Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadasının təşkilatçıları proqrama klassik riyazi olimpiada tapşırıqlarını həll edən süni intellektin hazırlanması üçün müsabiqə keçirilməsi təklifi ilə çıxış ediblər. Alqoritm “Lean” dilində yazılmalıdır. Bu barədə “IMO Grand Challenge” adlı müsabiqənin səhifəsində deyilir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadası hər il müxtəlif ölkələrdə keçirilən yuxarı sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə Dünya çempionatıdır. İlk olimpiada 1959-cu ildə Rumıniyada 7 ölkənin iştirakı ilə keçirilib. Son illər olimpiadada 5 qitəni təmsil edən 100-dən çox ölkə iştirak edir. Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadası Şurası yarışmanı qəbul edəcək ölkəni təsdiq edir, qaydalara riayət olunmasını izləyir və olimpiada ənənələrini dəstəkləyir.
Bu zamana kimi məktəblilər bütün tapşırıqları proqram təminatından istifadə etmədən müstəqil həll edirdilər. Lakin hazırda təşkilat komitəsi tərəfindən tapşırıqların kompüter həlletmə metodlarının hazırlanması üçün müsabiqənin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Məktəblilər yeni müsabiqədə iştirak üçün alqoritmi ictimaiyyətə təqdim edərək olimpiadanın başlanmasından 1 gün əvvəl onu təşkilat komitəsinə göndərməlidirlər. Alqoritm internetsiz işləməlidir – ona tapşırıqların həlli üçün digər müsabiqə iştirakçılarına verilən qədər vaxt, yəni hər üç tapşırıq dəsti üçün 4,5 saat veriləcək.

AI will solve problems at the International Mathematical Olympiad
The organizers of the International Mathematical Olympiad have proposed adding to its program a competition for the development of artificial intelligence capable of solving classical mathematical olympiad problems. The algorithm should be written in Lean.
International Mathematical Olympiad - World Championship in mathematics among high school students, held every year in one of the countries. The first MMO was held in 1959 in Romania with the participation of seven countries. In recent years, more than 100 countries from 5 continents participate in IMO. The IMO Council approves the host country of the IMO, monitors compliance with the rules and maintains the traditions of IMO.
Students must solve all the problems on their own, without using software - however, now the organizing committee intends to add a competition for the development of computer methods for solving problems.
Students to participate in the new competition will have to post the algorithm in open access, and a day before the start of the Olympiad send it to the organizing committee. The algorithm should work without the Internet - it will be given as much time to solve problems as other participants in the competition: 4.5 hours for each set of three tasks.
Previously, Libratus artificial intelligence, developed by engineers from Carnegie Melon University, defeated the six world poker champions who played at the same table.