Mühəndislər 3D-printerdə maye içlikli şokoladlar çap ediblər. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu kimi texnologiya qənnadı sənayesindəki vəziyyəti dəyişdirmək imkanına malikdir.
Sinqapur Texnologiya və Dizayn Universitetinin elmi işçiləri 3D-çap üçün qida materiallarını hazırlayıblar.
belnovosti.by saytının məlumatına əsasən, kakao və şokolad pastası, həmçinin şokolad siropu kimi maddələr əsasında mühəndislər bir neçə qənnadı məmulatı çap ediblər.
Sınaqlar göstərdi ki, 3D-çap texnologiyası müxtəlif xüsusiyyətli materialları birləşdirməyə imkan verir. Eyni zamanda çapa bərk qabıqlı və maye içlikli konfetlər göndərmək mümkündür.
3D-texnologiyalar plastik kütlə ilə məhdudlaşdırılmır. Hazırda betondan, hətta metaldan obyektlər əldə etmək mümkündür. 3D çap sahəsində şokolad uzun müddət istifadə edilib.
Qeyd edək ki, mütəxəssislər indiyə qədər müxtəlif xüsusiyyətləri olan yeməli materiallar hazırlaya bilməyiblər. Onlar bildirirlər ki, sənaye istifadəsi üçün fərqli tərkibi olan qarışıqlara ehtiyac olacaqdır.

Chocolate sweets printed on 3D printer in Singapore
As a result of the development, the engineers managed to print chocolates with liquid filling on a 3D printer.
Experts say that such a technology can fundamentally change the state of affairs in the confectionery industry.
Researchers at Singapore University of Technology and Design have decided to create food grade 3D printing materials.
It was based on ingredients such as cocoa and chocolate paste, as well as chocolate syrup. With their help, engineers printed several confectionery products. The experiment showed that 3D printing technology allows you to combine materials with different properties.
Engineers found that at the same time you can send to print candy with a hard shell and liquid filling.