Avstraliyanın La Trobe Universiteti test layihəsinə start verdiyini açıqlayıb. Belə ki, ikinci kurs tələbələri 12 həftə ərzində anatomiya fənnini öyrənərkən virtual reallıq qarniturları ilə işləyəcəklər. Tədris proqramı dəyişməyəcək, əsas maraq mövzusu məhz gənclərə biliklərin ötürülməsi metodlarıdır. Bildirilib ki, universitet artıq əlavə reallıqla iş üçün lazım olan “HTC VR” qarniturları və “iPad” planşetlərini alıb.
techcult.ru saytının məlumatına görə, anatomiya predmeti test üçün təsadüfən seçilməyib, çünki virtual və əlavə reallıq tədris materialının vizuallaşdırılması üçün mükəmməl vasitədir. Müəllimlər artıq tələbələrə əlavə reallıqda canlı insanlara anatomik strukturları qoymağa imkan verən proqram hazırlayıblar. Beləliklə, tələbə birbaşa qrup yoldaşının üzərində əzələlərin ayrı-ayrı kateqoriyalarının xüsusiyyətlərini və işini öyrənə bilər.
Təlim prosesində virtual və əlavə reallığa keçidin daha bir üstünlüyü portativlikdir. Qarniturlar tədris siniflərində olsa da, universitet şəhərciyinin istənilən hissəsindən serverlərə qoşulmaq mümkündür. İstənilən tələbə öz planşeti və əlavə reallığın köməyilə lazımi materialları əldə edə, ev tapşırıqlarını yerinə yetirə, öz biliyini artırmaqla məşğul ola bilər. Bundan başqa, şəbəkə texnologiyaları qrup layihələri və sınaqlarının keçirilməsini sadələşdirir.
Qeyd edək ki, elektronikanın alınması universitetə bir tələbə üçün 10 Avstraliya dollarına başa gəlib, kağız dərsliklərdən istifadə zamanı isə bu məbləğ 100 dollar təşkil edirdi. Proqram təminatı lisenziyalarının topdan alınması da xərcləri azaltmağa imkan verib. Sınaq müvəffəqiyyətlə nəticələnərsə, yeni texnologiyalar anatomiyanın bütün kurslarında, sonradan isə başqa fənlərin tədrisində tətbiq ediləcək.

Австралийский университет заменяет учебники гарнитурами виртуальной реальности
Университет La Trobe в Мельбурне (Австралия) объявил о запуске тестового проекта – в течение 12 недель студенты второго курса при изучении дисциплины «анатомия» будут работать с гарнитурамм виртуальной реальности (ВР). Учебная программа не изменится, главный предмет интереса именно в методах передачи знаний молодежи. Заявлено, что университет уже закупил необходимое количество гарнитур HTC VR и планшетов iPad – для работы с дополненной реальностью (ДР).
Предмет «Анатомия» для теста выбран не случайно, так как ВР и ДР отлично подходят для визуализации учебного материала. Преподаватели уже разработали приложение, которое позволяет студентам накладывать анатомические структуры на живых людей в ДР. И можно прямо на одногруппниках изучать работу и особенности отдельных категорий мышц.
Еще один довод в пользу перехода на ВР и ДР в обучении – мобильность. Гарнитуры есть в учебных классах, но подключение к университетским серверам доступно из любой части кампуса. Любой студент, при помощи своего планшета и ДР, может изучать нужные материалы, выполнять домашние задания, заниматься самообразованием. Кроме того, сетевые технологии упрощают проведение групповых проектов и экспериментов.
Наконец, финансовый аспект – закупка электроники обходится университету приблизительно в 10 австралийских долларов на студента против 100 долларов при использовании бумажных учебников. А оптовое приобретение лицензий на ПО позволило сократить расходы еще больше. Если эксперимент будет признан успешным, новые технологии распространят на все курсы анатомии, а затем не исключено и расширение на прочие учебные предметы.