan has made significant decisions in this respect.
In September 1994, Azerbaijan signed what has been called the `Contract of the Century’ - a “production-sharing agreement” with a consortium of foreign oil companies. From the profits of this initial agreement to develop the country’s Caspian oil reserves, Azerbaijan was to receive eighty per cent of the profits. [u1]
Let me take this opportunity to congratulate Azerbaijan and its partners on the twentieth anniversary  celebration of the Contract of the Century that took place here in Baku on 20 September. This was celebrated with the Southern Gas Corridor groundbreaking ceremony for the new pipeline which will bring Azerbaijani gas reserves all the way to Europe.
This Contract opened up major new opportunities for Azerbaijan’s development. As for other resource-rich countries, it was also a time for reflection – on how Azerbaijan’s wealth could contribute to lifting human development.
More than a decade ago, UNDP helped Azerbaijan shape the concept of turning its “Black Gold to Human Gold”. The initiative focused on developing an internationally competitive non-oil sector, and developing and strengthening the capacities of people. Over the years, Azerbaijan has seen a drastic reduction in the level of poverty, new investments in social services, the establishment of a social security system, and rising salaries.
The concept of “Black Gold to Human Gold” remains as relevant now as it was when it was launched. Continuing to lift human development will be critical for the achievement of Azerbaijan’s national development strategy, Vision 2020. At UNDP we are fully committed to supporting Azerbaijan in taking this vision forward.
The Millennium Development Goals  have remained relevant for Azerbaijan, with challenges still around the goals for gender equality and women’s empowerment and a number of the health and environmental targets. As it is likely that the unfinished business of the MDGs will carry over into the post-2015 global development agenda, the Sustainable Development Goals expected to be adopted by world leaders next September will also be relevant to Azerbaijan, and will contain new challenges too, given the emphasis UN Member States are placing on ensuring that no one gets left behind in development and that human development is pursued in a manner compatible with environmental sustainability.
Azerbaijan is well placed to share its development experiences with other countries through South-South and Triangular Co-operation. Indeed, UNDP and Azerbaijan have already partnered on support provided by the Ministry of Communications and High Technologies here to its Afghanistan counterpart through the UNDP offices in Baku and Kabul.
Last year, in the Plenary Session of this Forum, the former President of Turkey, Suleyman Demirel, emphasized that the Black Gold to Human Gold initiative could serve as a model for other countries to explore. At UNDP, we agree, and we see many other possibilities for sharing Azerbaijan’s innovations too.
The country’s new pension system administration is another excellent example of Azerbaijan’s innovative approaches.  UNDP was pleased to work on this initiative which has set up one of the world’s most modern pension system administrations. Payments are made to 99 per cent of pensioners electronically, and state-of-the-art IT systems have been installed to achieve that. This is a remarkable achievement, which other countries may well wish to emulate.
Azerbaijan also has unique experiences to share in areas as wide-ranging as e-governance, mine clearance, oil revenue management, and youth policies and programmes. Let me add how pleased the United Nations Office of the Secretary- General’s Envoy on Youth, UNDP, and UNESCO are to be co-conveners of the First Global Forum on Youth Policies here in Baku with the Ministry of Youth and Sport and the Council of Europe. We are also highly appreciative of Azerbaijan being an early funder of the Office of the Secretary-General’s Youth Envoy,
UNDP welcomes the initiative of the Government of Azerbaijan to establish the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) to manage its development assistance. We will be very happy to work with AIDA as it builds its capacity and as a partner with it in providing development co-operation. We note a number of contributions which Azerbaijan has already made to other countries, including for disaster relief, and to UNESCO programmes.
We believe that engaging in South-South and Triangular Co-operation will be of benefit to both partner countries and to Azerbaijan itself. It will strengthen bonds between countries and between specialists and experts across borders, providing a strong basis for future co-operation. It will position Azerbaijan as a centre of excellence in specific areas, which will ultimately also add to its capacity for export of a wider range of goods and services.
UNDP, with its global network of Country Offices and its programming in more than 170 countries, is uniquely placed to facilitate South-South and Triangular Co-operation.  We are excited about the potential to work alongside Azerbaijan as it develops its international partnerships further, in the interests of sharing innovative approaches to human development, including through ICTs, and modernized public administration.
Once again, I thank the Government of Azerbaijan for the invitation to attend this Forum, and I wish all participants a very successful Forum