Ağıllı” səsgücləndiricilərdən istifadə olduqca rahatdır, lakin eyni zamanda təhlükəlidir. Bu kimi qurğuların “gizlicə dinlənilmiş” səsləri istehsalçılara ötürməsi dəfələrlə aşkar olunub. İndi isə məlum olub ki,“ağıllı” səsgücləndiriciləri bir söz belə söyləmədən “sındırmaq” mümkündür.
Miçiqan Universitetinin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssisi Takeşi Suqavaranın rəhbərlik etdiyi alimlər qrupu lazer şüalarının köməyilə “ağıllı” qadcetlərə əmrlərin ötürülməsi üsulunu nümayiş etdirib. Lazeri müəyyən tezliyə qoyduqda və şüanı birbaşa qurğunun mikrofonuna yönəltdikdə səsgücləndirici bu şüanı insan səsi kimi interpretasiya edə bilər.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar yeni metodu “Google Home”, “Amazon Alexa” və “Facebook Portal Mini” qurğularında, həmçinin “iOS” və “Android” əməliyyat sistemləri ilə işləyən bəzi smartfonlarda yoxlayıblar. Alimlər 60 millivatt lazeri səslə aktivləşdirilən 16 qurğuda sınaqdan keçiriblər. Demək olar ki, bütün “ağıllı” səsgücləndiricilər lazerə 50 metrə qədər məsafədən reaksiya veriblər. Smartfonlarda isə bu məsafə 10,5 metr (iPhone XR), 5 metr (“Samsung Galaxy S9” və “Google Pixel 2”) təşkil edib.
“Youtube” platformasında yerləşdirilmiş videoda “Google Home” səsgücləndiricisinin “işıq əmrləri”nə reaksiya verərək, qarajın qapılarını açdığı göstərilir. Tədqiqatçılar bildirirlər ki, bu üsuldan cinayətkarlar istifadə edə bilərlər, lakin bu, o qədər də sadə məsələ deyil. Birincisi, qurğu kibercinayətkarlar üçün birbaşa görünüş xəttində olmalıdır. Buna görə də, hətta pəncərəni örtmüş pərdələr də onların bütün planlarını alt-üst edəcək. İkincisi, “ağıllı” səsgücləndirici və ya səs assistentinin “sındırılması” məqsədilə avadanlıq yığmaq üçün çoxlu sayda radioelektron komponentlər (təxminən 500 dollar dəyərində) və müəyyən texniki biliklər lazım olacaq.
“Wired” nəşrində dərc edilmiş məqalədə alimlər “ağıllı” səsgücləndirici istehsalçılarına bu kimi qurğulara əlavə mühafizə vasitələri tətbiq etməyi təklif edirlər. Məsələn, qurğuya daha bir mikrofon əlavə etmək və ya xüsusi işıq filtri quraşdırmaq olar. “Google” və “Amazon” şirkətlərinin nümayəndələri Miçiqan Universitetinin tədqiqatçılarının işini diqqətlə öyrənəcəklərini bildiriblər.

Умные колонки – это удобно, но в то же время небезопасно. Такие устройства неоднократно ловили на передаче «подслушанного» производителям. А теперь оказалось, что взломать смарт-колонки можно вообще без слов.
Команда ученых из Мичиганского университета, возглавляемая специалистом по кибербезопасности Такеши Сугавара, продемонстрировала способ передачи команд на умные гаджеты при помощи лазерных лучей. Если настроить лазер на определенную частоту и направить излучение прямо на микрофон устройства, колонка может интерпретировать это излучение как человеческий голос.
Как сообщает naked-science.ru, исследователи проверяли свой метод на устройствах Google Home, Amazon Alexa и Facebook Portal Mini, а также на некоторых смартфонах, работающих на iOS и Android. Ученые опробовали 60-милливаттный лазер в общей сложности на 16 устройствах, активируемых голосом. Почти все умные колонки реагировали на лазер с расстояния до 50 метров. Со смартфонами все оказалось немного сложнее: например, iPhone XR реагировал на команды лазером с расстояния не больше 10,5 метра, а Samsung Galaxy S9 и Google Pixel 2 — только с пяти метров.
На видео, которое команда экспериментаторов выложила на “Youtube”, показано, как колонка Google Home, реагируя на «световые команды», открывает двери гаража и сообщает точное время. Исследователи утверждают, что подобным способом вполне могут воспользоваться злоумышленники, хотя это не очень просто. Во-первых, устройство должно быть на линии прямой видимости для кибервзломщиков, так что даже задернутые шторы поломают им все планы. Во-вторых, чтобы собрать оборудование для взлома умной колонки или голосового ассистента на смартфоне, понадобятся множество радиоэлектронных компонентов (общей стоимостью около 500 долларов) и определенные технические знания.
В статье, опубликованной в издании Wired, ученые предлагают производителям смарт-колонок внедрить дополнительные средства защиты для подобных устройств, чтобы обезопасить их от взлома лазером: например, добавить еще один микрофон или установить специальный световой фильтр.
Представители компаний “Google” и “Amazon” сообщили, что внимательно изучат работу исследователей из Мичиганского университета.