Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadasının təşkilatçıları proqrama klassik riyazi olimpiada tapşırıqlarını həll edən süni intellektin hazırlanması üçün müsabiqə keçirilməsi təklifi ilə çıxış ediblər. Alqoritm “Lean” dilində yazılmalıdır. Bu barədə “IMO Grand Challenge” adlı müsabiqənin səhifəsində deyilir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadası hər il müxtəlif ölkələrdə keçirilən yuxarı sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə Dünya çempionatıdır. İlk olimpiada 1959-cu ildə Rumıniyada 7 ölkənin iştirakı ilə keçirilib. Son illər olimpiadada 5 qitəni təmsil edən 100-dən çox ölkə iştirak edir. Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadası Şurası yarışmanı qəbul edəcək ölkəni təsdiq edir, qaydalara riayət olunmasını izləyir və olimpiada ənənələrini dəstəkləyir.
Bu zamana kimi məktəblilər bütün tapşırıqları proqram təminatından istifadə etmədən müstəqil həll edirdilər. Lakin hazırda təşkilat komitəsi tərəfindən tapşırıqların kompüter həlletmə metodlarının hazırlanması üçün müsabiqənin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Məktəblilər yeni müsabiqədə iştirak üçün alqoritmi ictimaiyyətə təqdim edərək olimpiadanın başlanmasından 1 gün əvvəl onu təşkilat komitəsinə göndərməlidirlər. Alqoritm internetsiz işləməlidir – ona tapşırıqların həlli üçün digər müsabiqə iştirakçılarına verilən qədər vaxt, yəni hər üç tapşırıq dəsti üçün 4,5 saat veriləcək.

Решением задач на Международной математической олимпиаде займется ИИ
Организаторы Международной математической олимпиады предложили добавить в ее программу конкурс на разработку искусственного интеллекта, способного решать классические олимпиадные математические задачи. Алгоритм должен быть написан на языке Lean, говорится на странице конкурса, получившего название IMO Grand Challenge.
Международная математическая олимпиада — Чемпионат мира по математике среди школьников старших классов, проводящийся каждый год в одной из стран. Первая MMO прошла в 1959 году в Румынии с участием семи стран. В последние годы в ММО участвуют более 100 стран с 5 континентов. Cовет ММО утверждает страну, принимающую ММО, следит за соблюдением правил и поддерживает традиции ММО.
Все задачи школьники должны решать самостоятельно, без использования программного обеспечения — однако теперь оргкомитет намерен добавить конкурс на разработку компьютерных методов решения задач.
Школьники для участия в новом конкурсе должны будут выложить алгоритм в открытый доступ, а за сутки до начала олимпиады прислать его в оргкомитет. Алгоритм должен работать без интернета — ему будет дано столько же времени на решение задач, сколько и другим участникам конкурса: по 4,5 часа на каждый набор из трех задач.
Ранее искусственный интеллект Libratus, разработанный инженерами из Университета Карнеги — Мелона, победил шестерых чемпионов мира по покеру, игравших с ним за одним столом.