Prezident İlham Əliyev və xanımı IV Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun açılış mərasimində iştirak ediblər
02 Oktyabr 2014 - 14:52 | Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 2-də Heydər Əliyev Mərkəzində IV Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu işə başlayıb.
ictnews.az saytının məlumatına görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun rəsmi açılış mərasimində iştirak edirlər.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu humanitar əməkdaşlıq məsələlərinin ən geniş müzakirə edildiyi nüfuzlu bir məkandır. Mədəniyyətlər, sivilizasiyalar və konfessiyalar arasında zəngin əməkdaşlıq ənənələri olan Azərbaycan bu formatda tədbirlərin keçirilməsi üçün ideal yerdir.
Forum XXI əsrdə bəşəriyyətin qarşısında duran qlobal çağırışlara cavab axtarmaq, humanitar əməkdaşlıqla bağlı ən mühüm məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq üçün beynəlxalq miqyasda nüfuzlu elmi-siyasi platformadır.
Dördüncü Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda dünyanın 60-dan çox ölkəsindən 500-ə yaxın qonaq iştirak edir.
Dövlət başçısı Forumun açılışında nitq söyləyib.
Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri xanım Valentina Matviyenko Prezident Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse attended an official opening ceremony of IV Baku International Humanitarian Forum
02 October 2014 - 14:52 | Conferences, assemblies
The 4th Baku International Humanitarian Forum has started at the Heydar Aliyev Centre.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended an official opening ceremony of the Forum.
The Baku International Humanitarian Forum represents an authoritative platform for the discussion of the most important issues of humanitarian cooperation. Azerbaijan, a country possessing a rich tradition of intercultural, inter-civilizational and inter-religious cooperation, is an ideal venue for events of this format.
The Forum is a high-profile global scientific and political platform for tackling the challenges facing humanity in the 21st century, holding dialogues, discussions and the exchange of views on a wide range of issues of humanitarian cooperation.
The head of state addressed the opening ceremony of the Forum.
Then, Chairperson of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matviyenko read out President Vladimir Putin`s congratulatory letter to the participants of the Forum. She also made a speech at the event.
A video address by Director-General of UNESCO Irina Bokova was featured.
Other speakers at the event included Administrator of the United Nations Development Program (UNDP) Helen Clark and Director General of ISESCO Abdulaziz Othman Altwaijri.