Avstraliyanın La Trobe Universiteti test layihəsinə start verdiyini açıqlayıb. Belə ki, ikinci kurs tələbələri 12 həftə ərzində anatomiya fənnini öyrənərkən virtual reallıq qarniturları ilə işləyəcəklər. Tədris proqramı dəyişməyəcək, əsas maraq mövzusu məhz gənclərə biliklərin ötürülməsi metodlarıdır. Bildirilib ki, universitet artıq əlavə reallıqla iş üçün lazım olan “HTC VR” qarniturları və “iPad” planşetlərini alıb.
techcult.ru saytının məlumatına görə, anatomiya predmeti test üçün təsadüfən seçilməyib, çünki virtual və əlavə reallıq tədris materialının vizuallaşdırılması üçün mükəmməl vasitədir. Müəllimlər artıq tələbələrə əlavə reallıqda canlı insanlara anatomik strukturları qoymağa imkan verən proqram hazırlayıblar. Beləliklə, tələbə birbaşa qrup yoldaşının üzərində əzələlərin ayrı-ayrı kateqoriyalarının xüsusiyyətlərini və işini öyrənə bilər.
Təlim prosesində virtual və əlavə reallığa keçidin daha bir üstünlüyü portativlikdir. Qarniturlar tədris siniflərində olsa da, universitet şəhərciyinin istənilən hissəsindən serverlərə qoşulmaq mümkündür. İstənilən tələbə öz planşeti və əlavə reallığın köməyilə lazımi materialları əldə edə, ev tapşırıqlarını yerinə yetirə, öz biliyini artırmaqla məşğul ola bilər. Bundan başqa, şəbəkə texnologiyaları qrup layihələri və sınaqlarının keçirilməsini sadələşdirir.
Qeyd edək ki, elektronikanın alınması universitetə bir tələbə üçün 10 Avstraliya dollarına başa gəlib, kağız dərsliklərdən istifadə zamanı isə bu məbləğ 100 dollar təşkil edirdi. Proqram təminatı lisenziyalarının topdan alınması da xərcləri azaltmağa imkan verib. Sınaq müvəffəqiyyətlə nəticələnərsə, yeni texnologiyalar anatomiyanın bütün kurslarında, sonradan isə başqa fənlərin tədrisində tətbiq ediləcək.

University of Australia replaces textbooks with virtual reality headsets
La Trobe University in Melbourne (Australia) announced the launch of a test project - for 12 weeks, second-year students in the study of the discipline "anatomy" will work with virtual reality headsets (VR). The curriculum will not change; the main subject of interest is precisely in the methods of transferring knowledge of youth. It is stated that the university has already purchased the necessary number of HTC VR headsets and iPad tablets - for working with augmented reality (DR).
The subject of “Anatomy” for the test was not chosen by chance, since BP and DR are excellent for visualizing educational material. Teachers have already developed an application that allows students to impose anatomical structures on living people in the DR. And you can study the work and features of individual muscle categories directly on classmates.
Another argument in favor of switching to BP and DR in training is mobility. Headsets are in classrooms, but connecting to university servers is available from anywhere on the campus. Any student, using his tablet and DR, can study the necessary materials, complete homework, and engage in self-education. In addition, networking technologies simplify teamwork and experimentation.
Finally, the financial aspect - the purchase of electronics costs the university about 10 Australian dollars per student against $ 100 when using paper textbooks. And the wholesale purchase of software licenses has reduced costs even further. If the experiment is found to be successful, new technologies will be extended to all courses of anatomy, and then expansion to other academic subjects is not ruled out.